Klori Helmimi


Klori është përdorur në jetën e përditshme, dezinfektimin e ujit dhe pastrimin e sipërfaqeve. Por kjo substancë mund të jenë të rrezikshme nëse zhytur në përqëndrime të larta të trupit.

Helmimi klor dhe klorit avujt - SimptomatKa 2 lloje të helmimit të tillë: akute dhe kronike. Në rastin e parë ka një dozë të vetme të lartë të klorit hyrë në trup, i dyti - një kohë të gjatë marrin doza të ulëta.
Nga ana tjetër, helmim akut mund të jenë:

 • Lehtë.

 • Ashpërsia e Mesme.

 • Rëndë.

 • Rrufeja. • Për acarim tipike të butë e mukozës së traktit respirator dhe gojës, e cila është në mënyrë të pavarur 2-3 ditë.

  Kur helmimi klor ashpërsia e mesme të ndodhë pas simptoma:

 • astma;

 • sytë e djegur;

 • sytë e përlotur;

 • dhimbje gjoksi;

 • kollë e thatë;

 • edemë pulmonare pas 2-4 orë pas helmimit. • Simptomet e klorit të rënda helmimi:

 • ndalesë të shkurtër plot fryma;

 • Rimëkëmbjes frymëmarrje të cekët;

 • konfiskimet;

 • humbja e vetëdijes;

 • Vdekja nga 5-30 minuta. • Rrufe të shpejtë helmimi - Simptomat:

 • ndaluar të marrë frymë;

 • konfiskimet;

 • ënjtje e venave në qafë dhe fytyrë;

 • jashtëqitje myyazytsilna dhe urinim;

 • vdekje të menjëhershme. • Helmimi kronik me klor vëzhguar karakteristikat e mëposhtme:

 • kollë e thatë;

 • depresioni;

 • sëmundjet respiratore;

 • konfiskimet shpeshta.


 • Helmimi kronik zakonisht ndodh tek njerëzit veprimtaria profesionale e të cilëve përfshin përdorimin e substancës. Kjo kimike, tekstile dhe industrinë farmaceutike. Përveç kësaj, ju mund të helmojnë përdorimin e detergjenteve kur punojnë në shtëpi. Sidomos duhet të i kushtoj vëmendje për çështjen e mëposhtme:


 • zbardhues;

 • disinfectants dhe detergjenteve;

 • hape dhe detergjenteve të lëngshme për dishwashers;

 • do të thotë e myk. • Pasojat e helmimit klor:

 • Bronkopneumoni.

 • Fibrozë.

 • Bronkit periodik.

 • Aktivizimi i tuberkulozi pulmonar.

 • Faringjit kronike.

 • Pezmatim i fytit.

 • Bronkit.

 • Tracheitis.

 • Emfizemë.

 • Dështimi Cardiopulmonary.

 • Sëmundje Broncho-эktatycheskya.

 • Puçrra fytyre chloride në lëkurë.

 • Pyoderma.

 • Dermatitis.


 • Këto simptoma mund të shfaqen pas një periudhe të gjatë kohore pas helmimit të klorit dhe gradualisht progresit. Prandaj, zbulimin e shenjave të para që ju duhet të kontrolloni shëndetin e tyre.


  Ndihma e parë për helmim nga klori


  Para së gjithash, ju keni nevojë për të thirrur një ambulancë dispeçer tregon se çfarë ka ndodhur helmimi klor. Pastaj ju duhet sa më shpejt të jetë e mundur që të përpiqen masat e mëposhtme:

 • të sjellë në ajër të pastër ose të sigurojë qasje duke hapur dritaret;

 • të liruar pacientin nga veshje të shtrënguar, sidomos në traktin respirator;

 • të sigurojë paqe dhe gjendjen e njeriut për t'u kujdesur që ai nuk ishte i ftohtë;

 • pije sytë, gojën dhe hundën me një zgjidhje të sode buke (3%);

 • pikoj në sytë e vaj ulliri ose 05% zgjidhjen e dikaina drogës;

 • hyjnë intramuskulare 125 hydrocortisone mg apo prednisolon 60 mg;

 • aplikoni krem ​​antibiotik sy ndaj qepallat, sintomitsinovoy tillë;

 • nëse klor prekur lëkura duhet larë zonë me bollëk me sapun dhe ujë ose ndonjë zgjidhje alkool-alkaline të prekur;

 • është e këshillueshme që të japë emetics viktimës dhe laxatives kripur. Ajo ndihmon trupin të hequr toksina të shpejtë;

 • në rastet kur pacienti është që vuajnë nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular, ju duhet të hyjë në ilaçe e duhur kardiak.