Metil helmimi alkoolit


Alkool metil është një lëng që ka ngjyrë. Kjo është më pak toksik se etanoli, por krijon të rrezikshme të substancave të njeriut (formal gazit dhe acid formik). Ky produkt është përdorur gjerësisht në industri, por helmimi me shpesh metil alkool ndodh kur përdoret në vend të etanolit, që shpesh ndodh në falsifikim.

Metil alkool helmimi - SimptomatKur injektuar në trupin e përbërësve toksik e shenjat e para të dëmtimit të bëhen të dukshme pas tetë orësh. Butë karakterizuar nga simptomat e mëposhtme:


 • stomaku dhimbje;

 • të përzier, të vjella;

 • dhimbje koke;

 • turbullt në sy;

 • konfiskimet;

 • takikardi.


 • Një javë më vonë vjen një shërim të plotë.
  Faza mesatare shoqërohet me vizionin e paqartë. Pasi në alkool metil stomak nuk shkakton vetëm helmimi, doza e drogës në 10 ml ose më shumë mund të çojë në verbëri. Verbëri ndodh rreth ditës së dytë pas shkatërrimit të trupit me alkool. Në përgjithësi, kërcënimi për jetën nuk është, megjithatë, menaxhuar për të krejtësisht të rivendosur vizion në vetëm 10% të rasteve.

  Në helmimit të rëndë vërejtur:

 • të qenët i përgjumur, pika smenyayuschayasya;

 • verbëri;

 • dështim të frymëmarrjes;

 • rënie presion;

 • konfiskimet;

 • Mungesa e përgjigjes ndaj dritës.


 • Moti zhgënjyese. Rezultati vdekjeprurës mund të vijë një ditë pas fillimit të sëmundjes.

  Metil helmimi alkoolit - ndihmës së parë


  Ndihma helmuar përfshin:

 • Telefononi një mjek ose dorëzojë viktimën në spital

 • Sigurojnë ajër të pastër.

 • Ruajtja dhe dërgimin e mjekëve të produkteve të cilat helmuarve viktimën.

 • Kur metil helmimi alkoolit emergjente është stomakut zgjidhje Lavage sode. Pacienti duhet të pini një litër kostot dhe pastaj sjell të vjella. Pas kësaj procedure, ai duhet të marrë ndonjë laxatives.

 • Kur dridhura pacienti përfundojë batanije, vendosni një jastëk të ngrohjes.


 • Trajtimi i helmimit metanol
  Rivendosja e trupit prekur përfshin procedurat e mëposhtme:

 • Lavage stomakut;

 • gjakderdhjen;

 • pirja e tepruar.


 • Hyrje antidot për helmim nga alkool metil (etanolit) parandalon oksidimi dhe përshpejton tërheqjen e substancave toksike. Input i brendshëm përfshin përdorimin e 40% alkool çdo tre orë. Për zgjidhje intravenoz alkoolit mund të përdoret për glukozë.