Helmimi njeriut kërpudha helmuese


Shpesh qytetarët, vыbravshymsya fund pyll, jo vetëm admirojnë ngjyrat e natyrës, thith erë e saj dhe për të dëgjuar tingujt. Unë do të doja të lënë pyll duarbosh. Natyra Bujar ruse na jep këtë mundësi. Tolkoo dembel vidyazykatsya dial chanterelles, porcini pidosynovykiv.
Megjithatë, rezultati i kësaj gjueti "të qetë" nuk është gjithmonë pozitive. Vakt kërpudha mund të shkaktojnë helmim e njeriut kërpudha helmuese, sepse mburremi se të përgatitur mirë në kërpudhave, mund jo të gjithë, sidomos banorët e zonave urbane. Dhe arsyeja nuk është vetëm se ne rrallë të marrë jashtë në natyrë. Verë dhe mashtrim të tij: ngrënshëm kërpudha ngatërrohet lehtë me kërpudha helmuese.Pothuajse çdo vit në brezin e mesëm të paraqiten epidemi të vërtetë të helmimeve. Edhe pse në dukje të thjeshtë: në qoftë se nuk jeni të sigurt se kërpudhat ushqimor, hidhni atë pa rrezikuar shëndetin e tyre dhe të dashurit. Megjithatë, kërpudha helmuese helmuar përgjithmonë. Por ata janë shpesh kërpudha vëlla: kërpudha të bardhë mushrooms ngjashme satanike, dhe kërpudha Chanterelle - nofka e tyre të rreme.
Më të rrezikshme të të gjitha kërpudha helmuese në një këpurdhë të zbehtë, të shpërndara kryesisht në rajonet e Vologda dhe Moskës. Në përbërjen e tij janë Venom shumë të fortë - faloyidyn, falloyn dhe të tjerët. Rreziku i tyre qëndron në faktin se helmi nuk mund të shkatërrohen ose trajtim të ngrohjes apo tharje. Amanita të drejtat phalloides helmimi shkakton mëlçisë serioze dhe veshkat, dhe është në të mirë


Pas 6-24 orë pas konsumimit të parë shfaqen simptomat helmimit këpurdhë zbehtë: nauze, vjellje, dhimbje barku colicky, diarre, dhe në disa raste me gjak. Dehidratim shkakton dobësi. Të gjitha këto simptoma janë të ngjashme me helmimit me ushqim të zakonshëm. Pra, shumë prej tyre nuk kërkojnë kujdes mjekësor në kohë, thjesht të vendosë për "shtrihem."
Gjatë ditëve të dytë dhe të tretë janë vërejtur veshkave dhe mëlçisë dështim, verdhëz, urinim pezullimi, rënie e papritur në presion. Njeriu i shqetësuar ndërgjegjen, ka dobësi, të qenët i përgjumur, dhe nganjëherë - konfiskimet. Në këtë fazë të rivendosur plotësisht shëndetin, për fat të keq, e pamundur. Kjo është arsyeja pse shtyjë thirrje udhëtim "emergjente" në spital apo jo.


Helmimit personi kërpudha të tjera helmuese duket shpejt. Përveç kësaj, të gjitha helmet e tjera shkatërruar në masë të madhe nga trajtimit të ngrohjes. Kështu, rrudhat dhe vijat që mund të hahet pa frikën e helmimit, helvellovoy përmbajnë një shumë të acidit. Ky helm është e paqëndrueshme, në mënyrë që 10-20 minuta e trajtimit të ngrohjes ose 2-3 javë i tharje kërpudhave të bëjë këto të sigurt. Edhe pse është e vështirë për emrin e tyre të dobishme, sidomos për fëmijët.
Përveç rrudhat dhe vijat mund të jetë vdekjeprurës, nëse ata të përgatitur siç duhet. Në këtë rast, pas 4-10 orë pas konsumimit të një personi fillon të ndjeni dhimbje në stomak, vjellje, atëherë nuk është e vazhdueshme të vjella, dhimbje koke, dobësi. Nëse koha nuk ndërmarrin veprime, atëherë dita e dytë e simptomat e dëmtimit të mëlçisë, verdhëz zhvillon nefrit dhe ul sasinë e urinës.


Kjo duket e vështirë të besohet se ky kërpudha shquar, kërpudha si, mund të ngatërrohet me "vëllezërit" ngrënshëm. Megjithatë, nuk ka agarics fluturojnë gjithmonë kanë një ngjyrë të ndritshme të kuqe. Shpesh ata janë të verdhë apo të gjelbër. Jo të gjithë e di se ka disa lloje të fluturojnë agaric dhe se nerazvernuvshemsya si ata mund të jenë të ngjashëm me russula ushqimor. Ky, pra është rreziku i tyre. Për shkak se disa njerëz nuk e vlim russule skuqur vetëm pak.
Amanita fitim agjent muskarinik. Kur hyn në trup, është 2 orë fillojnë të tregojnë simptomat e helmimit: dhimbje barku, vjellje, të vjella. Të drejtat e helmimi me kërpudha mund të njihet nga rritja e djersitje dhe pështymë, pupillary shtrëngim, lezione rrahje zemre, hallucinations, jerm, konvulsione.

Aktualisht pazakontë dhe helmim kërpudha ushqimor, për shkak se ata janë të ndjeshëm ndaj situatave të mjedisit dhe si një sfungjer, thithjen gjithçka që gjendet në ajër përreth, tokë dhe ujë.

Shumë prej nesh kanë dëgjuar se kërpudhat janë në gjendje për të absorbuar çojë nga gazrat. Edhe pse shoferët tha sot se karburantit nuk përmban aditiv të çojë, me pretendimin se toka, ajri dhe uji sot ju mund të gjeni shumë substanca toksike, nuk ka dyshim.
Ra fjala, ka një mendim që dëm serioz për shëndetin e tyre mund të aplikohet vetëm nëse nuk është i ndotur kërpudha vjet. Kjo është e gabuar. Helmuar rëndë nga disa përbërë kimike është e mundur edhe në rast se një herë hani kërpudha ngrënshëm.

Pra, si për të ndihmuar personin që helmuar kërpudha? Mos u mundoni për të vetë-mjekoj dhe përdorim në shtëpi mjetet juridike. Dhe vjen te mjeku, ju mund të:
• larë nga stomak;
• marrë qymyr mbi bazën e 05 g deri 10 kg;
• të marrë magnez - laksativ kripur.