Colon Pastrimit për shëndetin e trupit


Pranvera bërë për të larë dritaret në shtëpi dhe organizoni pastrim të përgjithshëm, në mënyrë që të shpëtoj të hedhurinë të panevojshme që ka akumuluar në kabinete dhe qilar. Kjo njëjtën kohë e përkryer për të gjithë trupin detox. Dhe të fillojë procesin e pastrimit të trupit duhet të zorrëve. Bisedoni mbi trupin shëndetësor spastrimit zorrë.

Me moshë, veçanërisht në qoftë se shumicën e jetës së tij ne jemi në një qytet të madh, trupi ynë kalon nëpër një sasi të madhe të substancave të dëmshme. Pjesë e këtij "mbeturinave", duke marrë në trupin tonë, shtyhet. Dhe sidomos shkon zorrë, duke pasur parasysh se sa të hamë ushqim junk. Në thelb, organet tona - është përshtatur mirë për Vetëqeverisjen Pastrimi i Sistemit. Megjithatë, kur stresi të bëhet i padurueshëm, një dështim të rëndë mund të ndodhë. Clogging toksina zorrëve cënon florën e saj dhe shkakton inflamacion. Rezultatet - rraskapitje, lodhje, probleme me traktin e tretjes, mbipeshë. E vetmja mënyrë për të zgjidhur problemin - është për të pastruar zorrët dhe për të hequr toksina e akumuluara nga trupi.Në shumicën e rasteve, spastrim zorrëve kryer në një spital nën mbikëqyrje mjekësore. Megjithatë, nuk është një metodë e thjeshtë e detoxification në shtëpi pa furnizime mjekësore dhe pajisje të posaçme. Të gjithë ju duhet - një masë për të ushqyerit e duhur dhe të regjimit të pijshëm vërtetë. Për heqjen e plotë të toksinave dhe produkteve të "përpunimit" Trupi ynë ka nevojë çdo ditë të paktën 2 litra lëng. Idealisht, kjo duhet të jetë vetëm ujë. Përveç kësaj, trupi "lehtë" për t'u marrë me ushqim që ka qëndrueshmëri të lëngshme dhe pure, kështu që gjatë zorrë produkte detoxification janë më të mirë në atë formë. " Komponenti kryesor që mbledh mbeturinat në zorrë - kjo fibra. Ajo është përgjegjëse për nxitjen e peristaltikės zorrëve, heq produktet e dëmshme, duke përfshirë kolesterol, dhe është një habitat për microflora dobishme zorrëve. Çdo ditë duhet të konsumohen të paktën 20 gram fibra dietetike (kokrra është 150 g dhe të paktën 400 g perime). Gjatë detox - rreth 40 g, mund të përfshijë krunde terren apo fije.


Gjatë detoxification duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për të sjellë përsëri në florës normale të zorrëve, për shkak se ajo është kujdestar i imunitetit tonë dhe parandalon infeksione të hyjnë në trup nëpërmjet murin e zorrëve. Për të mbështetur qëndrueshmërinë e saj duhet të marrë çdo ditë 200 gramë të produkteve të qumështit dhe të paktën 500 gram - një periudhë të detoxification aktive. Sa për drogë, microflora ndihmuar mbështetjen probiotics të ndryshme. Vini re se kjo metodë është vetëm detoxification përshtatshëm zorrë të shëndetshme njerëzit. Nëse keni probleme me traktin gastrointestinal ose ndonjë sëmundje tjetër kronike, para se pastrimi duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.


Skema e pushtetit plus kohës së lirë - një mënyrë e jetës, i cili gjithmonë e këshillueshme për të ndjekur njerëzit që ndjekin shëndetin e tyre. Ka, natyrisht, festimi i "Olivier", duke e lënë kebabs me pije alkoolike apo takim me miqtë e saj në një kafe me çokollatë të nxehtë. Por ajo duhet të ketë përjashtime të këndshme në një rutinë të shëndetshme. Mos harroni se probiotics nuk duhet të marrë një kohë të gjatë, kurse e tyre dhe të zbatohet vetëm në këshillën e një doktori.

Në detoxification zorrëve, dieta të larta në fibra mund të:

Kolesterol më të ulët. Me fibër përdorimi i rregullt ul kolesterolin, ul rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës dhe infarkt miokardi. Ky fakt është sjellë studiuesit e huaj të cilët studiuar ndryshimet në nivelin e kolesterolit në njerëzit që konsumuar ushqime me fibra shtuar bimore nga kënaqur. Lose peshë. Në ushqime të lartë në fibra të ulët të kalorive. Këto produkte janë të shpejt duke plotësuar stomakun dhe krijon një ndjenjë të ngopjes dhe tretet më ngadalë se ushqimi tretshëm. Studimet tregojnë se konsumimi i 14 gram fibra në ditë mund të zvogëlojë futje me kalori me 10%. Ulja e sheqerit në gjak. Ky ushqim është veçanërisht e dobishme për njerëzit të prirur për diabet. Provuar se fibra të përfshira në fruta dhe perime mund të zvogëlojë nivelin e sheqerit në gjak.


Ayurvedic Panchakarma - një nga sistemet më të vjetra të pastrimit të trupit, duke përfshirë zorrë. Në panchakarmы mesatar të normës (trajtim i bazuar - merr vaj të veçantë, laxatives natyrore, enemas terapeutike, sinuseve shtyer) është 10-15 ditë, ndonjëherë - deri në 21 ditë dhe mbahet një herë në vit, zakonisht në jashtë sezonit. Rend dhe procedurat komplekse, kohëzgjatja panchakarmы identifikuar ju individualisht mjekun Ayurveda. Ai do të marr vajra esenciale dhe barëra gjatë konsultimeve të mëparshme. Dhe ju mund të aplikoni ato vetë të monitorojë periodikisht po vinte drejt tij në pritje.


Pro metoda:
• Shumë ekspertë të njohur efektivitetin dhe efikasitetin e saj.
Cons metoda:
• Herbs dhe vajra mund të shkaktojnë alergji dhe të shkaktojë përkeqësimin e sëmundjeve kronike.

Hydrokodonoterapyya
Hydrocolonotherapy - klizmë të zakonshëm, vetëm një "vëllim": për një procedurë të administrohet 20-30 litra ujë. Flushing ka një mjek në një makinë të veçantë.
Hidroterapi zorrës së trashë Pro:
• Sipas disa raporteve, ajo promovon humbje peshe.
• Një dietë e cila këshilluar që të përmbahen gjatë procedurave në vetvete nuk është e keqe: perime të ziera, qull në ujë, të ulët-yndyrë produkte bulmeti.

Hidroterapi zorrës së trashë Cons:
• rraskapitur microflora normale zorrëve.
• Mund të jetë e dëmshme për njerëzit me traktin gastrointestinal.