Djegia në stomak


Në qoftë se ju shkelin integritetin e shtresës mbrojtëse mukozës duket siklet dhe djegie në stomak. Zakonisht kjo është një simptomë e sëmundjeve të rënda kronike të sistemit të tretjes, por në raste të rralla mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm në kundërshtim me dietë. Është e rëndësishme për të përcaktuar shkakun e saktë të kësaj gjendje dhe të marrë hapa për të eliminuar atë.

Shkakton djegie ndjenja në stomak



Shfaqja parregullt nga simptomat mund të jetë për shkak të faktorëve të mëposhtëm:

 • overeating;

 • përdorin shumë vaj dhe "të rënda" (tymosur, me aromë, skuqur, i kripur) ushqim. Karakterizohet nga një ndjesi djegie në stomak pasi të hahet;

 • kushtet mjedisore;

 • shtatzënisë;

 • tendenca e stresit dhe mungesa e gjumit;

 • periudha pas operacionit për stomak.


 • Tjetër shkakton gjendje patologjike:

 • zbaticë duodenogastral (lumen lëng bile trupit turpi);

 • Ulçera;

 • bakteret humbjen, zakonisht - Helicobacter pylori dhe Escherichia coli;

 • gastrit;

 • ezofag;

 • kanceri;

 • stenozë e 12 Ulçera duodenale;

 • rrit aciditetin e stomakut (urth);

 • patologji pankreatik;

 • hernie diafragmës;

 • mangësi esophageal muskul unazor.


 • Të gjitha këto sëmundje të provokuar një ndjesi djegie në ezofag dhe stomak, belching me një të pakëndshme, shpesh - erë kosi. Në fazat akute të sëmundjes shoqëruar me ethe, mostretje, dhimbje, çrregullime të karrige.
  Në mungesë të trajtimit në kohë të kësaj patologjie shkaktuar procesin e tranzicionit të shkatërrimit të trupit mukozës në një numër të pasojave kronike dhe të rënda, më të rrezikshme e cila është një tumor malinje (kancer).

  Ju lutem vini re se simptomë përcaktuar ndonjëherë nuk është e lidhur me sistemin e tretjes. Nëse një ndjesi djegie në stomak dhe të përzier ndjehet si pjekje në rajon epigastrike, pa shenjat e urth, atëherë ky kusht mund të jetë shkaktuar nga probleme kardiake:

 • aneurysm aortic;

 • infarkt miokardi;

 • hipertensionit (tensioni i lartë i gjakut);

 • pectoris.


 • Trajtimi ndjesi djegie në stomak


  Kryesisht gastroenterologist përputhje rekomandojnë një dietë të veçantë që përjashton:

 • alkooli;

 • mish, marinades dhe turshi;

 • yndyrshëm ushqim, skuqur;

 • seasonings pikante;

 • ëmbëlsirat, pjekje, veçanërisht me krem ​​gjalpë dhe çokollatë;

 • produkte miell e primit;

 • çamçakëz;

 • kafe;

 • fara;

 • pije shumë të gazuara.


 • Përparësi duhet t'i jepet për produktet e mëposhtme:

 • Pule, supë perimesh;

 • bukë gruri tërë dhe makarona;

 • drithërat (mucous) është bollgur veçanërisht e dobishme;

 • Perime, fruta, trajtim kaluara ngrohjes, rëndim i sëmundjes - në një nevrikosur;

 • mish diete, peshk;

 • produktet e qumështit me përmbajtje të ulët yndyrë.


 • Ushqimi duhet të përbëhet nga ushqime të shpeshta në pjesë më të vogla. Jetë i sigurt për të konsumuar shumë lëngje, të paktën 15 litra në ditë.
  Përveç korrigjimin medikamente dietë të emëruar:

 • enzimat (festive, pancreatin, Mezim, Panhrol, Creon);

 • spasmolytics (papaverine, jo-spa);

 • do të thotë për heqjen sulmet e urth (Maalox, Havyskon);

 • vitamina dhe minerale komplekset;

 • lakto-, bifidobacteria, përgatitjet për normalizimin e zorrë (Hilak Forte, Linex);

 • TEAS bimor nga gjethet Wort Shën Gjonit, gjethe delli, lule kamomil farmaci, gëlqere, fruta, carangth qumësht dhe u rrit, rrënjë jamball, flamurin e ëmbël, lisi.