Urth në stomak dhe trupit


Urth në stomak dhe trupi duket në 7% e të rriturve të shëndoshë, 14% e përditshme të mirë - javore. Si një shenjë e refluksit gastroezofagal ndjehen urth 20-40% të popullsisë së rritur. Zhvillohet në 25-80% e grave gjatë shtatzënisë. Urth në njerëz - një ndjesi djegie prapa gjoksit, e cila duhet të dallohet nga dhimbje, shpesh të rënduara pas marrjes pije të ftohtë apo të nxehtë, lëng agrume, alkool, pacientët të ndjehen lehtësim pas marrjes antacids.
Urth zakonisht shkaktohet nga refluksit gastroezofageal (hedhur) dhe është i lidhur me kushtet e mëposhtme: sëmundja refluks hastroэzofaheapnaya, çrregullime të funksionit motorike të ezofagut (Achalasia, spazma përhapur ezofageal, spazma segmental i ezofagut), sëmundjes peptike, stomakut zbrazjes abuzimi, sindroma e irritimit te zorreve, tumoret ezofag dhe stomak, esophageal dashuria hernie aperture. Zbaticë (akuzë), mund të ndodhë pa ndryshime anatomike.Urth mund të çojë në komplikacione të tilla si sëmundje zbaticë gastroesophageal; inflamacioni kronik mund të çojë në zëvendësimin e epitelit squamous e ezofagut metaplazovannym epiteli kolone ne prani te faktorë trashëguar (ezofag Barrett), e cila është gjetur në 8-20% të pacientëve me ezofag lidhen (lidhur) me rrezik të lartë të adenocarcinoma; ezofag kronike ulcerative, e cila në disa raste të çon në një ngushtim të shkeljes dhe kalimin e ushqimit nëpër ezofag. Ezofag është një shkak i 7% gjakderdhje gastrointestinale, një kronike dhe shoqërohet me anemi (anemi). Ai gjithashtu shprehu sëmundje zbaticë pa ezofag nuk mund të çojë në ndryshime organike ezofag; sëmundje zbaticë mund të shkaktojë infeksione të përsëritura aspiratën ose të frymëmarrjes, sidomos tek fëmijët. Simptomet kryesore klinike të sëmundjes zbaticë urth në:


- shenjat klinike të shoqëruara me ngrënie (shumë e ushqimeve yndyrore, kafe, çokollatë, shpirtërore, lëngje acid rritur urth, dhe qumësht dhe antacidet dobësojnë atë);
- Simptomat rritet me heqjen shpat, peshe, veshur me rroba të ngushta shtrirë;
- zvogëluar në këmbë, gëlltitjes pështymë ose ujë, ose pas marrjes antacids. Urth në njerëzit mund të jetë rezultat i mbindjeshmërisë mukozës dhe lirohet nga acidi klorhidrik holluar (provë Bernstein) ose zgjidhje neutrale hyperosmolyarnoho;

- urth shoqëruar nga simptoma të tjera эzofahealnыmy - dhimbje gjoksi, semundjen disfagia (vështirësi gëlltitjes), belching kosi dhe ajrit;
- në pacientët me sëmundje zbaticë simptomat më të zakonshme të traktit gastrointestinal, kapsllëk, fryrje, bloating;
- në të moshuarit mund të përjetojnë periudhave të shkurtra të kollë natë lidhur me aspiratën e përmbajtjes acid stomakut.

Jo shpesh gjenden në sëmundje zbaticë simptomat e mëposhtme të cilat mund të jenë të dyshuar shkaqet e tjera të urth, dhimbje në rajonin epigastrike janë Ulçera në stomak më të zakonshme; dhimbje gjoksi i lidhur me stresin, shpesh vesh kardiogjenik (zemrës) natyrën, nitrateve dhe lehtësuar dhimbje të lidhur me sëmundje të ezofagut, sëmundje zbaticë mund të përkeqësojnë manifestimet e CHD (sëmundjeve koronare të zemrës). Sondazhet duhet të kryhet në të gjithë pacientët me urth të përditshme ose të shpeshtë vazhdon më shumë se 3 javë, ajo është fibroezofagogastroduodenoscopy, klinike dhe diagnoza laboratorike. FEHDS (fibroezofagogastroduodenoscopy) është kryer me ind biopsia e ezofagut, stomakut, duodenum për të përjashtuar tjetrin shkakton urth, të tilla si sëmundje peptike, tumor i ezofagut apo të stomakut dhe të tjerët. Lezionet e mukozës membrana - defekt apo fushën e eritemë, dallohen qartë nga mukozës përreth.


Nëse ezofag nuk është zbuluar nga endoscopy, por pacienti ka të rënda, simptomat e përsëritura (nekardyohennaya dhimbje në kafaz i kraharorit apo simptomat e aspiratës) duhet të konfirmojnë praninë e zbaticë ose esophageal çrregullime lëvizshmëri: ambulatore monitorimi pH esophageal zbulon rritur kohën totale zbaticë (pH më pak se 4.0 më shumë se 5% të kohës) dhe kohëzgjatja e zbaticë (mbi 5 minuta). Para se të manipulimit për të matur presionin e muskul unazor ulët esophageal.
Nëse dyshoni se një shfaqje e çrregullimeve lëvizjes me kontrast radiografi e ezofagut, dhe radiografi normale nuk e përjashton çrregullime të lëvizjes butë. Nëse dhimbje gjoksi i pacientit duket apo rritet gjatë ushtrimit, ju duhet të marrë patologjinë kardiak. Studimi përfshin gjithashtu një gjoks X-ray, EKG, ergometry biçikletë.


Në qëllimin e trajtimit të terapisë - uljen simptomet, normalizimi i acarimin endoscopic foto, të parandaluar komplikimet. Trajtimi është komplekse dhe ka për qëllim kryesisht në shkaqet e urth. Kjo varet nga frekuenca e simptomave dhe shkallën e zbaticë ezofag. Terapi nga refluksi gastroezofageal perfshin uljen e refluksit. Terapi jo-drogës përfshin ndryshimet e jetesës dhe të ushqyerit. Gjumi është e nevojshme me një fund ngriti kokën e shtratit, është e nevojshme për të normalizuar peshën e trupit, për të shmangur të hahet gjatë natës, shpesh hani shmangur pjesshëm irrituese pije, lë pirjen e duhanit, të shmangin marrjen e nitrateve, Kalciumi channel blockers, antikolinergjike, rresht drogës theophylline.