Peritonit bark


Inflamacion i peritoneum, ose peritonit barkut - një patologji shumë e rrezikshme për jetën që kërkon hospitalizimin e menjëhershme dhe kirurgji.
Përgatitje para operacionit
Në përgatitjen e pacientit për kirurgji dhënë jo më shumë se 3 orë - gjatë së cilës mjekët në kohë të shpenzuar një terapi intensive infuzion të njëjtën kohë në 2 - 3 venave, duke u përpjekur për të normalizuar funksionet jetësore. Në këtë fazë, mund të përmirësojë bilancin e ujit-electrolyte, për të rivendosur vëllimit të gjakut, të përmirësojë arterial dhe presionin qendror venoz (CVP), të reduktojë normën e zemrës dhe për të rritur volumin e urines (diuresis). Ndodh që funksion të rivendosur veshkave për 3 orë nuk mund të - Operacioni në këtë rast vë, por gjasat e një prognozë të favorshme ulur ndjeshëm.


Në përgatitje për transaksion të kryer catheterization venë subclavian, e cila lejon CVP për të kontrolluar dhe për të rritur normën e infuzionit. Shpesh kateteriziruyut fshikëz, kështu që nuk mund të matet prodhimi orë urinës.
Në përgatitjen e traktit gastrointestinal kryer zbrazjes gastrike duke përdorur një sondë që nuk tërheqë deri në rivendosjen lëvizshmëri pas operacionit.
Operacionet stazhe
Trajtimi i kirurg purulent peritonit kryen sekuencat e mëposhtme:

 • Laparotomy - një prerje bërë në mes të zgavrën e barkut.

 • Evakuimi i lëngjeve - lëngu patologjike që mbush peritoneum hiqet pompa elektrike dhe izoluar burimin e garzë peritonit ngjyhet me zgjidhje antiseptik.

 • Zonat refleks bllokada - në celiac bagazhin, syhyazykadnoyi dhe zorrë e vogël, mesentery poperechnoobodochnoy futur Novocain, e cila heq vrull refleks vaskulare dhe kontribuon më tej për rimëkëmbjen e hershme të peristaltikės.

 • Rehabilitimit - faza e ardhshme e trajtimit të peritonit zgavrën e barkut jep lëngje saj yzotonychnыmy larëse për të reduktuar përqendrimin e mikroorganizmave në lëngun në një minimum.

 • Burim Izolimi i peritonit në varësi të shkakut të inflamacionit dhe fazën e tij të kryer hemicolectomy (heqjen e zorrës së trashë), heqje barku (heqja e një pjese të tij), heqjen e shtojcës, fshikëz fshikëz e tëmthit, tub mitrës - se trupi i cili ishte burimi i peritonit.

 • Decompression heqje zorrë, kur kryhet me anë të hapur kanale zorrës së trashë, ndryshe përdorimi tonkokyshechnыe hetimet. Qëllimi i decompression - pastruar zorrët nga gazrat dhe përmbajtjen e lëngshme.

 • Faza tjetër e trajtimit përfshin inflamacion të zgavrën e barkut të një të dytë sanitare silikoni dhe kullimit tubave. Pastaj ajo derdhi kripur me antibiotikë, prerje dhe qepen.


 • Trajtimi i peritonit pas operacionit


  Pas 6-8 orësh pas suturing lëngun kullimit plagë excreted nëpërmjet mënyrë pasive (për shkak të ndryshim presionit). Një tub ulët kullimit në zgavrën e barkut përsëri derdh kripur me antibiotikë, dhe u largua për 6 - 8 orë. Brenda 2 ditëve procedura përsëritet 2-3 herë.
  Trajtimi i mëtejshëm përfshin terapi me antibiotikë dhe detoxification, shërimin e acid-bazë dhe bilancin e ujit-electrolyte, VNV dhe sasinë e proteinave në gjak dhe rivendosur lëvizshmëri zorrëve.

  Menjëherë pas pushtetit operacionit duke përdorur zgjidhje Enteral administratës, duke anashkaluar traktin gastrointestinal. Më vonë treguar një dietë të veçantë - një dietë me peritonit emigruar zgjat te pakten 6 muaj dhe përjashton mish, turshi, turshi, çokollatë, alkoolit.
  Perimeve të dobishme dhe supave drithëra bukë djeshëm, fruta e ëmbël dhe manaferrat, vezë të ziera, peshk Këngët dhe enët e mishit, mjaltë, qumësht, reçel.