Pankreasit tek njerëzit


Organi më sekretore në trupin e njeriut është pankreasit, i cili i referohet sistemin e tretjes. Kur mëlçisë është gjëndër e madhe, ajo peshon 80-90 gram. luajnë një rol në proceset e ndihmon tretjen e ushqimit dhe metabolike. Funksioni i saj më i rëndësishëm - vnutrysekretornaya dhe vneshnesekretornaya. Funksion Vnutrysekretornaya është hormon (lypokoyn, glucagon, insulin). Funksioni Vneshnesekretornaya i pankreasit - një përzgjedhje e lëng pankreatik në duodenum. Në lëng pankreatik përmban enzima të veçanta që janë të përfshirë në procesin e tretjes, të neutralizuar acidin në stomak. Pankreasit në trup është thelbësore për normale të punës së tij.


Pankreasit është e vendosur prapa stomak, peritoneum, trupi i njeriut është i zgjatur, përbëhet nga 3 pjesë - në bisht, kokë dhe në trup. Duodenum Pankreasi i lidhur me trupin e njeriut, është qeliza themeli që prodhojnë sekret të veçantë që derdhur në kanalet, të cilat bashkohen dhe formë, në fakt, të njëjtën gjëndër. Mjekësia e lashtë padrejtësisht pak vëmendje kushtuar pankreasit, rëndësinë e tij në trupin e njeriut, por shkenca moderne ka gjetur vetëm se pankreasit është përgjegjës për shumë funksione të ndryshme jetësore. Dhe koordinuar veprimin e këto karakteristika, funksionimin korrekt i gjëndrës, janë thelbësore për trupin e njeriut. Lëng pankreatik, sekretuar nga pankreasi në sistemin e tretjes e nevojshme për funksionimin e tij normal, tretje plotë. Në mungesë të biliare dhe lëng pankreatik, acid klorhidrik nuk është në gjendje vetë të kryejë funksionet e nevojshme dhe njerëzit mund të vdesin.


Glucagon dhe insulinë - një hormon i përfshirë në rregullimin e glukozës në gjak, duke arritur direkt në të. Në të gjitha indet dhe organet e trupit të njeriut, proceset e lipide dhe karbohidratet, të cilat ndikojnë në hormonet e prodhuara në gjëndër. Në rastin kur insulinë për çfarëdo arsye shqetësuar, një person fillon të zhvilluar sëmundje serioze të tilla si diabeti. Deri tani metoda kryesore e përkrahjes normale në këtë sëmundje është e insulinës artificiale me injeksion.


Siç është përmendur tashmë, pankreasi i zgjatur, rreth 20 cm, një trashësi prej rreth 3-4 cm, e cila ka një trup, bisht dhe kokë. Hekur veshur me kapsulë të shkëlqyer dhe Degët e tij janë brenda gjëndra në indet e saj, të cilat janë limfatike dhe enët e gjakut të. Si rezultat i exocrine pankreatik mbajtur pankreatik lëng - një lëng i pangjyrë i cili është kryesisht një enzimat ndihmon tretjen e ushqimit të veçanta. Çdo ndihmon tretjen e ushqimit enzimë përgjegjës për përpunimin e komponentëve të caktuara ushqimore. Për shembull, proteina projektuar për të tretet trypsin, lipase prishet lipide, karbohidratet prishen lactase ndryshme, invertase, amylase. Megjithatë, detyra më e rëndësishme konsiderohet hormon i përfshirë në rregullimin e lipidet dhe metabolizmit të karbohidrateve, insulinës dhe glukagonit që rregullojnë nivelet e glukozës në gjak.


Për të pankreasit duke punuar si duhet kryer caktuar normalisht për atë natyrën e detyrës, ajo duhet të trajtohet me shumë kujdes dhe butësisht, përndryshe trupi tani mund të kujtoj vetes mënyrën më të pakëndshme dhe të sjellë një shumë të vuajtur pronari pakujdesshëm. Stresi të vazhdueshëm, abuzimi me alkoolin, overeating dhe dietë të varfër - të gjitha shkaqet e pancreatitis, një sëmundje shumë e zakonshme në ditët e sotme në mesin e njerëzve në mbarë botën. Pankreatitit është akut ose kronik dhe ndodh në mënyrë shpesh se eshte vetem ne vendin e trete ne frekuence e sëmundjeve të kavitetit barkut pas cholecystitis dhe apendiksit.


Sëmundje kronike zakonisht zhvillohet gjatë disa kohë, gradualisht. Ekziston rreziku që gjatë kësaj periudhe në vend të qelizave të kancerit për shkak të faktorëve traumatike zhvilluar ind lidhës. Rezultati mund të jetë një lëng pankreatik alokimi shkelje, tretje nuk do të ndodhë siç duhet. Përveç kësaj, thyer glukagonit dhe insulinës prodhimin dhe transferimin e këtyre hormoneve në gjak, e cila nga ana kërcënon zhvillimin e diabetit dhe të komplikacioneve të saj.


Pancreatitis akute karakterizohet nga zhvillimi i saj i papritur, manifestimet e saj kryesore janë dhimbje të forta në bark, vjellje, ethe. Pancreatitis akute mund të ndodhë për arsye të ndryshme - ky infeksion, trauma barkut, kirurgji, reaksionet alergjike, hepatiti, etj

Arsyet më të shpeshta që shkaktojnë sëmundje të pankreasit, është abuzimi me alkoolin, yndyror, aromë dhe ushqim skuqur. Shumë e keqe për të trupit për të ngrënë shumë dhe rregullisht. Shpesh pancreatitis akute zhvillohet në mënyrë të shpejtë që është e vështirë që pacienti duhet të sigurojë tashmë në njësinë e kujdesit intensiv.


Në rast të përkeqësimit të pancreatitis kronike, pacienti është rekomanduar për të eliminuar nga dieta disa ushqime që janë në gjendje të mbingarkoj pankreasit. Për shembull, ju nuk mund të hani mish, peshk, kërpudha, pasta të freskëta, fruta dhe perime të papërpunuara, salcice, mish të tymosur, ushqim të konservuar, të buta dhe pije alkoolike. Ajo duhet gjithashtu të zvogëlojë përdorimin e erëza, sheqer, kripë. Trajtimi i kancerit pankreatik nuk duhet të kufizohet në eliminimin e thjeshtë të simptomave, ose të kalojë kronike sëmundje.