Shkelja e tretjes të njeriut dhe të imunitetit


Kjo mund të duket e çuditshme, por sistemi i tretjes dhe i imunitetit është i lidhur ngushtë. Së pari, organet e sistemit imun janë palca e kockave, jo vetëm Thymus, bajame dhe shpretkë dhe nyjet limfatike, por në muret e organeve të uritur të brendshme (duke përfshirë stomakut dhe zorrët). Kështu 70% e të gjitha qelizave të imunitetit janë gjetur në zorrët. Cilat janë çrregullimet e njeriut ndihmon tretjen e ushqimit dhe të sistemit imunitar?
Së dyti, aciditetit normale stomakut dhe mikroorganizmave të dobishme në zorrë parandalon zhvillimin e organizmave patogjene dhe depërtimin e infeksionit përmes traktit digjestiv. Në fakt, ajo është një nga barrierat mbrojtëse. Siç dihet për të mbrojtur trupin përgjegjës për sistemin imunitar. Së treti, bakteret e dobishme në rrjedhën zorrëve të jetës së tyre të stimuluar prodhimin e një elemente të rëndësishme të imunitetit - interferon.Së katërti, për funksionimin efektiv të sistemit imunitar ushqyesve të nevojshme, shumë prej të cilave hyjnë në trup nëpërmjet sistemit të tretjes. Tani ju e kuptoni pse parregullsi në sistemin e tretjes ndikojë imunitet. Çfarë duhet të ndjekin të njëjtat rregulla për tretje normale?
• Hani ushqime që përmbajnë Bifidobacterium (kos dhe kos natyral pa preservatives dhe aditivëve të tjera, djathë, etj). Me ndihmën e tyre ju normalizimin zorrët, nuk e le shfaqjen e kapsllëk dhe dysbiosis zorrëve.

• Hani më shumë ushqime të papërpunuara dhe të përpunuara minimalisht (kryesisht fruta, perime, fibra të pasur). Ndryshe nga të ziera, të skuqura dhe të rafinuar ushqime (sheqer, ëmbëlsirat, etj), një sasi e vogël e ushqimit të freskët të papërpunuara jep një ndjenjë e plotësi, që ndihmon të vëzhguar moderim në ngrënie dhe rikthen zorrët.

• Ju lutem vini re se pirja e duhanit dhe alkoolit konsumi është hequr nga trupi që ka nevojë substancë.
• Pini 1 / 2-1 gotë ujë për 15-30 minuta para ose 2-4 orë pas një vakt. Kjo do të përgatisë stomak për të marrë ushqimin dhe për të përmirësuar tretjen e saj. Përveç kësaj, një sasi të mjaftueshme të lëngjeve të nevojshme për pastrimin e zorrëve.

• Mundohuni të ndryshojë dietën tuaj me të drejtat e ndihmon tretjen e ushqimit çrregullime, produktet alternative. Pastaj ju do të merrni më të ushqyesve nga ushqimi dhe argëtim.
• Mos harroni se si overeating dhe dietë shumë të rreptë nuk është e dobishme. Jo shumë i dobishëm dhe konsumimi i ushqimit të konservuar. Kufizoni përdorimin e produkteve të tilla.

• Kur ushqimi nuk është e angazhuar në çështjet e jashtme në kundërshtim me tretje të njeriut, lexim, shikuar televizor, nuk argumentojnë dhe nuk gjeni marrëdhënien. Vëmendje të tepruar për problemet e reja dhe stresi shkakton të pështymës dhe të lëng stomakut.

• Merrni kohën tuaj, kur të hahet, nuk meze të lehtë në lëvizje apo në një nxitim. Hani ngadalë, përtypni ushqimin tërësisht dhe për një kohë të gjatë për të bërë më të madhe të saj rrjedhur pështymë. Kjo është e domosdoshme për tretje e duhur, për shkak se pështyma mbron nga prishja dhe fermentimit, dhe është në gjendje për të shkatërruar bakteret me një enzimë të veçantë.
• Mundohuni të hani në të njëjtën kohë 4-5 herë në ditë, ajo lehtëson tretjen.
• Mos hani ushqime shumë të ftohtë ose shumë i nxehtë, të tilla si ushqimi pengon tretje.
• Të jetë aktiv në kundërshtim me tretje të njeriut. Ushtrimi, Lëvizja e nevojshme për të përmirësuar metabolizmin.