Sindromi Postcholecystectomical


Trajtimi kryesor dhe më të efektshme për sëmundje gur tëmthi është larg nga cholecystectomy e - kirurgji për të hequr fshikëz e tëmthit. Por, kjo procedure nuk është gjithmonë eliminuar simptomat e shqetësimit barkut, i cili shfaqet në formën e dhimbjes dhe rasstvoystv pesimist. Kjo është sindromi postcholecystectomical (PHЭS).
Arsyet sindromi postcholecystectomical
Common shkakton PHЭS:

 • dashuri kanalet extrahepatic biliare;

 • kist i gypit biliare të përbashkët;


 • gurë në kanalet biliare;

 • sëmundje të mëlçisë;

 • Stagnimi i biliare;

 • tendenca e trupit për formimin e gurit.


 • Pas heqjen e bile fshikëz e tëmthit hyn zorrë kaotike, duke rezultuar në tretje shqetësuar dhe si rezultat ka një mungesë ekuilibri e microflora zorrëve. Nga atje dhe të dhimbshme.
  Sindromi postcholecystectomical Diagnoza
  Më informative konsiderohet cholangiopancreatography reaksionar manometry endoskopike dhe muskul unazor Oldie. Por pajisjet për diagnostifikim të tillë është vetëm një qendrat pak kërkimore.

  Shumica e studimeve sjellja laboratorike që përcaktojnë nivelin e:

 • bilirubin;

 • hammahlutamyltransferazы;

 • phosphatase alkaline;

 • alanine dhe transaminazave aspartik;

 • amylase;

 • elastaze;

 • lipase.


 • Këto laboraornыe hulumtim të duhur të kryejë ose të gjatë ose brenda 6 orësh, pas një tjetër sulm.
  Simptomat sindromi postcholecystectomical
  Shenjat PHЭS:

 • dhimbje në anën e djathtë dhe rajon epigastrike, të cilat gjithashtu mund të japin në teh shpatullën e djathtë dhe prapa;

 • çrregullime të ndryshme ndihmon tretjen e ushqimit, manifestohet si vjellje, bloating, kapsllëk, diarre, ndjenja shije të hidhur në gojë;

 • gjithashtu mund të shkaktojë verdhëz.


 • Sindromi Klasifikimi postcholecystectomical
  Klasifikimi i vetëm PHЭS deri tani atje. Më shpesh këtë sistematizim:

 • Papillitis Constrictive duodenale.

 • Pancreatitis vrerit (holepankreatyt).

 • Ngjitet aktive (peritonit kufizuar kronike) në hapësirë ​​podpechenochnom.

 • Rifillimi formimin e gurëve në kanalet biliare.

 • Ulcerat sekondare gastro (ose hepatoheni tëmth).


 • Sindromi postcholecystectomical trajtim
  Masat për trajtimin PHЭS duhet të fokusohen në atë se si për të eliminuar shkeljet e natyrës funksionale apo strukturore të traktit gastrointestinal, mëlçisë, traktin biliar dhe pankreasit që shkaktojnë dhimbje.
  Një masat terapeutike kanë ndarë ushqim (deri në 6-7 herë në ditë). Ky sindrom është treguar në dietën postcholecystectomical - plotësisht të përjashtuar thartë, djegëse, skuqur dhe i tymosur ushqime.

  Kur është e mundur prystupoobraznыh emërimi painkillers dhimbje të tilla si:

 • Mebeverin;

 • Drotaverine.


 • Nëse shkaku i dhimbjes është mungesa enzimë, është paraparë për të përmirësuar enzimat e tretjes, të tilla si:

 • Forte Panzinorm;

 • Gëzueshëm;

 • Creon.


 • Nëse ka gjetur se pas një operacioni për të hequr fshikëz e tëmthit, i shqetësuar biocenosis zorrëve, të përshkruesit të rivendosur microflora normale zorrëve. Në këtë antibacterials përshkruara parë të tilla si:


 • Furazolidone;

 • Intetriks;

 • Doxycycline.


 • Këto fonde janë marrë 5-7 ditë, atëherë droga që banojnë bakteret zorrëve dobishme:

 • Linex;

 • Bifidumbacterin dhe të tjerët.


 • Gjashtë muaj pas operacionit, pacientët duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore.