Shkaku i dhe metodat për të luftuar urth


Simptomat tipike të urth janë "zjarr" pas gjoksit që nuk shuajnë me ujë. Sipas statistikave të problemit përballet me 40% të njerëzve. Cila është arsyeja për paraqitjen dhe metodat e që kanë të bëjnë me urth do të jepen më poshtë.
Urth është hedh e përmbajtjes stomakut në lumen të ezofagut - duke folur në gjuhën mjekësore refluksit gastroezofagal. Ajo manifestohet djegien karakteristike dhe acarim të mukozës ezofag.
Shkaku kryesor i urth - Dështimi i muskul unazor ulët esophageal. Megjithatë, se "procesi ka filluar" duhet të ketë efekte të tjera negative në stomak. Hahet gabuar dhe overeating - është gjithashtu shkaku i ndjesi të pakëndshme djegie në stomak. Sidomos ushqim hedhurinë të dëmshme, skuqur, yndyror, aromë dhe rostiçeri në arrati, alkoolit. Në rrezik janë njerëzit që të çojë një mënyrë jetese i ulur, të ndjehen mbingarkesë nervor, dhe gratë shtatzëna.Shkaku i urth në shtatzëni - një mitër në rritje, e cila props deri diafragmë, rritet brenda barkut presion, dhe hormonet e shtatzënisë (përfshirë progesterone) promovimin e relaksimit të muskujve të butë, duke përfshirë muskul unazor esophageal. Shumica urth pengon gratë shtatzëna në shtatzëni në fund - në tremujorin 2-3m.
Shumë njerëz nuk e konsiderojnë të denjë për vëmendje problemeve urth, por ajo nuk duhet të injorohet. Së pari, episodet e saj të përsëritura mund të provokojë ezofag - dëmtojë Mukoza esophageal. Urth vetë i dytë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda të traktit gastrointestinal, të tilla si hernie hiatal, ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë, etj Gjithashtu, nganjëherë ajo mund të shfaqet në një sfond të sëmundjeve të tjera: zemra, enët e gjakut, sistemin nervor. Në rastet kur urth pengon shpesh ndodh në një stomak bosh, ose gjatë natës, të shoqëruar me të vjella, qasje në një mjek, një gastroenterologist domosdoshmëri! Mjeku do të kryejë ekzaminimin e nevojshëm ose dërgoni të profesionistëve të tjerë nëse është e nevojshme.


Ka "zjarri" nënkupton dhe metodat e luftimit urth. Përdorë popullore popullore "ekipet e shpëtimit" - një zgjidhje të sode buke - mjekët nuk e këshillojnë. Kjo heq simptomat e pakëndshme, por jo për kohë të gjatë, përveç kërcënon shkeljen e bilancit me ujë kripë në trup nëpërmjet formimit në stomakun e një numri të madh të dioksidit të karbonit. Ajo është e mirë për të përdorur antacids (të tilla si Almagel, Rennie) - ata vij Mukoza e ezofagut dhe mbrojtur atë nga efektet e acidit.
Shuar "zjarr" pas gjoksit dhe të ndihmojë metodave luftarake duke converters gastro (Alumini fosfat xhel, Maalox, dhe të tjerët). Nëse problemi është aciditetit të lartë të përmbajtjes stomak, duhet droga të veçanta që cakton mjeku.

Ajo është e mirë për të përdorur metoda shtëpi dhe metodat e që kanë të bëjnë me urth.

Lëng patates është një mjet efektiv në trajtimin e urth dhe stomak ulcerat. Administrata kronike jo vetëm kurë urth, por edhe të përzier.
Edhe në trajtimin urth selino të freskët. Është e rekomanduar për të marrë 1-2 lugë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për një muaj. Rrënjët thata e selino mund të merret si një tretësirë. Një gotë me ujë të valë që të marrë 2 lugë finely copëtuar selino, duke këmbëngulur 20-30 minuta dhe pini një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë.

Vaj luledielli ose vaj ulliri është ilaç më e lehtë për urth. Sapo urth, pini 1 tbsp naftës dhe urth së shpejti të kalojë.