Shkaqet e gastrit rëndim


Në fund të vjeshtës - dimër në fillim tradicionalisht përgjegjëse për gastrit akut të sëmundjes. Dhe ky problem është i njohur për shumë njerëz. Sigurisht, nëse ju keni dhimbje të përsëritur në stomak, që nuk është arsye për vidyazyka nga jeta aktive. Ajo është vetëm e nevojshme për të bërë ndryshime në dietën tuaj.
Duke shembull, njerëzit që vuajnë nga aciditeti duhet të paktën përkohësisht vidyazykatysya përdorimin e kafe organike. Ekspertët besojnë se ky faktor rrit agresivitetin në stomak, pra prodhimin e acidit klorhidrik. Efekti veçanërisht shkatërruese në kafe tonë stomak që kemi pirë në një stomak bosh. Nëse ju absolutisht nuk mund të jetojnë pa një filxhan pije në mëngjes zëvendësojë kafe organike të tretshme dhe gjithmonë të shtoni në atë qumësht.


Shkaqet e sëmundjeve akute dhe gastrit përfshijnë faktorë të tillë të përbashkët si pirja e duhanit. Përsëri, në qoftë se një person pi në një stomak bosh, ajo ndikon direkt në inflamacion të rreshtim të stomakut. Pirja e duhanit irriton organet tona endokrine, duke çuar në lirimin e hormoneve. Ata, nga ana tjetër, ndikojnë në rritjen e sekretimit të lëng stomakut, i cili shkatërron muret e stomakut bosh. Në mesin e pacientëve me shumë duodenale ulçerë e duhanpirësve hard-core të cilët nuk mund të lë. Gastroenterologe besojnë se pirja e duhanit çon në një përkeqësim të gastrit tyre sëmundjes.


Dhe dëm për shëndetin tonë dhe të ashtuquajturit duhani "indirekte". Sipas statistikave, në qoftë se prindërit e fëmijës tymosur gjatë shtatzënisë, nëna, fëmijë në gji, ata me vetëdije identifikohet me problemet e tij të ardhshme shëndetësore fëmija të traktit digjestiv.
Ndoshta shkaqet më të zakonshme përkeqësimi i gastritit në rinjve - nuk ka ushqim të rregullt të nxehtë. Siç e dimë, jo të gjithë punëtorët dhe nxënësit mund të në mes të një ditë të nxehtë për të ngrënë një darkë të plotë.
Një tjetër tipar i jetës moderne është ngurtësi. Të rinjtë shpenzojnë orë ulur në klasa për leksione në një kompjuter në zyrë, në shtëpi duke parë televizor apo në kohën tuaj të lirë me një libër. Inaktiviteti fizik jo vetëm njeri dembel vetë, por edhe organet e tij të brendshme. Si rezultat i lëvizshmëri trazuar të stomakut, zorrëve dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.


Zonja dhe rroba në modë shpesh veshin përshtatje të ngushtë, të tilla si xhinse thatë ose të paguani një rrip bel. Veshur e vazhdueshme e gjërave provokon një shtyp të gjatë në diafragmë, e cila nga ana ushtron presion mbi stomak. Në këtë situatë nuk është gjithmonë braktisja përmbajtjen duodenale në stomak dhe stimulimin e saj. Nëse ka një kohë të gjatë, nuk është inflamacion i parë, dhe shterimi i stomakut mukozës dhe Ulçera zhvillimit.
Amviset dhe gratë e reja që ulen me fëmijët e vegjël dhe të çojë një mënyrë jetese i ulur, të përballet me faktorë të tjerë sëmundje gastrit. Ata pothuajse nuk duket urinë normale, në të cilën stomaku duhet të jetë e mbushur me lëng ndihmon tretjen e ushqimit dhe të jenë të përgatitur për të përfunduar tretje. Fakti se sinjalet e mëparshme vogël trupit mjaft shpejt "zaedayutsya". Mami dhe amvise pa ndërprerë studimet e tyre, djepi i fëmijës përpara një kompjuter apo televizor, të marrë ushqim padobishme, zakonisht patate të skuqura, biskota dhe çokollata. Ato përbëjnë shkakton përkeqësimin e gastrit.

Në përgjithësi, një ditë para grave që për nga natyra është i pangopur, ofron shumë tundime:. Karamele, biskota, ëmbëlsira dhe kështu me radhë D. Për të mësuar të gjitha këto goodies, trupi ka nevojë për një shumë e enzimeve. Sepse pankreasit dhëmb i ëmbël është në tension të vazhdueshëm, stresi. Pra, me gastrit mund të "fitojnë" pancreatitis dhe diabetit.

Pra, mendoj ne kemi kuptuar nevojën për të ndryshuar mënyrën e jetesës, vidyazykatysya pirjen e duhanit, të bëjnë sport dhe për të eliminuar shkaqet e tjera përkeqësimin e gastrit. Por shpesh një qëllim i tillë është i paarritshëm. Prandaj, në mënyrë për të zbutur rezultat i agjërimit të zgjatur gjatë ditë pune, ju mund të përdorni këto këshilla:

• Para së gjithash, do të përpiqen për të siguruar që në stomak vakt të plotë të nxehtë tuaj. Sigurisht, në cilësinë e ushqyer moderne ka shumë ankesa. Megjithatë, në aspektin e Gastroenterology, çdo ushqim të nxehtë është ende më mirë se asgjë. Stomaku do të merret me ushqim do të jetë i mbrojtur. Specialistët specifikojë se një efekt i dobishëm në stomak vetëm ofron ushqime të ngrohta. Buns me çaj është një kompromis që, nëse problemet me stomakun, vetëm përforcon ato. Të dëmshme të hani dhe ëmbëlsira me krem. Dhe për të shmangur "samopoyidannya" stomakun mund të japë përparësi për pije, lëngje, çaj. Definitely sodas dëmshme janë të gjitha, edhe uji mineral me gaz, sidomos në stomak bosh. Në asnjë rast nuk duhet të pini "Cola" ose "Phantom". Mjekët kanë thënë prej kohësh se ata përforcojnë faktorët agresioni, duke rritur përqendrimin e acidit dhe rritjen e aciditetit. Dhe ushqim në qoftë se ju merrni të nxehtë nuk është e mundur, se ju mund të hani për të mirën e stomakut?


• Ai është më i përshtatshëm për këtë yogurts, dhe jo gjatë jetës mundësisht të shkurtër raft, ose bifidok ose qumësht i thartuar. Këto produkte qumështi, kanë tendencë të kenë vetëm një pengesë: ata paketuar në pako të mëdha. Pajtohem, jo ​​çdo grua forcën për të pirë një gjysmë litër pije. Përveç paketa të vështirë për të pirë. Megjithatë, ky problem është eliminuar për njerëzit që kanë punë të përhershme. Por studentët, për fat të keq, e bën përdorimin e kos ose qumësht i thartuar në dispozicion.

• Fruta mund të japë përparësi për banane, sidomos papjekur. Ato përmbajnë enveloping fibër, karbohidratet tretur gjatë.