Shkaqet e pancreatitis pankreasit


Në një kompani fun, mobilje kushtueshëm nga tmerrësisht e vështirë vidyazykatysya vakt të rëndë. Sepse unë dua të provoni çdo gjë! Për fat të keq, kemi marrë traditën sovjetike e etërve të festës, por në ato ditë dyqanet nuk prishur vizitorët e saj me ushqime të freskëta. Prandaj, tabela standard Vitit të Ri, ne zakonisht shohim një bandë e salads të ndryshme me majonezë dhe ushqim të konservuar (Olivier, mimozës, harengë nën një pallto lesh dhe kështu me radhë. D.). Duhet të theksohet se në majonezë - një formë yndyrë pothuajse të pastër.
Dhe të shtoni atë një pres derri ose rosto pule me patate të skuqura të kombinuara në mënyrë të barabartë, plus tortë me krem ​​yndyrë për ëmbëlsirë - dhe ne të merrni sëmundjet më të zakonshme e Vitit të Ri gastrointestinale: pancreatitis akute. Kjo sëmundje karakterizohet nga gradualisht në rritje, dhimbje shumë të fortë në bark e sipërme apo të lënë kuadratin e sipërm. Gradualisht, dhimbja bëhet e rëndë dhe keq tolerohet, ethe, vjellje fillon. Hospitalizimi me pancreatitis akute të garantuar dhe të trajtuar këtë sëmundje nuk është e lehtë - ajo mund të arrijë deri në kirurgji. Çka e shkakton pancreatitis pankreasit?Ashtu si kjo, nga askund shkakton të pancreatitis (inflamacion i pankreasit), sigurisht, nuk do të lindin. Nëse njerëzit e shëndetshëm të pirë një pintë e majonezë, ai do të vuajnë dhimbje barku, inflamacion i pankreasit, por ajo nuk është derdhur. Krishtlindjet overeating yndyror akute alkoholesoderzhascheho rrezikshme për ata që tashmë kanë pancreatitis kronike. Për fat të keq, shumë bartës të sëmundjes nuk e kuptojnë atë. Pse? Sepse ai ka një simptoma mjaft të paqarta: ngadalësuar pancreatitis manifestohet në dhimbje periodike në bark e sipërme apo sektor të majtë e sipërme, bloating dhe fryrje, ndonjëherë ju mund të përjetojnë kapsllëk ose diarre. Pas vakt mund të ndihet përzier. Por të gjitha këto probleme mund të jenë të lëngshme, fjetur dhe për të tërhequr një minimum vëmendje: pak, hëngri diçka që do të jetë!


Pankreasi prodhon me funksionimin e këtij lëng përmban enzima për tretje. Kur ushqimi hyn në duodenum me vbrыzhyvaetsya pankreatik lëng këtu. Fillimisht, substancë të lëngshme që përmban enzima të joaktive janë aktivizuar dhe ata vetëm të hyjë në vend. Nëse kanal pankreatik ngushtë (duke pirë periodike, overeating, gurë apo tumoreve), enzimat joaktive nuk mund të hyjë në duodenum, pankreasit dhe të mbërthyer në aktivizuar! Gjëndër fillon të tretet vetë. Nga kjo ndodh dhe shkakton inflamacion të rënda për t'u trajtuar në spital për të paktën tre javë. Për të shmangur mosfunksionim të pankreasit, ju duhet patjetër të hani e drejtë. Përndryshe - një diagnozë e pancreatitis do të ju vë në kohën më të afërt të pranishëm tuaj me mjekun.