Shkaqet e përzier në njerëz


Shkaqet përzier shumë. Kjo mund t'i atribuohet drejtpërdrejt në sëmundje dhe të jetë një reagim ndaj ushqimit, droga, pushtimi nematodik (dmth praninë e parazitëve në trup), dhe kështu me radhë. Për të kuptuar problemin, rekomandojnë vizitën e parë terapisti. Pas shqyrtimit të hollësishëm dhe studim ajo mund të marrë një diagnozë dhe të ju rekomandojmë që të planifikoni ekzaminimin dhe profesionistë për të vizituar. Sigurisht, shumë shpesh të përzier - një shenjë e sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Le tani në rregull. Cilat janë shkaqet e përzier në njerëz?


1. Stomak - gastrit ose Ulçera
Në të tilla situata përkeqësohet përzier pasi të hahet dhe të shoqëruar nga një ndjenjë e plotësi në stomak. Një stomak bosh mund të përjetojnë një ndjesi djegie në rajon epigastrike. Dyshimi i gastritit ose Ulçera gastroscopy caktuar - kërkimeve duke përdorur një pajisje të veçantë që ju lejon të kujtoj brenda stomakut.

2. tëmthit
Përzier me cholecystitis (inflamacion fshikëz e tëmthit) fillon gjatë vakt dhe i shoqëruar nga plotësinë në të drejtën e sipërme sektor, thatësi dhe hidhësi në gojë, urth dhe bloating. Nëse dyshoni se një sëmundje e ultrazërit fshikëz e tëmthit është e rekomanduar, si dhe analiza të përgjithshme dhe biokimike të gjakut.


3. Pankreasi - shkaku përzier
Kur inflamacion i pankreasit tek njerëzit (pancreatitis) respektohen dhe të përzier pasi të hahet shoqëruar nga bloating. Është vërejtur shpesh çrregullime të zorrëve dhe humbje peshe. Nëse dyshoni se lëndimet e pankreasit rekomanduar gastroenterologist konsultimit, ultratinguj, gjak dhe urinë.

4. apendiksit
Ndonjëherë të përzier mund të jetë një shenjë e apendiksit. Në këtë rast, ajo është e shoqëruar shpesh nga dhimbje të barkut (fillimisht shpërndarë, vend të pasigurt, dhe pastaj kryesisht në bark të drejtë), ethe. Nëse dyshoni se apendiksit nevojën urgjente për të kërkuar ndihmë nga një kirurg, duke e quajtur një ambulancë. Ndonjëherë të përzier mund të jetë një shenjë e problemeve me aparatit vestibular. Në këtë rast, ajo shoqërohet me marrje mendsh (veçanërisht e dukshme këto shenja me një rritje të mprehtë nga shtrati). Ajo gjithashtu mund të vërehet tringëllimë në veshët dhe humbjen e bilancit. Në këtë rast është e rekomanduar për të aplikuar për një ekzaminim të plotë të një neurolog që gratë të përmuajshmet e grave të përzier moshë mund të jetë një shenjë e toksicitetit gjysmën e parë, karakteristikë e shtatzënisë. Për të konfirmuar ose të hedhur poshtë këtë supozim, ajo është e rekomanduar për të provuar ose të marrë një test të gjakut për të përcaktuar shtatzënisë.


Nauze karakteristikë e sëmundjeve të caktuara të sistemit kardiovaskular. Për shembull, hipertensionit (tensioni i lartë). Në këtë rast, të përzier shoqëruar me dhimbje koke, rritje lodhje, ndezje "fluturon" para syve të tij. Është e rekomanduar dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, për të matur presionin e gjakut brenda 3-5 ditësh. Dhe me rezultate të gatshëm për të shkuar të konsultoheni me një kardiolog. Të përzier mund të jetë një manifestim i efekteve anësore të drogës ose të tregojnë sulmeve migrenë. Ndonjëherë të përzier mund të jetë një shenjë e sëmundjeve endokrine, të tilla si hypothyroidism (sëmundje tiroide). Në këtë rast, mundet pak baltë, por gjithmonë. Përveç kësaj, nuk është humbje e oreksit, lodhje, përgjumje, anemi dhe humbja e kujtesës. Për të konfirmuar diagnozën, ju duhet të konsultoheni me një endokrinolog dhe një test të gjakut për të hormoneve tiroide. Vjellje e vazhdueshme - shenjë e tmerrshme, dhe kjo mund të sinjalizojë fillimin e kancerit. Mos shtrëngojë me një vizitë te mjeku.