Shkaqet pengim të zorrëve të vogla dhe të mëdha


Pengim zorrë e trashë quhet bllokim apo zorrë e vogël, e cila mund të rezultojë në krejtësisht ndalesa ose pėrshkueshmėrisė të lëngshme dhe ushqimit përmes traktit digjestiv. Sëmundja mund të shkaktojë një sërë faktorësh, të tilla si hernie, mbështjelljes formimin dhe zhvillimin e tumoreve. Pengimi zorrëve është e shoqëruar zakonisht me nauze, të vjella dhe zgjerim të barkut. Trajtimi të pahijshme mund të jetë një vdesin pjesë individuale të infeksionit zorrëve dhe vdekjes mëvonshëm.
Mjekësia moderne ju lejon të shpejt dhe në mënyrë efektive të adresuar shkakton pengimin e zorrëve të vogla dhe të mëdha dhe të normalizojë funksionimin e sistemit të tretjes.Simptomat e sëmundjes:
- dhimbje periodike barkut;
- të përzier, të vjella;
- kapsllëk, diarre;
- Gazrat vonesë;
- bloating.
Nëse nuk trajtohet pengimi zorrëve mund të shkaktojë komplikime të rënda që janë shpesh kërcënuese për jetën. Manifestimi i parë i sëmundjes duhet të lajmërojnë një person dhe të detyrojë atë për të kërkuar ndihmë.

Shkaqet e pengimit mekanike të zorrëve të vogla:
- ngjitet postoperative zorrëve;
- hernias lindura apo të fituara;
- tumoret e zorrëve të vogla;

- inflamacion i fshikëzës;
- volvulus zorrëve;
- intussusception.

Shkaqet e pengimit mekanike të zorrës së trashë:
- Kanceret;
- pezmatimi i diverticulum;
- volvulus zorrë;
- vulë feces;
- ngushtimi i zorrëve.

Pengim paralizuar zorrëve
Në formën e paralizuar zorrët sëmundjes nuk mund të funksionojë për shkak të nervave ose muskujve dëmit. Numri i kontraktimet e zorrëve ul, duke e bërë të vështirë për të lëngjeve të mëtejshëm përpara dhe ushqim në kanalin e tretjes. Pakalim i ileumit paralizuar mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të zorrëve, shkaqet e kësaj janë:

- Kirurgji në organet e legenit dhe barkut;
- infeksionit;
- Sëmundja e Parkinson-it;
- duke marrë medikamente të caktuara.

Pengim Dinamik
Sëmundja shpesh ndodh si rezultat i dëmtimit të trurit, të tilla si meningjiti, goditje, tumoret dhe lëndimet traumatike të trurit, çrregullime nervore që shkakton veprimtarinë motor zorrëve.

Komplikimet e sëmundjeve
Pengimi zorrëve shpesh çon në vdekjen e pjesëve të prekur të zorrëve të vogla apo të mëdha, duke rezultuar në mungesën e rrjedhjes normale të gjakut në muret e zorrëve. Nekroza, nga ana tjetër, provokon zhvillimin e infeksionit, e cila është e rrezikshme për jetën dhe kërkon trajtim të menjëhershëm mjekësor ose kirurgjikale.


Simptomet e pengimi zorrëve
Pengimi zorrëve ka simptomat e veta specifike, të cilat mund të identifikohen vetëm specialist sëmundje. Një nga këto simptoma është një simptomë e një çorape, në të cilën peristaltikės zorrëve dukshme apo jo ajo Dashuri, sidomos pas prekje. Gjithashtu ndihmon për të zbuluar mungesën sëmundje të gjatë e karrige, e cila është simptomë më të hershme dhe ekspresive e pengesave zorrëve. Ndonjëherë sëmundja mund të shoqërohet me gjakderdhje nga anusi.


Një tjetër simptomë karakteristikë është kapsllëk, e karakterizuar nga feces të forta, lëvizjet e parregullta zorrë dhimbshme dhe ndjesi të pakëndshme. Foshnjat kërkojmë që të pastroj mund të jetë shumë e gjatë, duke çuar në siklet dhimbshme dhimbshme. Kapsllëk është zakonisht shkaktohet nga një bllokim të plotë të zorrës së trashë mekanike ose zorrë e vogël, dhe diarre - pengim të pjesshme. Shumë shpesh, sëmundja mund të shoqërohet me nauze dhe vjellje dhe natyrisht akute dhimbje shpesh vërejtur intensive të barkut dhe temperaturë.


Vonesa e karrige dhe gazeve të çojë në ndryshime të gjuhës, ajo bëhet e thatë dhe i mbuluar me lulëzim të verdhë-bardhë. Në fazën e avancuar të sëmundjes bëhet ngjyrë kafe apo të pista-kafe ngjyra, e cila tregon peritonit, dehidratim dhe dehje të rënda. Kur pengim të zorrëve të vogla apo të mëdha për shkak të ngjeshjes së enëve të gjakut ose clots gjakut, muret e thyera e furnizimit me gjak në zorrë, duke çuar në përkeqësimin e shëndetit të përgjithshëm të pacientit.
Këto simptoma bëjnë njerëzit të marrin mbështetur qëndrimin, dhe dhimbje të bëjë fytyrën e tij të zbehtë dhe vuri. Kur nekroza shpesh ulur temperaturën e trupit dhe ka një rënie të mprehtë në presionin e gjakut. Me dhimbje të fortë nuk duhet të marrë ilaçe dhimbje për shkak se ata mund vetëm të shurdhër dhimbje, ndërsa sëmundja shkon në një fazë të vështirë.


Diagnoza e pengesave zorrëve
Kryesisht nën shqyrtim dhe hetuar shkakun e patologji, pastaj diskutuar historinë e sëmundjes, simptomat e saj dhe ekzaminimi janë emëruar në drejtim të shfaqje ose bloating barkut. Ndihmon të konfirmuar diagnozën X-ray ose CT scan e zgavrën e barkut. Këto metoda të dalluar funksionin e pengesave mekanike zorrëve, dhe për të krijuar shkallën e dëmit zorrës së trashë ose zorrë e vogël.

Trajtimi i pengimi zorrëve

Trajtimi i sëmundjes është kryer në një spital, ku kaloi stabilizimin pacienti vijon:
- IV vendosur për administrimin e lëngjeve;
- duke përdorur një tub nasogastric të thahet ajrit;
- krijimin e një kateteri në fshikëz për ta bërë më të lehtë për të mbledhur urinën për testim.

Kur nyzkovoloknystaya mekanike pengim rekomanduar dietë të veçantë të bazuar në ushqime të lehta që nuk pengojnë procesin e tretjes. Nëse, pas një pengesë, ndërsa, zorrë vazhdon, ju mund të kenë nevojë kirurgji që përfshin heqjen e zonave të vdekur e zorrëve dhe nënshkrimin e tij.