Shkaqet e sëmundjeve kronike gastrit


Gastrit është sëmundja më i zakonshëm i sistemit të tretjes. Sipas studimeve mesatarisht në të gjithë botën, rreth gjysma e popullsisë në vendet e zhvilluara vuan nga gastrit. Le të flasim për shkaqet e gastrit kronik sëmundjes.
Çfarë është gastrit?
Ky inflamacion brenda mukozën e stomakut. Ka dy forma të gastrit: akute dhe kronike. Gastrit akut fillon të zhvillohet, në terren shpesh të shkurtër të dëmshme substancave Impakti: ushqime shumë të erëza, substanca toksike, alkool, disa medikamente, herbs, ose për shkak të refuzimit nga ana e trupit të një numër të produkteve ushqimore. Gastrit kronik gjithashtu filloi të zhvillohet shpejt.Shumica e gastrit kronik as nuk kanë simptoma të dallueshme. Njerëzit me këtë sëmundje, mjekët shpesh kanë inflamatore dhe degjenerative Mukoza patologjive. Këto patologji janë të shoqëruara me tretje të dobët, ndryshimet në strukturën e mukozës. Gjithashtu, sëmundja shoqërohet me çrregullim sekrecion ose lirimin e pamjaftueshme e acidit klorhidrik me enzimeve që prishen ushqim.

Humbjen gastrit kanaçe. Por rezultati është tërësisht i varur nga pacienti. Nëse sëmundja është zbuluar, personi vazhdon të ngrënë djegëse dhe ushqime të yndyrshëm, alkoolin, duhanin, hani rregullisht dhe ngarkesës stomakun, trajtimi nuk do të sjellë efektin e dëshiruar. Vetëm siklet ulët stomak dhe dhimbje. Shumë e njëjta sëmundje do të vazhdojë të zhvillojë dhe vazhdimisht kujtoj veten.


Cigareve gastrit më të papërgjegjshëm se sa të sëmundjes peptike, në të cilat pacientët fillojnë për të përmbushur të gjitha kërkesat e mjekëve. Gastrit, kur është fjala për dietën, dietë, kujdesen për barkun e tij, pacientët shpesh duken të këtyre rekomandimeve, pa shumë entuziazëm, duke shpresuar në mënyrë të rastësishme. Dhe, në fund, çdo gjë përfundon zbulimin e sëmundjeve të reja dhe më të rënda janë pancreatitis kronike (inflamacion të pankreasit), cholecystitis (inflamacion fshikëz e tëmthit), kapsllëk kronik dhe dispepsi kronike, diarre dhe atrofi (zhdukjen) indet e stomakut.


Nga puna tretje stomakut varet, dhe përpunimin e tretjes dhe metabolizmit të gjithë trupin. Mbani në mend se drejtimin e gastrit kronik mund të shkaktojë "venitje" hollimin e mukozës dhe mur stomak, ose anasjelltas - një zgjerim të mprehtë e indeve të stomakut. Në kushtet e gastrit Mjekësi - një, kusht precancerous pothuajse onkologjike, e cila kërkon ekzaminim klinik vjetor, gjatë së cilës duhet të kryhet endoskopike dhe byopsycheskoe hulumtim. Identifikimi gastrit vështirë. Në sëmundje të veçantë nuk kanë asnjë simptomë.


Prandaj, për të përcaktuar metodat e saj duhet të sofistikuara. Metoda endoskopisė shqyrton organet e brendshme me anë të një pajisje fleksibile ose të ngurtë svitlovolokonnoho që jep mjekët mundësinë për të inspektuar trupat. Biopsi - një e dhimbshme. Kjo autopsi ind në mënyrë për të kryer ekzaminimin e tyre mikroskopike. Kjo është, kur shihet nga stomaku ose gastroscopy, pjesë të anulohet e mukozës për kërkimin e tij. Pas të gjitha këto procedura të vendosur diagnozën përfundimtare. Për të shkaktuar sëmundje nuk është e mjaftueshme për të ndjekur rregullat themelore të cilat ne jemi mësuar që nga fëmijëria. Gastrit ndodh kur një person ha shumë ushqim gjatë dhe të mprehtë, me erëza dhe të ashpër. Kur ushqimi masticated dobët është një overeating konstante, ushqim kovtayetsya jo razzhevannoy, nuk ka dietë të përhershme. Mos harroni se rruga e drejtë për të filluar gastrit - një pushim të gjatë në mes të ngrënies, pasi ju të ngarkesës "ushqimin tuaj stomak.


Gjithashtu gastrit mund të provokojë mungesa e vitaminave dhe proteinave në trup. Mungesa e një numri të substancave bën hollë mukozën e stomakut dhe zvogëlon aftësinë e trupit për të tretet ushqimi. Dhe abuzimi me alkoolin, thjesht "djeg" mucous sidomos alkoolit varfër. Gjithkush cilin mjekët përshkruara ilaçe, të cilat për shkak të dëmtimit të tij përbërjen shkak për mukozën e stomakut (ortofen, ibuprofen, antibiotikëve, aspirina, indometacine, dhe droga të tjera që i përkasin grupit të NSAIDs) duhet të monitorojë me kujdes gjendjen stomaku, përndryshe një ditë ata do të duhet të "marrë në shtrat në shtrat për shkak të dhimbjeve të gjatë dhe të zymtë në bark.


Përveç kësaj, mund të shkaktojë rënie biliare gastrit në stomak. Biliare, e cila është prodhuar në doza të mjaftueshme në mëlçi tonë, "i ruajtur" në fshikëz e tëmthit, dhe nga atje një tubthave veçanta pa rënë në stomak, trupi është dërguar në duodenum. Megjithatë, çrregullim i funksioneve të stomakut dhe zorrët, i quajtur peristaltikės, bile "ndryshon rrugën e saj" dhe derdhet në stomak. Pastaj, bile fillon të ha në stomak dhe provokon inflamacion. Një faktor tjetër negativ që provokon zhvillimin e gastrit kronik është trashëgim. Nëse familja juaj është e njerëzve që vuajnë nga gastriti, mbani në mend se ju sëmundja yyazytsirnist është shumë i lartë - të shikojnë atë që ju hani, përtyp ushqimin me kujdes dhe për të shmangur ushqim erëza.


Gastrit duket dhe lezione kronike e mukozës gastrike. Por kjo kërkon disa kushte. Për shembull, sëmundja shpesh manifestohet në fabrikat e punëtorëve. Dhe arsyeja nuk është ushqim i keq, dhe uyazyka prodhimi industrial: avullimi alkaline dhe acid, pluhuri (metalike, silicë, qymyr), temperaturë të lartë (në dyqane të nxehtë), mbytje e metaleve të rënda (plumbi, merkuri, etj) dhe rrezatimit.