Heqje


Në mesin e terapive ulcerat radikale, sëmundjet oncologic, polyps, dhe nganjëherë - fazat e rënda të trashje meriton vëmendje të veçantë operim stomakut. Ky operacion përfshin largimin e një sipërfaqe mjaft të madhe të trupit të pasuar nga reduktimi i traktit të tretjes me anë të vendosjes anastamoza.

Heqje stomakut skajor dhe proksimalKonsideroni llojet e operacioneve të ndryshojnë në madhësi otsekaemoy të trupit. Kështu, heqje skajor përfshin heqjen ndarjet 66-75% më të ulëta. Gjatë heqje operacion është pjesë proksimal e sipërme të stomakut, duke përfshirë Card.

Llojet e tjera të manipulimit kirurgjikale:

 • antralnaya;

 • Nëntotali;

 • Segmental unazë.


 • Ata janë përshkruar tashmë specia lloje dhe për trajtimin e ulcerat peptike, tumoret, metastazat e kancerit stomak.
  Duhet të theksohet se në kohën e tanishme operacioni popullor laparoskopike nuk është i përshtatshëm për rastet e përshkruara. Kjo ndërhyrje minimalisht invazive nuk mund të marrë vlerësimin më të saktë të vëllimit të indeve të prekur. Kështu, heqje laparoskopik stomakut apo nuk zbatohet, ose caktuar shumë rrallë, zakonisht në fazat kryesore të rritjes së tumorit pa metastases.

  Efektet dhe komplikimet pas heqje stomakut


  Ashtu si me çdo operacioni, kjo teknikë është e lidhur me rrezikun e simptomave negative. Në përgjithësi grup e tyre të quajtur sindromi postrezektsyonnыm, manifestimet më të shpeshta - kjo anastomosis dhe hedhja sindromi pas heqje stomakut, ndonjëherë nuk është një "rreth vicioz".
  Në rastin e parë, një inflamacion të rëndë të anastamoza gastrointestinal. Progres i mëtejshëm është i shoqëruar nga patologji të saj ngushtimi, shkeljen e evakuimit të përmbajtjes. Ndër simptomat e zakonshme - të vjella, vjellje, grumbullimi stomak të lëngjeve dhe gazeve depërtojnë.

  Kur hedhja sindromi shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • diarre;

 • të vjella;

 • dobësi, lodhje;

 • dhimbje koke;

 • i dobët dhe marramendje;

 • palpitations zemrës.


 • Ky proces është shoqëruar nga reflekset e trupit, evakuimin e shpejtë të ushqimit.
  I ashtuquajturi "rreth vicioz", karakterizohet nga kalimi i përmbajtjes stomak portierit kryesisht për shkak. Për shkak të mbipopullimit zorrë ajo përsëri hedhur në trup vepron dhe provokon manifestimet klinike:

 • mostretje;

 • lodhje;

 • mungesa e oreksit;

 • të vjella intensive vetëm ngrënë një vakt.


 • Rehabilitimi pas gastrectomy


  Herën e parë pas operacionit është e rekomanduar regjim shtrati apo aktivitet fizik minimale deri në qepje janë goxha terhiq.
  Pas kësaj, pacienti duhet rreptësisht të ndjekin një dietë të veçantë, e cila është fillimisht në agjërim terapeutik (2-4 ditë), atëherë - marrjen e ushqyesve dhe përmes tub infuzion. Me një shërim të mirë të zhvilluar dietë terapeutik parime themelore:


 • Kufizimi kripë.

 • Pritjes ushqime lehtësisht të tretshëm (supave mucous, pure patate, të zjera, vezë të ziera).


 • Është e rëndësishme që tërësisht të trajtuar të gjitha ushqimet termikisht, mundësisht ziera ose steamed dhe kujdes peretyraty, madje edhe fruta dhe perime.
  Pas 10-14 ditësh këtë dietë është e rekomanduar për të zgjeruar dietën:

 • mish të ligët të larta në proteina shtazore, peshk;

 • drithëra kokërr.


 • Është e rëndësishme për të kufizuar futje e karbohidrateve në formën e miellit të bardhë dhe mallra vыpechnыh, sheqerna. Rreptësisht e ndaluar:


 • Çdo turshi;

 • tymosur;

 • konservimi;

 • ushqimet yndyrore.


 • Restaurimi i plotë me zbatimin e rreptë të këtyre rregullave ndodh brenda 2-5 viteve.