Parandalimi i cholecystitis akute dhe kronike


Kolecistit është një sëmundje që provokon shfaqjen e inflamacionit ne tëmthit. Shumica cholecystitis fillon të zhvillohet, sepse formimi i gurëve të tëmthit, i formuar nga kolesterolit të trasha mukozë. Këto arsimit negative të fillojnë për të arritur biliare kanal, inflamacion dhe kështu fillon del nga shtrati. Shumë rrallë cholecystitis është rezultat i infeksionit, kirurgji. Ndoshta një nga simptomat e tumoreve - malinje dhe beninje paraqitjes bymehet.


Çfarë është parandalimi i cholecystitis akute dhe kronike?


Është e nevojshme për të zvogëluar sa më shumë ndodhitë e mundshme yyazytsirnist të gurëve të tëmthit. Pra, para së gjithash është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për dietën.


1. Ndiqni një të qartë toest vakt orari në kohën tuaj operedelenyya dozhzhen jetë mëngjes, drekë dhe darkë. Ju nuk mund të humbasë Idin prej tyre.


2. Kliko ushqimin pjesshëm, ngrënë më të mirë shpesh dhe në doza të vogla, në këtë mënyrë ju mund të mbrojtur fshikëz e tëmthit tuaj.


3. Të jetë i sigurt për të kontrolluar se çfarë është e përfshirë në dietën tuaj - për të përjashtuar ushqimin e rëndë që është shumë e vështirë që të tretet, sepse ajo ka ngarkesa e yndyrë. Të gjitha problemet fillojnë nga trakti gastrointestinal. Yndyrna prish fshikëz e tëmthit dhe të fillojnë për të hedhur rrugën për formimin e gurëve atje.


4. Ushqimi duhet të jenë të lehta dhe të shëndetshme - perime, fruta, produkte qumështi, drithërat.


5. Eliminimi nga erëza dietë, erëza nxehtë, tymosur, yndyrore dhe skuqur ushqim.


6. të përpiqet të marrë sa më shumë të lëngshme.


Një mënyrë jetese aktive ndihmon në mbrojtjen kundër cholecystitis

Mënyrë jetese i ulur çon në faktin se gurët fshikëz fshikëz e tëmthit fillojnë të formojnë. Nëse ju bëni rregullisht ushtrime fizike të paktën 30 minuta, 5 herë në javë, ju nuk do të duhet të përballen me problemin e cholecystitis kronike dhe akute. Not shumë shumë të mirë dhe në këmbë.


Lufta kundër obezitetit - një parandalimin cholecystitis shkëlqyer

Kushtoj vëmendje të peshës suaj. Nëse keni normale, ju nuk jeni të prirur për këtë sëmundje. Prandaj, është e rëndësishme për të hequr qafe kilogram panevojshme. Por mos harroni, nuk e ashpër, me masë. Mos përdorni dieta që ju premtoj se ju do të bjerë në një javë për 15 kg. Në këtë mënyrë ju do të merrni një sëmundje vetëm të panevojshme, por në paund shtesë nuk do të shpëtoj. Sidomos këto dieta mund të jetë e rrezikshme, sepse duke ngritur yyazytsirnist që ju formuar gurëve të tëmthit. Opsioni më i mirë shëndetësor është humbje peshe prej 1 kg në javë.


Çfarë ushqimi duhet të jetë për të parandaluar cholecystitis akute dhe kronike?

Ajo është e mirë për të zgjedhur një enët të ulët kalori:


1. djathë Bulmet.


2. Frutat.


3. Perimet.


4. porridges bollgur.


5. Myasna të ulët-yndyrë.


Ushqyerit terapeutik në cholecystitis kronike dhe akute

Nëse ju ndonjëherë përkeqësuar sëmundje, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist - një gastroenterologist apo mjek. Më shumë gjasa ai do të rekomandojë pjesën tjetër krevat, qetë emocional dhe ushqim të shëndetshëm.
Në rastet e rëndimit të sëmundjeve në dy ditët e para duhet të marrë vetëm një pije të ngrohtë deri në dy litra në ditë - çaj të dobët ëmbël, lëngje frutash dhe perime, të cilat duhet të holluar me ujë, ujë mineral jo të gazuara. Ditët e para të lejuar për të ngrënë disa krisur.


Gjithashtu rekomandojmë që të i kushtoj vëmendje për kurset në vijim:


1. supave pureed me drithëra dhe perime.


2. bollgur, bollgur, hikërror dhe qull oriz.


3. Jelly, pelte, mus.


4. djathë të ulët yndyrë vetëm.


5. ziera peshk ligët.


6. cutlets avulli e viçi, pule, gjeldeti, lepuri.


7. R3r3r3167. Mish formë të ziera.


8. Rusk bardhë.


Cholecystitis shumë e mirë parandaluese është ditë agjërimi që kryhen mundësisht jashtë javore:


1. djathë Dita dhe kos. Ju dëshironi për të ndarë një litër kos për 6 herë, 300 g të ulët-yndyrë djathë për 3 orë dhe të jetë e mundur, por të dëshirueshme 100 gram sheqer.


Oriz 2.Den dhe komposto. Ne duhet të përgatitemi 2 litra komposto, dl Kjo do të kërkojë 2 kg fruta të freskëta dhe fruta të thata, dhe ndani atë me 6 herë. Kuzhinier qull oriz dhe është vetëm 50 gram tri herë.


Gjithashtu, pacientët që vuajnë nga cholecystitis, duhet të përfshijnë në dietën tuaj: R3r3r3224.

1. Një shumëllojshmëri e supave - qumësht, me petë, drithëra, fruta.


2. R3r3r3167. Mish e mishit të lepurit vetëm, Turqia, viçi.


3. peshk ligët detit.


4. 1 vezë në ditë.


5. zier dhe i pjekur perime, disa mund dhe para - panxhar, pumpkins, speca, tranguj, lakër, patate, kungull, karrota.


6. Përfshirja në dietën tuaj janë të fruta - banane, kajsi, shalqi, mollë, vetëm thartë, dardha dhe pjeshkë.


7. ëmbëlsirat në më së paku - marmelatë, karamele, mjaltë, pelte, marmelatë dhe reçel.


8. Bukë mund të hahet vetëm dje, më të mira ose thekër krisur.


Në asnjë rast nuk mund të jetë i uritur, dhe të marrë një shumë të ushqimit, ajo është shumë e dëmshme për të gjithë trupin. Mëngjesi duhet të jetë një darkë për tre orë para se të shkoni në shtrat.


Nëse ju hani në një kohë një shumë të lëngshme, kanë filluar të kenë probleme si ritëm thyer në sekretimit të biliare, Saami shkaktuara nga spazma në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe ka shumë dhimbje.


Produktet e ndaluara për cholecystitis akute dhe kronike

1. ushqime të skuqura, mish derri, mish rose, mish i tymosur, sallam, krem, pasta dhe ëmbëlsira.


2. papërpunuara qepë, radishes, hudhër, kërpudha, fasule dhe spinaq.


3. pije të gazuara, Ice pije, lëngje përqendrimi i madh i kakao, kafe, R3r3r3217. alkoolit.


Pra, në qoftë se ju ndiqni të gjitha masat parandaluese mund të mbrojnë veten e tyre nga cholecystitis akute dhe kronike. Duhet shtuar se përveç një të ushqyerit të plotë dhe të dobishme, jetese aktive, ju nuk duhet të harrojmë të paktën dy herë në vit ekzaminuar, kontrolluar shëndetin e tyre. Nuk ka nevojë të prisni për cholecystitis fillon të përkeqësohet. Ne duhet të bëjmë çdo gjë në kohë, atëherë ju nuk e shqetësojnë sëmundje. Cholecystitis - një sëmundje shumë të rrezikshme, dhe shpesh ata që nuk kanë respektuar masat e nevojshme parandaluese mund të jenë të prirur për heqjen kirurgjikale të fshikëz e tëmthit.