Procedura për pastrimin zorrës së trashë


Në nevojën për të pastruar zorrës së trashë, mjekët Egjipti dhe Tibet dinte në antikitet. Ekspertët moderne kanë përdorë vetëm povikmy provuar dhe madje edhe mijëra vjet përvojë. Të drejtat e zorrës së trashë krahasueshme me tub të ujërave të zeza. Herët ose vonë ajo mund të bëhet i bllokuar, si të gjithë e dinë.
Megjithatë, personi i madh zorrë kryen funksione jo si primitive. Për tretje të mirë të mbajtur një aciditet të caktuar dhe përmban microflora miqësore, në vend të ndërlikuara në përbërjen e tij.


Pas oboyudopronytsaemыe murin e zorrës së trashë janë zhytur substancë dhe ne kemi nevojë për të dy toksina që rrjedhin. Për shkak të elasticitetit të mureve të zorrës së trashë fekal toksike shpejt dhe me efikasitet hequr nga trupi.

Çfarë ndodh në qoftë se muret e "tub të ujërave të zeza" të mbuluar gjithëvjetor fosilizuara depozitat? Pėrshkueshmėrisė është prishur tërësisht, në mënyrë që substancat e nevojshme njerëzore janë "në tranzit", praktikisht gjiri dhe toksina dhe mbeturinave të grumbulluar gjatë viteve, duke helmuar trupin. Mbuluar me sedimentet e ngurtësuara, murin e zorrëve humbet elasticitetin e vet dhe nuk shtrydh mbeturinave që grumbullohen, shtrembëroj dhe shtrirje të zorrës së trashë, presion mbi organet fqinje dhe enëve të gjakut.


Për pasojë të dukshme e shkeljes së zorrës së trashë janë hemorroide, kolit, polyps, venat me variçe, kancerit të zorrëve dhe madje edhe dështimi i zemrës.
Mjekët besojnë se çdo njeri pas 40 vjetësh tregon procedurën e pastrimit të zorrës së trashë, dhe duhet ta bëjë atë rregullisht. Ajo është në këtë zorrë mosha depozitave të mbuluara. Përjashtim nga ky rregull është vetëm VEGJETARIANËT plotë.
Megjithatë, në disa raste, ky proces rrjedh në një fazë të rrezikshme patologjike shumë më herët. Në rrezik janë njerëzit me kapsllëk kronik. Shenjat Si dukshme të mosfunksionim të zorrës së trashë mund të quhet një gjuhë të veshura, fryma e qelbur, pllakë të zezë në dhëmbë, "varur", një nishan. Pra, njerëzit kanë nevojë për të pastruar zorrë pa pritur dyzet vjeç.


Procedura më të kualifikuar spastrim zorrë është duke u kryer në institucionet shëndetësore. Megjithatë, duhet të kihet parasysh se disponueshmëria e saj dhe thjeshtësia nuk përshtaten me çmimet e larta për pastrimin enemas. Pra, për të bërë këtë veten.
Thjeshtë spastrim Procedura zorrë - është një klizmë. Kështu thotë shumica e ekspertëve. Me këtë procedurë bazë është mekanik shtyer zorrës së trashë. Përveç enemas ujit dhe shtuar substanca të ndryshme që zbutur dhe shpërndajë depozitat në muret e zorrëve, rivendosjen e nivelet normale të aciditetit dhe nuk e irriton mukozën.

Shtues më popullore në ujë për pastrimin enemas është limon. Në 1 litër ujë të zier duhet shtrydh 2 limon. Ato mund të zëvendësohet me një tretësirë ​​acidi citrik. Ka veti të ngjashme dhe zgjidhje pak acid e uthull molle.

Nëse procedura e spastrimit zorrë është gjithashtu një punë anë - eliminimin e organizmave patogjene (me ënjtje, fryrje, dhimbje të shpeshta) - të mirë për të përdorur një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium. Apo preferojnë concoctions e bimëve të thata të tilla si kamomil apo celandine. Ata janë antiseptics efikase natyrore. Në 1 litër ujë të vluar duhet të shtoni 2 tbsp copëtuar herbs të krijoj dhe të ngrohtë në një termos ose ujë dush për 20 minuta.

Filloni pastrimin e nevojshme me volume të vogla të lëngshme, 500 ml. Pastaj, vëllimi mund të rritet. Ne duhet të jenë të përgatitur për faktin se enemas vëllimit, i projektuar për pastrimin e thellë të zorrëve të sipërme të madhe, do të jetë i rëndësishëm. Kështu që ju duhet të blini një klizmë të veçantë, shuma e të cilave është e barabartë me 1.2 litra. Ajo varur dhe ka një çorape të gjatë. Tradicionalisht, procedura është kryer në një pozicion të prirur në barkun e tij, me mbjellë nën rul kofshë. Uyazyka më të rehatshme, më të mirë, për shkak se duhet të presë deri në zgjidhje klizmë do të ndërveprojnë depozitat, rreth 30-60 minuta.


Për të kryer këto procedura mund të jetë çdo ditë. Miri bërë enemas për 7-10 ditë, pas së cilës pushim trefishtë për disa javë për të shërohen microflora beninje zorrëve. Ne duhet të dini se "shtesë" për klizmë duhet të ndryshohet, për shembull, një ditë do të aplikohen Pastrimi "shtesa", të tjera - tharje, e treta - zbutje. Kurset janë mirë të përsëritur 2-3 herë në vit. Fakti që sigurisht ishte i suksesshëm, mund të gjykohet nga numri i depozitave, të cilat shkojnë pastrim procedurat, për të reduktuar peshën e trupit dhe për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.