Gyp zorrës së trashë


Zorrës së trashë gyp - kanal parregullt është formuar, e cila nuk duhet të jetë. Kjo është një vrimë e vogël në zorrën e trashë, e cila është mënyrë për të dalë në lëkurë përreth anusit. Zakonisht fistulat ndodhë me paraproctitis kronike. Në murin e rektumit duket absces, e cila përfundimisht mund të shpërthejë veten. Ndjenja duke përmirësuar dukshëm dhe pacienti nuk është as në dijeni të ndonjë sëmundje. Por në murin e zorrëve proces i vazhdueshëm inflamator ishte nga dhe infeksioni shkelje strukturore fillon të depërtoj në të ardhur e indeve. Inflamacion përhapet më tej, indeve më të butë të shkatërrohen dhe, së fundi, infektive prishet përmbajtjes kanal përmes lëkurës. Duke vazhduar inflamacion, gyp është nezazhyvshym, fenomen mjekësi quhet paraproctitis kronike.


Gyp mund të rezultojë nga manipulimi kirurgjik të abscesit deklarimi. Përmbajtja e saj është prodhimi jashtë nëpërmjet kullimit, por në të ardhmen kjo vrimë mbetet. Plagosje të ndryshme zorrës së trashë gjatë operacioneve gjithashtu mund të çojë në formimin e kanalit.
Ka faktorë që janë të kontribuojnë në fistula rektale:
- shtatzënisë dhe çdo gjë lidhur me të - në këtë periudhë, muskujt e legenit janë ushtruar presion të fortë, e cila nganjëherë çon në formimin e fistulat;
- një gjendje patologjike në të cilën mur i rektumit bie në hapësirën nënlëkurës;

- sëmundjet inflamatore të ndryshme shtresë yndyrë rreth rektumit - një infeksion i zakonshëm ndikon rektumit, duket abscess dhe çdo gjë është siç përshkruhet më lart;
- Procesi i përgjithshëm i komplikuar;
- hemorroide jashtme dhe sëmundjet ndikojnë zorrët;
- infeksionet si klamidia, sifilizi dhe gungë bacileve.


Zorrës së trashë gyp: Simptomet dhe shenjat


· Tipar kryesor i sëmundjes - një vrimë në anus, pacienti mund të vëreni se si ajo qëndron jashtë për shkak të disa fluide dhe qelb. Ndonjëherë zgjedhja janë shumë të bollshme, pacienti duhet të përdorin peshqir sanitare dhe lani shpesh. Zgjedhja infektive shpejt të fillojnë të irritojë lëkurën përreth njeriu ndjen itchy.

· Në rast se inflamacion është përhapur në anus, dhimbja është e hapur, por rritet gjatë jashtëqitjes. Simptomat e njëjta gyp është kur kullimit nuk është e plotë dhe qelb akumuluar në kanal.
· Shpesh, simptomat janë dinamika e paqëndrueshme. Keqësimi i shteteve të sëmundjes ku masat ekzemë grumbullohen në sasi të mëdha, si dhe kohën e këtyre masave jashtë shkakton manifestimet zbutje simptomatike. Formimi abscesi është e shoqëruar nga ankesat e zakonshme për inflamacion, ethe, dhimbje në anus, zorrës së trashë dhe stomak, ndërpreu procesin e jashtëqitjes dhe urinimit, dhimbje koke.

· Kur abscesi hapet, duke qenë pacienti është shumë më mirë. Shenjat e inflamacionit janë eliminuar dhe sëmundja shkon në "mode gjumë". Në këtë gjendje pacienti mund të jetojë për disa vjet, deri sa ai të sigurohet kujdes kirurgjikale.


Diagnoza e fistula


· Diagnoza e fistula zorrës së trashë fillon bazuar në historinë mjekësore të pacientit nga fjalët, rishikimin dhe inspektimit. Gjatë ekzaminimit doktori shtyn gyp vrimë, e cila fillon të ndarë nga pleh të lëngët. Kjo tregon se gyp është një lidhje për të rektumit dhe shkon jashtë. Nëse pacienti është i sëmurë para këtij paraproctitis, ajo zakonisht formon një kanal.

· Për sekrecione mund të zbulojë praninë e sëmundjes. Kur plehu është excreted paraproctitis pa erë, të verdhë. Kur Zgjedhja ulçerë tuberkulozi janë shumë të rralla dhe në numër të madh. Në rastin kur shkarkimi përzier me gjak, kjo mund të tregojë komplikime malinje të fistula.
· Kur gyp nuk ka dalje jashtë, palpatsyonnoe kryer sondazhin. Gratë me arsim të dyshuar Svishchevoj duhet të shqyrtohet nga një gjinekolog për të kontrolluar integritetin e vaginës.

· Gyp i Shtetit, gjatësia e saj dhe kontroll drejtimi me anoscope mjet ose bojë. Pacientët gjithashtu tregon metodë diagnostike - Rectoscopy ose colonoscopy. Në të njëjtën kohë në gjendje për të kontrolluar sipërfaqen e brendshme e rektumit dhe të zbuloni dëme të re.


Trajtimi i fistula zorrës së trashë


Metoda më themelor i trajtimit sot është operacioni. Zonat e përflakur prerë dhe sewn kanal prodhimit të jashtëm. Gjatë trajtimit pacienti duhet të marrë antibiotikë. Pas operacionit pacienti duhet të ndjekë këto rekomandime - hani drejtë, të jetë i sigurt për të përfshirë në fruta tuaja dietë dhe perimeve, të zvogëlojë aktivitetin fizik dhe herë pas here të marrë laxatives.

Gyp të çojë në toksina helmimit trupin, formimin e indeve mbresë, kapsllëk të vazhdueshme. Kanal yyazytsirnist madhe natyra malinje gyp, simptomat shpesh mund të rifreskohet fistulous mund të formohet vagina.
Gyp rektumit, ndodhin në të butë, zakonisht nuk e komplikuar për të trajtuar. Në këtë drejtim, është arritur në përfundimin se trajtimi paraproctitis hershme dhe sëmundjeve të tjera që kontribuojnë reagojnë pozitivisht në shfaqjen e fistulat. Është e rëndësishme për të parandaluar dëmtimin në rektum.