Dhimbje barku


Vrull -. Një ndjesi të dhimbshme të shkaktuara nga duart e muskujve konvulsive tkurrjes dhe këmbët, stomakut, zorrëve, enëve të gjakut dhe kështu me radhë D. Si pasojë e vrull përkohësisht ngushton lumen e organeve të uritur. Përafërsisht 60% e të gjitha vizitave të mjekut për shkak të dhimbjeve spastik.

Shkaqet e dhimbje barkutSpazma mund të ndodhë edhe në mënyrë të pavarur dhe të shoqërojnë sëmundjen ekzistuese. Arsyet e tyre mund të jenë:

 • gabime në dietë (akute, të rënda, ushqim thartë);

 • krimbat;

 • kapsllëk;

 • ngjitet barkut;

 • ankth;

 • helmimit dhe kështu me radhë. d.


 • Nga rruga, vërehet se lloje të ndryshme të emocioneve mund të shoqërohet me spazma të grupeve të caktuara të muskujve. Për shembull, spazma e muskujve të barkut mund të ndodhë në alarm papritur dhe frikë.
  Në gjinekologji konsideruar konceptin e dhimbje menstruale pavullnetshëm që ndodh në fillim të menstruacioneve. Dhimbja shoqërohet me nauze, ethe, dhimbje në bark. Më shpesh në gratë nën 25 vjet dhe shqetësojë më pas lindjes së fëmijës së tyre të parë.
  Hepatike dhe dhimbje barku veshkave dhimbje barku mund të ndodhë edhe në bark, duke përfshirë edhe shumë të fortë. Dhimbje barku zorrëve mund të ndodhë në diabetin, çrregullimet e metabolizmit lipid, helmimin nga plumbi, sëmundje porfyrynovoy. Sëmundje pranueshëm në të cilat mund të jenë dhimbje spastik është apendiksit akute. Ata lindin për shkak të shkurtimeve të dhimbshme shtojcë që i përgjigjet të përputhen lumen. Kjo situatë është e rrezikshme për jetën dhe kërkon kujdes urgjent kirurgjik.

  Burrat spazma në bark mund të tregojnë probleme me sistemin urinar, me prostatës, prandaj kërkon shqyrtim të kujdesshëm dhe të pyetjes të një urolog.
  Cramping të rënda dhe dhimbje barku mund të shoqërojnë pengesë mekanike zorrëve si një manifestim i një reagim refleks ndaj bllokimit të lumenin e zorrëve. Përveç kësaj, të muskujve spazma mur zorrë mund të shkaktojë pengim zorrëve. Arsyet për këto dhimbje mund të jenë lëndimet e trurit dhe palcës kurrizore (duke përfshirë edhe kancerin metastatic), histeri dhe kështu me radhë. D.


  Simptomet e dhimbje të barkut


  Klinika dhimbje barku zorrëve (spazma të zorrëve), mund të jetë i ngjashëm me klinikën e proceseve akute inflamatore në hernias barkut. Por ka dallime të rëndësishme. Së pari, cramping, dhimbje barkut manifestuar zotërim të fortë. Shpesh dhimbja është e lokalizuar rreth kërthizë. Lehtësim fjalë në një presion në këtë zonë. Për shkak se pacienti është i vendosur, i shtrirë në barkun e tij ose hipur në dhimbje. Dhe, për shembull, sëmundje inflamatore zorrë apo dhimbje të barkut mund të jetë në mënyrë intensive që njerëzit jo vetëm që nuk mund të prekin stomakun, por edhe të frikësuar për të marrë frymë.

  Spazma mund të shoqërohet me kapsllëk. Kështu ka shpesh kërkojnë pafrytshme të jashtëqitjes. Periodikisht dhimbje spastik recedes lehtësim pothuajse të plotë, që karakterizohet nga intervale pa dhimbje. Ethet zakonisht nuk është vërejtur. Në hernie vërejtur formimin e tumorit.

  Pra, për dhimbje barku zorrëve karakterizohet nga:

 • dhimbje të rënda cramping me periudhat e plotë mirëqenies;

 • presion mbi bark sjell lehtësim;

 • Temperatura normale e trupit;


 • kapsllëk me thirrje të shpeshta në banjë;

 • bark të butë, të përfshirë në frymëmarrje. • Trajtim
  Hiq dhimbje barku mund të drogës zorrëve antispasmodic dhe analgjezik: jo-shpoyu, papaverine, spazmalhonom, baralgin. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se dhimbje të forta të barkut mund të jetë një manifestim i sëmundjeve të rënda. Injorimi këtë mundësi mund të çojë në pasoja serioze, duke përfshirë edhe vdekjen. Prandaj, çdo dhimbje dhe dhimbje barkut të kërkojë qasje në një mjek, mundësisht para se të marrë analgesics të mos fshihet foto klinike dhe jo të komplikojë diagnozën.