Mënyrat për të luftuar kapsllëk kronik


Diskutoni problemin tilla si kapsllëk kronik që shoqëria nuk është pranuar. Por në fakt kjo temë është shumë serioze sepse kapsllëk në masë të madhe komplikojë jetën e njerëzve që vuajnë prej tyre. Dhe kjo nuk është vetëm fizike, por edhe psikologjike siklet.
Mbyllur kjo temë bën çdo vuajnë në heshtje dhe të kërkojnë mënyra për t'u marrë me kapsllëk kronik në mënyrë të pavarur në mënyrë empirike. Por shumë mënyra për të që kanë të bëjnë me këtë problem janë të njohur shumë kohë më parë.
Ata që janë të ballafaquar me kapsllëk kronik duhet të dinë se ata jo vetëm të japë siklet psikologjike, por toksina vazhdimisht akumulojnë helmojnë trupin. Efektet e kapsllëk - dhe çehre prej dheu, dhe problemet me lëkurën, dhe fryma e keqe, dhe venat me variçe dhe helmimi i bllokuar mëlçisë e fetusit gjatë shtatzënisë.


Pse ka flokët? Dhe pse disa njerëz nuk janë të vetëdijshëm për probleme të tilla dhe të tjerët detyrohen të vuajnë kapsllëk kronik nga një moshë të re?
Nuk është sekret se shumë janë për të fajësuar të shkaktuar kapsllëk. Ose ata nuk kanë kohë ose nuk i përshtaten komoditetin e tualet, në mënyrë që ata të vuajnë, thonë ata, në një mënyrë më të përshtatshme. Ndërkohë thirrje zorrë tonë të cilët rregullisht nuk gjejnë "përgjigje", përfundimisht të fillojë të zbehet, e cila sinjalizon trurin në lidhje me nevojën për një zorrë lëvizjes pa majë mbaresa nervore gradualisht bëhen më pak të ndjeshme.


Përveç kësaj, grupi rreziku janë njerëz me peristaltikės dobësuar, të lindur ose të fituar. Ingoda kapsllëk kronik Dhjetor madje edhe fëmijët, më shpesh - fëmijët e moshës parashkollore. Kjo do të thotë se ndjeshmëria e zorrëve të kërkojnë ishte i dobët nga natyra.
Mjaft shpesh vërejtur kapsllëk në gratë shtatzëna, sidomos në gjysmën e dytë të shtatzënisë, kur fetusi fillon të shtrydh të gjitha organet e përreth, duke përfshirë edhe dy pika.
Ajo do të duket, në të gjitha këto raste mënyra të thjeshta për të luftuar kapsllëk janë laxatives dhe enemas, dmth stimuluesve artificiale spastrimin zorrë. Në të vërtetë, në shikim të parë, ata mund të lehtë të përballen me këtë problem. Sidomos në qoftë se kapsllëk në njerëz nuk ndodhin shumë shpesh. Por problemi është se përdorimi i këtyre barnave çon në një dobësim të mëtejshëm të peristaltikės zorrëve. Dhe përdorimin e minerale të fortë laxatives mund dhe do të shkaktojë degjenerimin e muskujve zorrë. Në mënyrë të natyrshme të pastruar trupin eventualisht mund të ndalet. Një laxatives përditshme dhe enemas nuk kanë gjasa për të sjellë në jetë emocionet pozitive dhe për të lehtësuar atë.


Pra, çfarë duhet të bëjmë? Dërgo pa problem nuk mund të stimulojë pastrimin e zorrëve artificialisht - too. Të vetmet mënyra e saktë për të luftuar kapsllëk - një mundësi e natyrshme vetë-pastrimi me anë të aktivitetit fizik dhe ushqimeve të caktuara. Këtu janë disa këshilla:
• Së pari, ju duhet të shqyrtojë dietën tuaj. Ushqim i madh vlera me fije papërpunuar natyrale dhe të pasura me fibra për dyshim normale të zorrëve. Ndërsa shumica prej nesh preferojnë gatuar, rafinuar, ushqime me sheqer, përdorimi i të cilave çon në kapsllëk kronik.

• Ne duhet të ndalet shtypur shtytje të natyrshme zorrët e tij. Para së gjithash, mendoj për shëndetin, edhe në qoftë se ju duhet të ndërpresë punën, ose të marrë pjesë në një tualet publik. Më mirë e bëjnë atë një rregull çdo ditë në mënyrë të sigurtë të pastruar zorrët tuaj në një kohë të caktuar të ditës. Dhe në qoftë se ju ndiheni të kërkojnë disa herë në ditë, nuk disaccustoms trupin tuaj të shprehive të tilla të dobishme. Në mënyrë ideale, zorrët tuaj duhet të sinjalizojnë nevojën për pastrim nga 30-120 minuta pasi të hahet.
• Provoni një bazë të rregullt, të tilla si gjatë fundjavës janë ato produkte që çojnë në të lehtë "dispepsi" dhe stol të lirshme. Për disa njerëz kjo mund të jetë mollë të freskëta, për të tjerët - kripur kastravec dhe kos, etj

• Angazhoni vraponte për sport ose ecje të shpejtë. Kjo është një mënyrë e madhe për të "shkundur" zorrët e tua, për më tepër ajo lehtë mund të kombinohet me të njohur, profesionet e përditshme. Për shembull, në ditët kur zorrë nuk është në gjendje për të thyer të lirë, të shkojnë në këmbë disa ndalesa për të dhe nga puna në një ritëm të përshpejtuar, ose të caktoni një afat dhjetë-natë. Më shumë gjasa, ju do të ndjeni nevojën.
• Në vend të drejtimin dhe duke ecur mund të bëni ushtrime të veçanta. Për këtë mëngjes nevojë për të kryer ndonjë ushtrime që përfshijnë bending dhe straightening e trupit, dhe squats.

• Një stomak bosh mund të pini alkool dhe të tretur në një gotë me ujë lugë mjaltë apo lëng karrote ose çaj me mollë të thata, qershi. Ju gjithashtu mund të hani disa kumbulla të freskëta.
• Së fundi, është e rëndësishme që të bëj kujdes ushqimin. Dhe pastaj edhe mënyra të thjeshta për të luftuar kapsllëk mund të përmirësojë zorrë dhe shëndetin tuaj.