Temperatura në helmimi


Ethet është gjithmonë një shqetësim, sepse kjo do të thotë se trupi është një proces inflamator. Konsideroni arsyet për këtë mekanizëm punon helmim dhe si ta trajtojmë atë si duhet.

Temperaturat e larta gjatë helmimit me ushqim - ShkaqetPër të filluar, të gjetur se çfarë ethet e përgjithshme. Sipas të dhënave mjekësore, temperaturë të lartë është një reagim mbrojtës në kontakt me të toksinave, infeksionet virale dhe infeksion bakterial. Kështu, imuniteti përshpejton prishjen dhe vdekjen e substancave patogjene dhe mikroorganizmave në inflamacion.

Helmimi me ushqim shoqëruar me ethe, për shkak se sistemi i tretjes, veçanërisht në zorrët fillojnë të shumëfishohen me shpejtësi dhe në mënyrë aktive bakteret coccal. Trupi rindërton thermotaxic mënyrën për punë më intensive për të krijuar ambient më të pafavorshëm për mikroorganizmave të dëmshme dhe të çojë në vdekjen e tyre. Përveç kësaj, helmimit me ethe shoqërohet me rritjen e djersitje, e cila gjithashtu promovon sekretim e substancave toksike nëpërmjet vetëm lëkurës.

Si për të ulur temperaturën në helmim?


Duke pasur parasysh faktet e mësipërme në lidhje me shkaqet e etheve në rastet e helmimit, ia vlen të përmendet se kjo nuk duhet të jetë më e ulët. Përdorimi i ethe për zvogëlimin e drogave dhe ilaçeve shkakton sistemi imunitar nuk është në gjendje për të trajtuar inflamacion dhe shtypin rritjen e baktereve. Por, në çdo rast, është e nevojshme për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe për të ndihmuar trupin shpëtoj prej toksinave. Për këtë ka metodat e mëposhtme:

 • Lavage stomakut:


 • Emetics të veçanta;

 • pjekje të pijshëm zgjidhje tepruar sode ose rehydron (të paktën 15.2 l brenda 60 minutave).


 • Adsorbuvannya:


 • pini një zgjidhje të karbonit aktivizuar apo ndonjë sorbent tjetër të cilësisë;

 • adsorbents të duhet pak kohë për të qëndruar në trup, kështu që nëse pas do të vjella ilaçe, ju duhet të pini përsëri.


 • Klizmë Pastrimit:


 • Ju mund të përdorni ujë të ngrohtë zier apo ndonjë zgjidhje të dobët baktericid;

 • është e këshillueshme për të përsëritur procedurën e më shumë se një herë për 2-3 orë që të tërhiqet krejtësisht nga bakteret e zorrëve toksike. • Duke përdorur këto metoda do të forcojë jo vetëm mekanizmat e mbrojtjes, por edhe të reduktuar ethe në nivele normale.

  Në disa raste, kur ethet e shoqëruar me ethe të rënda dhe sëmundje, ende duhet të pini antipiretik. Por ne kemi nevojë për të llogaritur me kujdes dozën e duhur në përputhje me udhëzimet dhe rekomandimet e mjekut tuaj.

  Temperatura në helmimin e fëmijës - çfarë të bëni?


  Që nga fillimi, është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun për të përcaktuar shkakun e helmimit dhe ngrohjes. Trajtimi në shtëpi ju duhet të ndiqni të gjitha metodat e mësipërme të detoxification dhe nuk përpiqen për të sjellë artificialisht poshtë temperaturën, dmth duke përdorur ilaçe fuqishëm.

  Rreziku i vetëm në një temperaturë gjatë helmimit është humbje e madhe e lëngjeve për shkak të diarre, të vjella dhe djersitje. Kështu që ju duhet të jepni fëmijës shumë për të pirë;

 • ujë të ngrohtë;

 • lëng frutash;

 • çaj.


 • Shpesh kur fëmijët refuzojnë të hanë helmim pasi të pijshëm duhet të jetë e mundur, edukate apo edhe sheqer. Për më tepër, nevoja për të monitoruar se pacienti pini një gotë të lëngshme të paktën 1 herë në orë. Kjo nuk do të shkaktojë dehidratim dhe ndihmon trupin për të rivendosur ekuilibrin fluide dhe electrolyte.