Bright politike


Simptomat mund të jenë të ndryshme - kjo dhimbje, ethe, kollë, të përzier. Por rëndësi dhe shenjat e tjera, të cilat janë pothuajse të vetë-perceptim nuk është shfaqur. Për shembull, fron të lehta - një simptomë e çrregullimeve të rënda në trup.

Pse dritë politike?Nëse ju gjeni veten në një stol të lehta me ngjyrë, ju duhet së pari të mbani mend se çfarë keni ngrënë një ditë më parë. Numri bollshme e ushqimeve shumë të yndyrshme mund të tretet dobët, e cila e bën të lëngshme dritë të verdhë karrige dhe shpesh. Kjo është zakonisht një efekt afatshkurtër, që do të mbahet gjatë ditës. Arna e ngjyra të ndritshme në stol nuk duhet të lajmërojnë, mbeturinat e ushqimit patrazuar. Por në qoftë se ata janë të shoqëruar nga mukusit mund të jetë një shenjë e proceseve putrefactive në zorrë, dhe madje edhe gyp qelbëzim. Arsyet dritë stol me ngjyrë në këtë rast - akumulimin e qelb.

Është gjithashtu e rëndësishme të kujtoni që për fëmijët nën fron të lëngshme, dritë - normale. Ai pothuajse nuk vepron si simptomat e sëmundjes së rëndë. Prandaj të gjitha informatat e paraqitura në këtë nen zbatohet për të rriturit dhe fëmijët më të vjetër se një vit.
Kështu, shkaqet lehta fron:

 • cholecystitis akute;

 • bllokim e kanalet biliare;

 • pancreatitis akute;

 • hepatit;

 • kesh;

 • Proceset ulcerative në organet e tretjes;

 • gyp;

 • acarohet në zorrët, mbështjelljes, fistula;

 • infeksionet e zorrëve, duke përfshirë rotavirus.


 • Të gjitha këto sëmundje kanë simptoma të tjera. Për shembull, formimi i fistulat dhe suppurations dhe gripit zorrëve shkaktuar shoqëruar rotavyrusom me ethe.
  Sëmundjet e lidhura me stagnimit të biliare dhe mëlçisë janë karakterizuar nga një ndjenjë e përzier, marramendje. Ata janë të lidhur zakonisht me sulmet e dhimbjes në krahun e tij të djathtë.

  Kjo do të thotë një stol shumë të lehta me ngjyra?


  Nëse ngjyra e stol tuaj shumë të lehta, pothuajse të bardhë, ajo mund të jetë dëshmi e një shkelje të pankreasit. Në mënyrë që të eliminuar gjasat e diabetit, konsultohuni me mjekun tuaj dhe të kthehet testin e gjakut. Për fat të keq, feces shpesh shumë të lehta janë dëshmi e shfaqjes së tumoreve malinje të pankreasit, ose një prej sistemit të tretjes, në mënyrë që një vizitë te mjeku nuk është i shtrënguar në çdo rast.

  Ajo duhet të jetë i kujdesshëm, nëse paraqitja e feces të lehta në baza të rregullta, apo të përsëritura nga koha në kohë. Një rast i vetëm nuk mund të konsiderohet si një simptomë serioze. Më shumë gjasa kjo është për shkak të natyrës së ushqimit.

  Dritë Kal jeshile


  Color stol mund të ndryshojë për shkak të ngrënë ushqime me pigment të ndritshme:

 • lakër të kuqe;

 • panxhar;

 • spinaq;

 • bilberries dhe të tjerët.


 • Nëse ju nuk ndiheni përkeqësimin e shëndetit, si dhe gjendjen kthyer në normale në vetvete, nuk ka arsye për shqetësim. Përndryshe duhet të konsultohen.

  Shkarkimi Brown lejon biliare, i cili është i përfshirë në tretje të ushqimit. Nëse përbërja e tij ndryshon ngjyrë si ndryshimin karrige, duke u bërë më të lehta. Por kur stol merr ngjyrë të gjelbër, problemi nuk qëndron në fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë dhe në zorrë. Shpesh ajo është stagnimi në zorrë e vogël, tumoret në vend apo ulçerë. Në inflamacion akut leukocytes grumbullohen në zorrët, e cila përfundimisht të bëhet i gjelbër, aromë të pakëndshme kalbur. Gjithashtu, problemi mund të qëndrojnë në dysbacteriosis dhe dizenteria.

  Në asnjë rast vdavaytesya të vetë nëse njollë stol filloi të shpeshta. Kërkoni ndihmë të kualifikuar dhe të kthehet analiza. Ajo mund të shpëtojë jetën tuaj. Parëndësishme në shikim të parë, simptomë është dëshmi e një patologjive të rënda!