Enzimat pankreatik


Procesi i tretjes dhe absorbimit lëndë ushqyese e ushqimit është për shkak të faktit se zorrë e vogël merr enzimat pankreasit. Për më tepër, organ përgjegjës për metabolizmin dhe proceset konvertimin, kontrollon nivelin e sheqerit në gjak, identifikon hormonale komponimet që janë të përfshirë në rregullimin e mekanizmave biokimike.

Çfarë pankreasit bën enzimet?Llojet e mëposhtme të substancave:
1. nuclease - tretet acidet nukleike (ADN dhe ARN), të cilat janë baza e çdo ushqim hyrëse.

2. proteaza:

 • elastaze - projektuar për copëtim të dendura e proteinave dhe elastin;

 • tripsin dhe kimotripsin - ngjashme me gastrike ngarkuar pepsinë tretje e proteinave ushqimor;

 • karboksipeptidase - duke vepruar së bashku me llojet e mësipërme të proteazat, por ka mekanizma të tjera të ndarjes.


 • 3. amylase - qëndron për korrigjimin e metabolizmit të karbohidrateve, tretje e niseshte dhe glycogen.
  4. Steapsyn - prishet komponimet yndyrore.
  5. Lipase - ndikon në lloj të veçantë të yndyrës (triglicerideve), më parë biliare trajtuar prodhuar nga mëlçisë në lumen të zorrëve.

  Analiza e enzimeve pankreatik


  Për diagnozën e agjencisë së raportimit të sëmundjeve përdoret tri studimet laboratorike:

 • kimi të gjakut;

 • urinalysis;

 • Analiza e serum.


 • Ajo luan një rol të rëndësishëm kuantifikimi i (aktivitet) amylase, lipase dhe elastaze.

  Simptomet e mangësi dhe enzimat tepërt pankreatik


  Një i manifestimit të parë klinike të patologjisë së parë - ndryshimet në qëndrueshmëri stol (bëhet lëngshme) si para Rrëzohet gjithçka në bërjen e lipase.

  Simptoma të tjera të enzimë pamjaftueshmëri pankreatik:

 • ulur aktivitet fizik;

 • bloating;

 • humbja e oreksit dhe peshës trupore;

 • stomaku dhimbje;

 • dobësi, të qenët i përgjumur;

 • të përzier;

 • të vjella të vazhdueshme përsëritura.


 • Sëmundja e dytë quhet pancreatitis shpesh provokuar mbiprodhimin e amylase dhe lipase. Interesante, simptomat janë mangësi të ngjashme enzimë, simptomat shtesë mund të konsiderohet si ethe të lehtë.

  Si për të rivendosur enzimat pankreasit?


  Për të normalizuar funksionimin e produkteve të përshkruara në mungesë të substancave të përdorura të drogës terapi zëvendësuese kombinuar me dietë terapeutik (pakët).
  Enzimat pankreatik tableta:

 • Panhrol;

 • Pancreatin;

 • Creon;

 • Panzinorm;

 • Gëzueshëm;

 • Pankreon;

 • Mezim Forte;

 • Penzytal;

 • Pankreoflat;

 • Enzistal;

 • Pankurmen;

 • Digestal;

 • Somylaza;

 • Kotazym Forte;

 • Merkэnzym;

 • Ypental;

 • Pankral;

 • Vobэnzym;

 • Kadystal;

 • Flohenzym;

 • Betaine;

 • Oraz;

 • Abomin;

 • Pepfiz;

 • Yunyэnzym;

 • Nyhedaza.


 • Ka edhe shumë analoge dhe generics e këtyre produkteve që përmbajnë ose 1-2 lloji i kimikateve ose kombinime komplekse.
  Nëse pancreatitis, kryesisht të emëruar një dietë të rreptë që përfshin agjërimin për 1-3 ditë. Pastaj aplikoni frenuesit enzimë pankreasit:

 • Somatostatin;

 • Vasopressin;

 • Glucagon;

 • Kalcitonin;

 • Izoprenalin;

 • Pantripin;

 • Contrical;

 • Traskolan;

 • Hordoks;

 • acid aminocaproic;

 • Inhitril;

 • Trasilol.


 • Së bashku me të duke marrë pilula është e rëndësishme për të ruajtur rregullat për ndërtimin e dietë - vetëm vakt të ulët-yndyrë, mundësisht pa mish, porridges mukoze dhe supave. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të përdorur një sasi të madhe të ujit mineral alkaline, rreth 2 litra në ditë.