Enterit kronike ose sëmundje të zorrëve të vogla


Enterit kronike ose sëmundje të zorrëve të vogla
Enterit kronik - një sëmundje kronike të zorrëve të vogla, ku thyer thithje dhe funksioni i tretjes, duke ndryshuar strukturën e mukozës. Sëmundje të zgjatur zhvillon atrofi (hedh lëng) të mukozës vogël zorrëve.

Siç e dini, mukozën e zorrëve të vogla është e mbuluar me fibra gjobë që nxisin zënë molekulave të ujit, proteina, yndyrna, elektroliteve, karbohidrate, minerale, vitamina. Kur inflamacion të zorrëve të vogla është një shkelje e funksioneve të tij, në rritje osmolaritet të përmbajtjes së zorrëve të vogla, të përshpejtojë tranzit zorrëve dhe ka një diarre përsëritur (diarre përsëritet).


Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë të ndryshme: mjekim, infektimi krimb, infeksion (salmonellosis, dizenteri, infeksion viral), sëmundjet e stomakut, mëlçisë, dëmtimit fizik dhe kimik në mukozën e zorrëve (jonizuese rrezatimi, alkool, etj.)


Klinikë


Enterit kronik karakterizohet me manifestime të zorrëve dhe extraintestinal.
Nga manifestimet extraintestinal përfshijnë: humbje peshe (20 kg), nervozizëm, pagjumësi, rënie të performancës. Është ndryshuar lëkurën, bëhet e thatë, të lirshme, thyer elasticitetin e saj, ajo bëhet më e hollë dhe fillon të zhvishem off. Thonjtë trash flokët bëhet e thatë, i brishtë dhe të fillojnë të bien. Për shkak të malabsorption në zorrë e vogël ndodh hipokalemise (mangësi kalium), e cila çon në probleme të zemrës: nuk ka takikardi, extrasystoles duket, dhe hypocalcemia (ulet kalciumit në gjak), e cila manifestohet me konvulsione dhe dhimbje në muskuj. Për shkak të mungesës së vitaminës sëmundje mangësi zhvillon, ka nevropati, miopi, glossitis, hemoragji në lëkurë, etj

Manifestimet zorrëve përfshijnë dhimbje rreth kërthizë, në mes të barkut që ndodhin disa orë pasi të hahet. Dhimbja mund të jetë cramping, shpërthyer, e shurdhër. Ka bloating, rumbling. Karrige të shpeshta, të lëngshme, të verdhë, me bollëk.
Programi mjekësore në përkeqësim të sëmundjes përfshin disa masa:

Regjimi terapeutik.
Të ushqyerit klinike.
Rimëkëmbjes eubioza zorrë.
Përdorimi i drogës, herbs, korrigjim çrregullime fillimit.

Trajtimi mjekësor përfshin: reduktimi i aktivitetit fizik, për të shmangur stresin psiko-emocional.
Të ushqyerit klinike përfshin zorrët kimike, mekanike dhe termike pakët.
Në enterit akute kronik dhe diarresë qartë nevoja ditë "uritur". Gjatë dy ditëve të para duhet të marrë rreth dy litra lëng në formën e çajit të nxehtë me limon dhe i krisur, lëng i zi rrush pa fara holluar me ujë të zier, boronicë lëng mishi, hips supë. Pas ditëve "uritur" për të shkuar krisur me bukë e bardhë, supave mukozës me shtimin e gatuar mish pureed, pureed bollgur, vezë të ziera (një ose dy në ditë), pelte, pelte me blueberries, qershi, dardha pjekur. Që nga produktet e qumështit mund të jenë të përgatitur vetëm fllad djathë, produkte të tjera të qumështit janë të përjashtuar nga dietë. Snacks, alkooli, erëza, ushqim dhe aromatizues të ndaluara. Ushqimi gradualisht zgjeruar.Në pacientët me enterit kronik në pothuajse të gjitha rastet zbulojë dysbiosis zorrëve. Dysbacteriosis shpesh kontribuon në zhvillimin e proceseve patologjike në zorrë, duke rritur numrin e organizmave patogjene, si metodë eubiotics nevojshme për formimin e dobishme dhe shtypja e mikroorganizmave patogjene. Për këtë qëllim marrjen: bifidumbacterin, bificol, lactobacterin, baktysuptyl, lineks.
Trajtimi i këtyre barnave zgjat për një muaj apo dy. Këto barna promovuar microflora pryzhyvlenyyu normale, reduktimin e baktereve rritje e jashtëzakonshme.

Për trajtimin e enterit kronik duke përdorur bimë medicinale. Ata të përmirësuar zorrë, tretje, ndihmon në rivendosjen e microflora normale zorrëve, efekte të dobishme në sistemin nervor të pacientit. Këto janë: boronica, u rrit, nenexhik, lisi leh, Hypericum bar, fruta qershi, kamomil, yarrow dhe shumë të tjerë.