Paraproctitis kronike


Me trajtimin joadekuat të akute paraproctitis në gjendje për të lëvizur nga formimit kronike gyp (kanal parregullt që vjen nga jashtë zgavrën e trupit ose të një organi, ose inde). Kjo është për shkak të fokusit purulent hapjes. Paraproctitis kronike mund të ndodhë pa formimin e fistulat në acarimin periodike. Ajo papritmas bëhet e indeve përflakur dhe indeve përreth rektumit paraproctitis akute lloji.


Kronike paraproctitis: shkaqet dhe simptomat


· Sharp dhe paraproctitis trajtohen ose trajtim vonuar iniciuar pas hapjes natyrore të abscesit;


· Etiologji traumatik;
· Formimi gyp pas purulent zbulimi kirurgjikale fokus.
Arsyeja kryesore që shkakton inflamacion në indet - depërtimit të baktereve. Çarje anal, kapsllëk, hemorroide burim i brendshëm i infeksionit në trup, imunitet të reduktuar, arteriosklerozës dhe diabetit - të gjitha prej të cilave rrit mundësinë e paraproctitis.
Pas prishjes purulent abscesi formuar fistula: okolopryamokyshechnыy ose perianale (e vendosur në anus). Dil gyp në sipërfaqe të lëkurës mund të jetë vendosur në afërsi të anusit ose mollaqe. Një kanali gyp jashtë një përzierje e plehut organik dhe feces. Dhimbja në këtë. Duket kur gyp është e mbyllur, qelb grumbullohet dhe ri-formuar abscesi. Ethe, gjendja e përgjithshme përkeqësohet paraproctitis si akute. Me çdo formimin përshkallëzimin e defekteve të reja indeve dhe fistula re, e komplikuar nekrozë lokale (vdekje). Formuar një rrjetin e kanaleve me vrima në sipërfaqe të lëkurës, ka një strukturë kompleks me zgavra dhe pasojat. Rëndim të shpeshta dhe nekrotizatsiya degraduar indet.Trajtimi i paraproctitis kronike


Kirurgjisë - mënyra e vetme e trajtimit. Në paraproctitis kronik shpenzojnë prerje të kanalit gyp, duke mbyllur hyrjen me fistula nga rektumit dhe aktivitetet janë të shërimit. Pas operacionit, antibiotikët janë emëruar intramuskulare ose intravenoze. Plagët e trajtimit shërimi kryhet krem ​​përditshme antiseptik dhe lidhurit.
Si për të parandaluar përsëritjen e paraproctitis kronike?
Pavarësisht efektivitetin e operacionit është rrezik të lartë e acarimit. Për parandalimin e rikthim ndjekin rregullat:

· Podmyvaniya Daily alternativa më e mirë - pas çdo lëvizje zorrë;
· Lufta kundër kapsllëk dhe stools vështirë (perime përdorur dhe fruta, kos, djathë, pastë shmangur konsumit);
· Trajtimi i hemorroide dhe fissures anal;
· Reduktimi i sheqerit në gjak për 6 mmol / L dhe më poshtë;
· Të arritur dhe mbajtur një peshë normale të trupit për nivelin e moshës;
· Riorganizimin e vatrave e infeksionit në trup.
Duke ndjekur këto rekomandime, ju mund të harrojmë për paraproctitis korrente kronike dhe për të shmangur reoperation.