Cholecystitis kronike


Sëmundje fshikëz e tëmthit është mjaft e zakonshme në sistemin e tretjes. Proceset patologjike shpesh ndodhin në fshikëz e tëmthit apo kanalet e tij, ku në formimin e gurëve. Një sëmundje e tillë është konsideruar cholecystitis, e cila mund të ndodhë në formë akute ose kronike, të provokojë komplikime të ketë disa faza të zhvillimit dhe të një numri të madh të shkaqeve.
Kronike cholecystitis - një sëmundje progresive karakterizohet me inflamacion në fshikëz e tëmthit dhe shkeljes së rrjedhjes së biliare. Sipas statistikave nga cholecystitis kronike OBSH sëmurë për 15-20% të popullsisë. Etiologji themelor është një numër i madh i faktorëve që nxisin zhvillimin e kësaj sëmundjeje.
Shkaqet e cholecystitis kronike


Cholecystitis kronike mund të zhvillohet si një komplikim pas formë akute të sëmundjes, dhe si një sëmundje e pavarur. Shkaku kryesor i sëmundjes janë konsideruar të infeksioneve që depërtojnë kanalet zorrë, fshikëz e tëmthit, biliare. Patogjene kryesore konsiderohen streptokoket, Stafilokoket, E. coli, kërpudhave dhe të tjerët që të depërtojnë në fshikëz e tëmthit me duodenum, zorrët dhe të gjakut dhe limfatike rrjedhjes mund të depërtojnë në organet dhe sistemet e tjera. Ka disa faktorë që predispose në zhvillimin e cholecystitis kronike:

• deformim kongjenitale i qafës së tëmthit;
• stanjacion e biliare, dyskinesia tëmth, çrregullime metabolike;
• urolithiasis, rëndim i pancreatitis, ulçerë stomakut;
• shkaktojë cholecystitis kronike mund të bëj të tëmthit;
• mënyrë jetese i ulur, sëmundjet parazitare;
• overeating, marrja e pikante, të skuqura, ushqime të kripura.
Në formën kronike të cholecystitis është shpesh formimi i gurëve të tëmthit, kështu që është vërejtur në shumicën e pacientëve me urolithiasis, e cila në masë të madhe dëmton gjendjen e pacientit. Sëmundja mund të zhvillohet për shumë vite, ndërsa gradualisht deformim e tëmthit dhe të ngadalësojë humbjen e funksionalitetit të saj.Kronike cholecystitis: Simptomet dhe shenjat


Simptomat e cholecystitis kronike janë më pak se theksuar në formën akute të sëmundjes. Periudhat e rëndim ndjekur nga periudha e faljen, dhe mund të ndodhë pasi të hahet yndyrore, ushqimet pikante, alkoolit, apo me sëmundje shoqëruese, edhe në periudhën e pranverës ose e vjeshtës. Simptomet kryesore të sëmundjes gjatë rëndim të cholecystitis kronike janë:
• Dhimbje në sektor të sipërme të djathtë, duke pasur dhemb, karakterin shurdhër dhe intensifikuar pas vakt. Ndjesi të dhimbshme mund të ndodhë brenda pak ditësh dhe të japë një rajon të parakrah, qafën;

• ndjenja e shurdhim në zorrë;
• vjellje, shije të hidhur në gojë, shije metalike në gojë, anoreksi;
• Një tjetër simptomë - një shkelje e sistemit të tretjes: bloating, kapsllëk, diarre;
• lodhje konstante, imunitet të ulët që të çon në ftohjet;
• për cholecystitis mund të reduktojë efikasitetin e gjumit çrregullim.
Në prani të infeksionit në trup mund të rritet në temperaturën e trupit, dhe mund te zhvillohet verdhëz nëse ka një bllokim i kanalet biliare. Diagnoza vonë i sëmundjes mund të çojë në komplikacione të tilla si cholecystitis phlegmonous, e cila karakterizohet nga formimi i qelb në fshikëz e tëmthit dhe kanalet e saj. Ky proces sëmundje çon në peritonit, të cilat mund të shkaktojnë vdekjen.

Në një kohë kur cholecystitis kronike fillon përkeqësuar rekomanduar për të kërkuar gastroenterologist emergjence i cili, pas shqyrtimit, historia e mbledhura mjekësore, rezultatet diagnostikuese dhe do të përshkruajnë trajtim.


Diagnoza e cholecystitis kronike


Për të filluar për të trajtuar cholecystitis kronike, një mjek duhet të përcaktojë shkakun. Për të konfirmuar diagnozën caktojë metodat e mëposhtme diagnostikuese:
Ultrasonografia e barkut dhe fshikëz e tëmthit zbulon guri, ndryshime patologjike dhe shenjat e inflamacionit;

Holegrafiya - në lidhje me metodat radiologjike provimit, dhe mund të zbulojë inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit dhe shkaqet e mundshme provokuar energji. Kjo metodë hulumtimi rekomanduar nga mjeku juaj në faljen e sëmundjes;
Analizat laboratorike të gjakut, urinës - përcakton karakteristike inflamacion i sëmundjes së tëmthit, të rritet në të leukociteve, ESR;
Fekal - kryer në të gjithë pacientët, të cilat shpallur cholecystitis kronike. Testet mund të zbulojë askarydov praninë, Giardia ose parazitëve të tjera;

Nëse është e nevojshme, mjeku mund të urdhërojë studime shtesë, thermography, Gastroskopi stomak, laparoscopy, fybrohastroduodenohrafyyu dhe të tjerët të cilët ndihmojnë mjeku diagnostikuar dhe të përshkruajnë trajtim efektiv.


Trajtimi i cholecystitis kronike


Trajtimi i cholecystitis kronike për qëllim adresimin e simptomave, normalizimi i traktit gastrointestinal. Mjekimi është gastroenterologist mjek, i cili emëron metodat komplekse të trajtimit me terapi të drogës, dietë, ruajtjen trajtim mjekësor, ilaç bimor.

Terapi medikament është për të marrë:
Antibiotikët - për të reduktuar inflamacion fshikëz e tëmthit, në mënyrë aktive të luftuar infeksionet. Shpesh mjeku përshkruan drogës erythromycin, penicilinë - roksitromitsin, Spiramycin, cephalexin, ampicilin dhe të tjerët të cilët posedojnë një gamë të gjerë të veprimeve;
Spasmolithics - reduktuar ndjesi të dhimbshme. Këto barna përkasin Por, spa, Baralnyn, Spazmalhon tjetër;
Probiotics - përdoret në kombinim me antibiotikë, të ndihmuar në mbrojtjen e zorrë nga zhvillimi dysbiosis, Linex, Laktovit, Bifi - forma;

Droga që përmirësojnë lëvizshmëri zorrëve: Reglan, Motilium, metoclopramide;
Mjetet biliare (choleretic) - droga që stimulojnë prodhimin e biliare dhe sekretim të saj. Hollahol, Alahol, festive, holenzim dhe të tjerët;
Vitamina terapi, immunotherapy - rrit imunitetin, dhe jep trupit me ushqyesve të dobishme.
Ushqyerit dhe dietë:
Pacienti Food me cholecystitis kronike është e rëndësishme dhe është konsideruar i rëndësishëm për të gjithë pacientët me këtë diagnozë. Futje e ushqimit duhet të jetë i ndarë në 6 pritjet në pjesë të vogla (çdo 2-2 0,5 orë), gjithashtu duhet të hani ngadalë, përtyp ushqimin mirë. Është e rekomanduar ditë agjërimi dhe hani një vakt të lehta. Në dietën e pacientëve me cholecystitis kronike duhet të marrin pjesë me produktet e mëposhtme:

• vajra perimesh, produkte qumështi të ndihmojë kolesterol më të ulët dhe për të parandaluar formimin e gurëve të tëmthit;
• fruta të freskëta, perime - karrota, panxhar, mollë, domate dhe të tjera përmbajnë shumë fibra;
• drithëra, bollgur, bukë bollgur;
• mish Low-yndyrë, peshk është e rekomanduar për të marrë 2 - 3 herë në javë.
• Ajo vidyazykatysya i produkteve të mëposhtme: skuqur, me erëza, ushqime të kripura, vezë, qumësht të freskët, çokollatë, ëmbëlsira, pies, erëza, alkoolit dhe duhanit.

Mjekësi dhe popullore trajtimet bimore për cholecystitis kronike:
Për trajtimin e cholecystitis kronike metodave të përdorura gjerësisht tradicionale, të cilat janë të njohura për efikasitetin dhe sigurinë e tyre. Ka shumë receta tarifat barëra për të trajtuar cholecystitis, ata kanë anti-inflamator pronave, për të përmirësuar biliare kanal, shtypin infeksion në fshikëz fshikëz e tëmthit dhe për të parandaluar komplikimet e sëmundjes. Përdoret zakonisht herbs ose bimor, tansy lule, mëndafshi misri, karamele mente, u rrit, majdanoz përdoret për të përgatitur infusions, decoctions. Trajtim bimor është plotësisht i sigurt dhe është përdorur në lidhje me trajtimin tradicional. Efektiviteti me ujëra minerale që kontribuojnë në hollimit biliare: ujë Borjomi, Smirnovskaya, SLAVYANOVSKAYA dhe të tjerët gjithashtu e rekomanduar sanatorium - trajtim turistik.

Lifestyle dhe Parandalimi

Pacientët me cholecystitis kronike në trajton akute stacionare ose ambulatore. Mjekët përshkruajnë pjesën tjetër krevat, për të shmangur lodhje, ushtrim. Ju duhet gjithashtu të bëjë të gjitha rekomandimet e mjekut, në kohë për të marrë ilaçe, hani e drejtë dhe nëse është e nevojshme për të kërkuar specialistë mjekësore.
Për të parandaluar zhvillimin e formave kronike cholecystitis duhet të shikojnë stilin e jetës tuaj, hani e drejtë, nuk do të abuzojnë alkool, kalojnë ditët e agjërimit. Gjithashtu, eliminimin e stresit, depresionit, stresit fizik dhe psikologjik. Është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e tyre, në kohë për të parë një mjek në shenjat e para dhe simptomat dhe për trajtimin e sëmundjeve të tjera të trupit që janë në gjendje të provokojnë zhvillimin e cholecystitis.