Stanjacion Sa e rrezikshme e biliare
Stanjacioni i biliare në mjekësi quhet kolangiti, masat parakohshëm marrjen në eliminimin e saj, mund të shkaktojë edhe shkeljet integritetin e indeve të mëlçisë. Për më tepër, stagnimi nuk është një rezultat i përparimit të sëmundjes, dhe kur trupi fillon të luftuar mëlçisë sëmurë si rezultat i një lufte të tillë kanalet biliare shumë të ngushta dhe kjo çon në stanjacion. Stanjacioni i biliare provokon kryesisht korrozioni indeve të mëlçisë dhe biliare kanalet. Ky person ndjen disa siklet vetëm në mëlçi, ajo duket djegia (rezultatin e biliare në trup), lodhje dhe njollë e feces, urinës dhe këtu është një hije pak të errët. Lëkura është e verdhë, si në indian - rezultat i pigment biliare në gjak - bilirubin. I njëjti pigment dhe shkaqet errësuar e urinës, e cila është formuar pas filtrimit veshkat lëngshme. Zakonisht bile excreted nga trupi me stol dhe kjo shkakton ngjyrën e tyre karakteristike. Kur ka një stagnim të biliare - politike humbet ngjyrën. Kur pezëm bile dhe ndalon asimilimin e vitaminave të tretshme në yndyrë nga pronat dhe si rezultat një person mund të zhvillohet kockat i brishtë i fortë. Nëse nuk bëhet një trajtim të hershëm të stagnimit të mëlçisë, mund të zhvillojnë comorbidities të shumta të trupit dhe madje edhe kesh. Pastaj thjesht nuk mund ta bëjë pa ndërhyrje në rrjedhën e kirurg sëmundje. Zgjerimi i traktit biliar, ndërsa mbahet mënyrë operative.


Ushqimi për biliare pezëm
Mëlçisë është shpesh vuajnë nga ekspozimi akut ndaj saj dhe ushqimeve yndyrore, këto komponente janë excreted me biliare. Kur ndodh ngjeshur, vaj, kripë dhe erëza thjesht nuk përpunohen dhe të mbeten në trup, të cilat mund të lindin për shkak të edemë, helmim dhe probleme të tjera. Prandaj, dietë me biliare pezëm përfshin heqjen e plotë të yndyrë nga dietë, kripë dhe miell tuaja produkteve. Mos përdorni në bile pezëm supave yndyrë dhe broths, hani ushqim të skuqur, ruajtjen dhe enët djegëse. Për të rifilluar traktit biliar duhet të përdoret vetëm ushqim me avull, hani fruta dhe perime të freskëta apo në formë të marule të ulët-yndyrë të freskët dhe të jetë i sigurt deri në mëngjes para një vakt të pini një gotë me ujë mineral me një bazë alkaline. Gjatë ditës ju duhet të pini infusions bimor dhe decoctions e pronave choleretic. Këto cilësi kanë TEAS bimor nenexhik, luleradhiqe, Shkumë, i urtë, Wort Shën Gjonit, dhe brewed leh buckthorn. Shumë mirë me stagnimit në fshikëz e tëmthit pastrimin periodik të mëlçisë. Për këtë duhet të jetë domosdoshmërisht në dispozicion ngrohta me ujë të ngrohtë, grejpfrut të freskëta dhe lëng limoni dhe gjysmë filxhan vaj ulliri. Thelbi i trajtimit është që të përdorin brenda dhe vaj ulliri për të shtypur të përzier zapyvannya tej lëng e saj agrume. Një ngrohës është e nevojshme për të ngrohur mëlçisë paralel të sëmurë. Procedurat e tilla duhet të kryhen në intervale prej një orë dhe kohëzgjatja e tyre është rreth pesë orë. Këtë herë do të jetë e mjaftueshme për një pastrim të plotë dhe heqjen e stagnimit të mëlçisë në traktin biliar. Dhe mos harroni se overeating - armikun më të keq të mëlçisë, nuk tendosje mëlçinë është një sasi të tepërt të ushqimit dhe pastaj gjithçka do të jetë mirë.

Si për të shmangur stanjacion e biliare?
Bile dhe stagnimi i saj ndodhin kur trupi ndjen stres për disa arsye. Shumë shpesh, kjo gjendje mund të ndodhë në të dashuruar të rinj produkte ushqimore pa yndyrë. Bile - një komponent i trupit, e cila ndihmon për procesin yndyrna komplekse dhe kështu siguron thithjen e gjakut dhe qelizave. Pra, çdo mëngjes që ju duhet për të vepruar të mëlçisë dhe të lëshuar në gjak për të provokuar një pjesë të caktuar të biliare. Për këtë është e rekomanduar për të ngrënë në mëngjes fetë e bukës me vajra apo copë gjalpë pa bukë. Përmban vaj përfshin vetëm yndyrna të tilla që janë në gjendje për të bërë në mëngjes të mëlçisë. Për të shmangur stanjacion e biliare, ju duhet të kujdeset për punën e koordinuar të mëlçisë dhe për të shmangur (të minimizuar) këto produkte janë shkaktuar dëme në të. Këto përfshijnë të gjitha llojet e skuqur dhe me erëza ushqim, ushqim që është ndezur disa herë (çdo ngrohje ajo akumulon më shumë substanca të dëmshme për mëlçinë), mos e përdorni një shumë e ushqimeve yndyrore. Është e rëndësishme për të parandaluar stanjacion e biliare në trup e di në lidhje me pajtueshmërinë e produkteve dhe përdorimin e tyre në ushqim nën drejtimin tillë (për shembull, krejtësisht të papajtueshme me njëri-tjetrin me vezë peshku dhe peshku me qumësht, nuk mund të hahet me domate dhe trangujve - ato janë të kombinuara shpesh në një sallatë salcë me erëza të nxehtë dhe yndyrë majonezë - Një bombë e vërtetë bërthamore të mëlçisë). Përveç kësaj, nga koha në kohë duhet të parandalohet stanjacion e biliare duke përdorur concoctions të bimëve të verdhë - një Shën Gjonit Wort, kamomil, tansy, e përjetshme, etj