Diagnoza e sëmundjes Oshut Shlyattera


Sëmundje Oshut shlyattera në mjekësi është përshkruar si mpirje tuberosity e këmbës. Kush është ajo e sëmurë shpesh? Si diagnostikohet oshut sëmundje Schlatter? Cilat janë rekomandimet e mjekëve të kryejë një sëmundje të tillë? Simptomat e para të sëmundjes janë të përshkruara në 1903. Sipas klasifikimit aktual ndërkombëtar të sëmundjeve, kodin e saj - M92. Sipas mjekëve, sëmundja oshut shlyattera takon kategorinë osteohondropatycheskyh, dhe del nga fakti se një mbingarkesë në kofshë quadriceps gilcë që bashkëngjitni kockave tuberosity në sipërfaqen e përparme nën gju bëhet rregullt. Për shkak të kësaj shqetësuar microcirculation në indet. Megjithatë, disa autorë dyshojnë natyrës së ngjashme të sëmundjes. Për shembull, Gratsiansky Reinberg dhe sugjerojnë se sëmundja është zhvilluar bazuar në sfondin e lëndimeve të shpeshta bursit zonën e poshtme të marrëdhënieve shtojcën kneecap. Me apel parakohshëm të ekspertit mund të ndodhë epiphysis Shkatërrimi kockave kreu thelbi i saj. Sëmundja mund të ndodhë si me një dhe dy palëve. Më shpesh ajo shfaqet në fëmijët dhe adoleshentët angazhuar në atletikë: drejtimin, duke kërcyer, gjimnastikë. Gjithashtu, sëmundja mund të ndodhë në lojtarët rishtar dhe lojtarët e basketbollit. Në mënyrë tipike, sëmundja zhvillohet në mënyrë të pavarur nga lezione traumatike e kockave apo të përbashkët. Pacientët kryesore me këtë sëmundje - djem të moshës 13-14 vjet. Por diagnoza e sëmundjes oshut nuk shlyattera strukur larg nga dhe vajzave, mosha e të cilëve është 11-12 vjet. Kjo sëmundje ndikon në atletët kryesisht të rinj. Sipas disave, këta pacientë rreth 13 për qind të totalit. Megjithatë, 5% e adoleshentëve të diagnostikuar sëmundjen, nuk kanë lidhje me sportin.


Sëmundja mund të ndodhë dhe çfarë është një barrë e madhe në zonat e rritjes së eshtrave të gjata, e përbërë nga inde hryaschevydnoy. Gjatë maturimin e kërc brishtë dhe lehtësisht të prekshëm për të traumave. Simptomat e kësaj sëmundjeje: dhimbje në pjesën e poshtme të gju, napuhanye, dhimbje gjatë në këmbë, ushtrimit apo klikoni mbi plagë, gungë në fushën e poli ulët e kupë. Gjithashtu, ka ënjtje, ju mund të jenë dhimbje akute në frontin e gju. Sidomos ajo e theksuar Bending gjunjët dhe ngjitje shkallët. Sëmundja është shpesh e gjatë, por rimëkëmbja shihet në shumicën e rasteve. Metodat më të popullarizuara të diagnozën e sëmundjes ostut shlyattera dy: Imazhe radionuklidit (zbulon fushat e rritur marrjen radionuklidit të drogës) dhe studimet radiografike. Kur X-ray dëmtuar zonë mund të gjenden përshkruan paqarta të procesit hobotovydnoho fyell e këmbës tuberosity epiphysis, hollimit apo copëzimit. Megjithatë oshut sëmundje shlyattera nuk duhet të ngatërrohet me subluxation hondromolyatsyey korrente e kupë dhe kupë. Trajtimi i sëmundjes përbëhet nga disa rekomandimeve. Ajo duhet të sigurojë pjesën tjetër të prekur gjymtyrë, të reduktojë stresin në nyje dhimbshme, të shkojnë nëpër fizioterapi, elektroforezë (me kalcium dhe prokaynom, kokarboksilazoyu dhe aminophylline), UHF - terapi, mahnitolazeroterapiya. Gjithashtu do të ndihmojë me banjot parafine dhe trajtimet baltë, ushtrim terapeutik. Në dhimbje të forta janë përshkruar painkillers dhe drogë anti-inflamator. Më shpesh ky grup i barnave me NSAIDs: ibuprofen dhe Tylenol. Mund të ndihmojë pharmacopuncture nëse inflamacion të rëndë. Muskujt e dobët kofshë trajtohen me akupunkturë. Në rastet më të vështira në këmbës imponojë suva. Me metoda të ndërhyrjes operative më metodë përdoret zakonisht i stimulimit të rigjenerimit riparues. Kjo kërkon stimulim përdorur grafts kockave apo gjysmë-sintetike (zëvendëson kockave). Nuk është një metodë e trajtimit si spokes kockave tunnelyzatsyya tuberosity Kirchner. Ajo është prodhuar nga spokes osteoperforatsyy eshtrave me një diametër prej 2 mm në katër ose pesë drejtime nëpërmjet apofyzarnuyu pjatë. Imobilizimi sëmurë suva gjymtyrë gomave zgjat për një muaj apo dy. Nëse çojë është tuberosity fikse e këmbës, fragment është kryer vidë osteosynthesis. Simptomat janë nganjëherë një muaj - e dyta, në raste të avancuara të duhen vite për të rivendosur. Sëmundja shkon së bashku me fundin e rritjes dhe formimin e kockave, por mund të qëndrojnë ndryshime pineale në frontin e gju. Komplikimet janë jashtëzakonisht të rralla: ka raste të veçanta ënjtje lokale dhe dhimbje kronike, e cila mund të hiqet duke aplikuar në vend lënduar kompresë të ftohtë dhe duke marrë qetësues, ju lutem. Nga mjetet juridike popullore naftës përshtatshëm kompresë e ngrohtë. Si për të parandaluar sëmundje oshut shlyattera? Hani ushqime të larta në kalcium, të marrë shtojcave dietë që përmbajnë D3 kalcium shmangur një ngarkesë në rritje në gjunjë nga lëndimi të përdorimit të veçantë FA SHAT elastik dhe pads gju. Kur simptomat foto të tilla klinike të sëmundjes së Osgood shlyattera duhet të shihni një mjek, osteopath ose pedikyrist, shkojnë përmes X-ray dhe të kryejë të gjitha këshillat e ekspertëve. Dy herë në vit pas sëmundjes duhet t'i nënshtrohen kontrollit të X-ray për të parandaluar përkeqësimin. Ju gjithashtu mund të kalojë një trajtim spa. Atëherë sëmundja nuk do rikthim i rrezikshëm, dhe gjunjë janë nyje të lëvizin lirshëm pa asnjë ndërhyrje. Diagnoza e sëmundjes oshutshlyattera - jo një dënim. Në adoleshencë kalon me të shpejtë dhe pa pasoja të këqija. Gjëja kryesore - nuk mbitatoj muskujt, hani e drejtë dhe të kthehet në klinikat me lëndime.