Aritmia arrhythmias zemrës


Përçarje e zemrës, ngadalësuar, duke përshpejtuar - të gjitha shenjat e aritmia kërkon kujdes mjekësor në kohë. Bisedoni në aritmia arrhythmias kardiake.
Çfarë është një aritmia?
Aritmia është një ritëm jonormal të zemrës, e cila zbuloi rritur apo, anasjelltas, ngadalësuar normën e zemrës dhe e shfaqjes së kontraktimet e parakohshme apo para-gjata. Është e rëndësishme për të kuptuar se aritmi - është alarmante kambanë e trupit, duke sinjalizuar probleme në kardiovaskulare, nervor apo endokrine sistemeve të nevojshme për të kërkuar dhe për të eleminuar çrregullime shkaku rrënja e zemrës. Për më tepër vetë dridhje çon në pasoja negative: përkeqësim të shëndetit, lodhje, humbje të kujtesës dhe vëmendje, dhe madje edhe frika e vdekjes (disa pacientë janë shumë të vështira për të tolerojë sulmet arrhythmias).Të arrhythmias shkaqet dhe arrhythmias zemrës
Ajo mund të jetë aq e sistemit kardiovaskular dhe problemi vneserdechnыe. Shkaqet e zemrës: sëmundjet e zemrës, sëmundje arterie koronare, hipertension, dështimi kronik të zemrës, cardiomyopathy, miokardit. Sëmundjet e brendshme si një shkak të aritmisë, ndryshimet në nivelet hormonale, shpesh me menopauza, alkoolizmi, sëmundje tiroide ose gjëndra veshkave, diabet, goditje, stresi psiko-emocionale, kirurgji.

Gjithashtu shkakton aritmi, dhe janë faktorë të rëndësishëm nxitje. Këto situata mund të shkaktojë aritmi në vetvete nuk është, por sulm e saj të ardhshëm, stresi psikologjik ose fizik, ankthi, të hahet apo pirja, abuzimin e një karrige (si diarre dhe kapsllëk).

Manifestimeve arrhythmias
Disa lloje të aritmisë kardiake nuk janë ndjerë nga pacienti, ndërsa të tjerët të shkaktojnë përkeqësim të rëndë të shëndetit. Kur pacienti aritmia mund të ankohen për përshpejtimin apo, anasjelltas, norma e ngadaltë të zemrës, në disa raste - përkeqësimit të shëndetit, ndjenja pak fryma, u rrit ankthin. Sëmundje të zgjatur të zhvilluar lodhje kronike, gulçim dhe marramendje të shpeshta.

• përçueshmëri. Këto përfshijnë bllokadën: sinuauricular atrial brenda dhe atrioventricular. Si dhe asystole ventricular, sindromi pako bllokada bllok dega Wol F Parqet neoni Bardhë.

Trajtimi i arrhythmias
Është një proces që kërkon monitorim të vazhdueshëm dhe qasje individuale. Trajtimi mund të jetë konservative dhe operative. Kur trajtimi terapi konservative është përshkruar në dy drejtime: në hedhje kupash aritmi, për reduktimin e frekuencën e sulmeve. Për sa i përket trajtimit kirurgjik, ka një larmi të madhe të teknikave.


Parandalim
Në zemër - mënyrë jetese të shëndetshme. Ushqyerit: pjesshëm, të shpeshta, vakte të vogla. Nuk është e rekomanduar për të ngrënë gjatë natës, dhe për të marrë një kafe, çaj të fortë dhe alkool, ushqim të shpejtë. Burime të dobishme të tilla të kaliumit dhe magnezit si kungull, arra, banane, mjaltë, kajsi të thata, kungull i njomë.

Kërkohet ushtrim i moderuar: not, ecje, stërvitje në mëngjes. Për një mjek mund edhe të jenë të rrjedhshëm apo ski. Pirja e duhanit ndërprerjes. Është e rëndësishme për të mbajtur gjendjen e qetë, nuk nervor. Stresi është shpesh push-provokator për aritmisë ardhshme sulm. Është e rëndësishme për t'u marrë me menaxhimin e zemërimit, nëse është e nevojshme, të marrë pjesë në këshillim psikologjik, aktivitetet e grupit dhe për të marrë qetësues drogë (por vetëm me recetë).