Zemra Arrhythmia


Sëmundja, i quajtur aritmia e zemrës, i njohur për shumë njerëz të cilët janë të detyruar të përballoj me simptomat e tij dhe të çojë një jetë të kufizimeve peshë. Në fakt, sëmundja është një rreh zemrës aritmia.
Pavarësisht thjeshtësi në dukje, aritmia, varësisht nga shkalla e intensitetit, mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme dhe në disa raste të çojë në vdekjen e pacientit.


Simptomet e arrhythmia zemrës


1. Simptomet kryesore të pranishëm aritmia, para ndjenjat subjektive që një person përvojat gjatë sulmit. Pra, më shpesh njerëzit ndihen përshpejtimin apo ngadalësimin e rrahje zemre, të ashtuquajturën "vyshket" dhimbje në zemër, dhimbje koke dhe marramendje, dobësi, djersitje sulmet. Këto ndjenja janë të shoqëruar me një rënie të presionit të gjakut.2. Në fakt, aritmia e zemrës janë rezultat i zgjedhjeve të varfra të jetesës dhe sëmundjeve të kontrollit vetëm kontrollojnë jetën tuaj, të ushqyerit, aktivitetin dhe kështu me radhë.

3. Arrhythmia është një kusht jo normale të zemrës në të cilat operacioni normale është e pamundur jo vetëm zemra, por i tërë trupi. Narushayas Aktiviteti shtrëngohet të zemrës, duke çuar në dështime në sistemet e tjera. Në veçanti, gjak. Një mosfunksionim i sistemit të qarkullimit të gjakut janë të mbushura me mungesën e furnizimit me oksigjen në tru dhe gjymtyrë, dhe se nuk ka hipoksi mund të shkaktojë probleme serioze organizmit, më e keqja e të cilave janë të lidhura me çrregullime të trurit.


4. Me pak fjalë, trupi i njeriut - një sistem kompleks, në të cilën çdo gjë është e ndërlidhur, dhe thonë se e vetmja zemra aritmia dëmshme - jo.

5. manifestim i sëmundjes karakterizohet nga simptoma në formën e sulmeve të ndryshme intensiteti. Pas sulmit personi ndihet pushim dobët dhe ka nevojë. Sulmet mund të jenë në formë të ndryshme dhe të paparashikueshme të kapur personin në situata të ndryshme. Sidomos në frikë stresin, si rritja e shpejtë në presion mund të provokojë një sulm të aritmia.
Shkaqet1. Shkaqet e aritmive kardiake dhe me të vërtetë shumë. Në mesin e më të zakonshme - overeating dhe mbipeshë, zakone të këqija të tilla si alkooli dhe duhani, dehje. Vetëm shkaktojë aritmia e zemrës mund të jenë faktorë të tjerë - trashëgim, sëmundje kardiovaskulare, diabeti, sëmundje mendore dhe çrregullime. Në raste të rralla aritmi mund të ndodhë dhe pickim i insekteve - Grerëzat, bletët, Grenxat dhe krijesa të tjera helmuese.

2. kardiolog këmbëngul se zhvillimi i aritmive varet jetën e njeriut, nga fuqia e tij. Alkooli është efekt jashtëzakonisht e dëmshme për zemrën dhe përfundimisht mund të bëhet një katalizator për sëmundje akute, të cilat herët a vonë mund të çojë në vdekje.


3. Parandalimi i aritmia zakonisht është natyra konservatore terapeutik dhe nuk përfshijnë kirurgji. Ajo është zhvilluar ekskluzivisht për qëllime profesionale, si diagnostifikim të pakontrolluara dhe vetë-ilaçe mund të çojë në serioze shtetit komplikime.

4. Për të hequr qafe aritmia, jo vetëm që duhet të dini simptomat dhe shkaqet, por edhe për të ndryshuar stilin e jetës tuaj. Aktiviteti i moderuar fizik, ushtrimi i rregullt në natyrë, dietë e duhur dhe duke marrë vitaminat mund të lehtësojë sëmundjen dhe të bëjë atë manifestimet më të rralla.


5. E di se para se të marrë drogë, njerëzit kanë një specialist për të diagnostikuar shkaqet e aritmive dhe gjendjen e tyre psikologjike. Prania e depresionit, stresit të vazhdueshëm anuloj ilaçe, pa marrë parasysh sa e vështirë dhe cilësia është. Zakone të këqija në trajtimin e aritmive kardiake përjashtuar plotësisht. Dietë ushqim për këtë do të thotë heqje dorë overeating dhe ushqime që shkaktojnë trashje.

6. Mjeku juaj mund të përshkruajnë marrja e vitaminave, të cilat beneficially ndikojnë zemrën - A dhe E, si dhe grup B. kalcium, magnez, hekur, zink - Një substancë e nevojshme të muskujve kardiak. Healthy Heart - një pasojë e jetesës saktë të shëndetshme