Dhimbje në zemër


Dhimbja vjen si një sinjal se trupi nuk është e gjitha e drejtë dhe nevojë për të gjetur arsye për këtë. Mbani në mend se shkaktojnë dhimbje në zemër nuk ka gjithmonë të shërbejë sistemin kardiovaskular.
Klasifikimi i dhimbje në zemër
Nëse ju ndjeni dhimbje në zemër, të përpiqet sa më saktë që të jetë e mundur përshkruajnë këto dhimbje. Dëgjoni atë, të përcaktuar intensitetin e saj, zgjidhni kohëzgjatjen. Cilat janë ndjesi që shkakton - prerja, thikat, djegie, duke shtypur, arching? Ju mund të ndjeheni të shurdhër, dhemb dhimbje në zemër, ose të mprehtë, në rritje?


Analizuar rrethanat, pas së cilës ka pasur dhimbje. Është e rëndësishme që ky kusht është i shoqëruar me dhimbje (dobësi, të përzier, të vjella, djersitje, frika e vdekjes, dhe kështu me radhë. D.).
Shkakton dhimbje, sëmundje të mundshme
Le të shqyrtojmë, çfarë mund të jetë dhimbje shkakton në zemër, dhe e konsiderojnë disa diagnoza e mundshme.
Dhimbje në zemër mund të ndahen në dy grupe: kardiak dhe neserdechnыe. Fakti që nervor mbaresa nervore sistem të gjitha të ndërlidhura dhe të shkojnë nga një trungu, kështu që trupi i sëmurë mund të japë sinjal dhimbje në trup tjetër të shëndetshme.

Dhimbje të zemrës
Zemra dhimbje - një simptomë e sëmundjeve të tilla si angina (shkatërrimtar, squeezing dhimbje në zemër). Kjo dhimbje zakonisht ndodh në tendosje, zgjat gjatë (rreth një minutë) dhe përfundon në pushim.

 • Perikardit është e shoqëruar nga të mprehta, thikë dhimbje në zemër. Është vërejtur shpesh gjendja e keqe febrile shtetit.

 • Infarkt miokardi manifestohet në mënyra të ndryshme - kjo mund të jetë një dhimbje të mprehtë në zemër, shumë të fortë, të nxehtë, dhe mund të jetë i hapur, mpirje e wrists. Onde dhimbje, të gjatë.

 • Ngjashëm me mitër rënie valvul - Dhimbje e moderuar, e shurdhër, arching. Kjo sëmundje karakterizohet nga dhimbje koke, luhatjet presion, lodhje.


 • Dhimbje Neserdechnыe
  Dhimbje Neserdechnыe nuk është eliminuar droga kardiake, dhe janë në trajtimin e sëmundjes themelor. Për shembull, dhimbje në zemër mund të tregojnë sëmundje të tëmthit dhe pankreasit.

 • Herpes (herpes zoster) shpesh shkakton dhimbje të forta në zemër.

 • Pinching dhe dëme nerva brinjë (bruises, thyerje) mund të shkaktojë dhimbje që rrit me prekje.

 • Osteokondroza e shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit është dhimbje gjatë intensive në anën e majtë të gjoksit, gjithashtu i jep në dorë dhe sup blades, dhe ndryshon karakterin e saj gjatë lëvizjes së trupit.

 • Djegia dhimbje në zemrat e shkaqet e mundshme urth. Kjo dhimbje e vazhdueshme, i shoqëruar nga një shije të thartë në gojë, rënduar në pozicionin e shtrirë në shpinë.

 • Shenja e pleurit dhe pneumonia vepron dhimbje akute në zemër, e cila e rrit gjatë frymëzim dhe kollitjes.

 • Cardioneurosis, sistemi qendror nervor çrregullim pas trazirave mendore, i shoqëruar nga dhemb dhimbje në zemër, domethënë kalorësit e tij. Në këtë rast, ka simptome të tjera - u rrit ankthin, dobësi.


 • Trajtimi i dhimbjeve në zemër


  Ndihmë urgjente të nevojshme:

 • Nëse dhimbja në rritje të zemrës ose zgjat më shumë se 5 minuta, shoqëruar me të vjella, vështirësi në frymëmarrje;

 • në qoftë se dhimbja nuk u ndal për disa minuta pas marrjes së një pilulë e nitroglycerin.


 • Për të sqaruar arsyen dhe qëllimin e trajtimit të dhimbjes në zemër kërkon studim të kujdesshëm. Ajo mund të përfshijë kalimin e elektrokardiogramë (EKG), echocardiogram (ultratinguj zemra) fonokardyohrafyy (studim i murmurs zemrës). Për të përjashtuar shkaqet nesertsevyh dhimbje shpesh kanë nevojë për konsultime të specializuara në fusha të tjera të mjekësisë.

  Nëse dhimbje në zemrën tuaj që ju nuk mund të gjeni një shpjegim - filloni trajtimin me mënyrën e jetesës, refuzimin e zakone të këqija, dietë të shëndetshme, pjesa tjetër e duhur.