Llojet dhe simptomat e arrhythmia zemrës


Zemra është sistemi i lartë i përbërë nga nyje dhe tufa e indeve nervore. Nëse shqetësuar funksionimin e të paktën një element të sistemit, ajo do të çojë në një përkeqësim të zemrës, do të rritur ose ulur frekuencën e kontraktimet. Kur zemra fillon të kontratës siç duhet, ndërpreu frekuencën dhe sekuencat e rreh zemra - kjo do të thotë se aritmia e zemrës njerëzore. Le të shikojmë në llojet dhe simptomat e aritmi të zemrës më të zakonshme.
Simptomet e arrhythmia zemrës.
Zemra aritmia, si shumë sëmundje të tjera, mund të jetë shumë e gjatë për të fshehur simptomat e tyre, dhe sëmundja do të zhvillohet në mënyrë paqësore. Disa simptome mund të tregojë zhvillimin e muskulit të zemrës, si dhe sëmundje të tilla si sëmundje koronare të zemrës, hipertension, sëmundje tiroide, duke përfshirë tumoreve të trurit. Simptomet e aritmi të zemrës mund të jenë:


- periudhave të shkurtra të marramendje dhe dobësi,
- rrahje zemre dukshëm, por impuls jo domosdoshmërisht që ishte përshpejtuar,
- ndjenja si çdo gjë është i kundërt në gjoks,
- gulçim, dështimi, të dridhura,
- i dobët dhe humbja e vetëdijes,
- uljen e presionit të gjakut.

Aritmia e zemrës mund të ndodhë nga mungesa e kaliumit, natriumit dhe kalciumit në trup apo nga zakone të këqija dhe mënyrën e jetesës. Ky fenomen pakëndshme ndodh jo vetëm në moshë, por në një moshë më të hershme. Aritmi kardiake mund të zhvillohet nga aktiviteti të rëndë fizik, barnave të përshkruara dhe agjentët toksike.


Sinus aritmia e zemrës.
Ky lloj i aritmia është më e zakonshme në kohën tonë. Sinus aritmia vërejtur kryesisht në të gjitha njerëz të shëndetshëm. Një tregues i kësaj është aritmi të zemrës, numri i strokes ajo është 66 herë në minutë, e cila thotë se zemra depletes rezervat e saj. Nëse ndryshimeve të normave të zemrës, për shembull, frymëzim ai ngadalëson dhe përshpejton kur ju nxjerr, atëherë gjithçka është në rregull.
Çfarë është ky lloj i arrhythmia zemrës? Nuk është një dështim i nyjen sinus, i cili vepron si kryesore "shofer" të zemrës. Në një person i shëndoshë ritmin normal të zemrës në pjesën tjetër - 60-75 rreh për minutë. Në sinus aritmia shtetit norma e zemrës mund të arrijnë deri në 100 rreh. Kjo aritmia ndodh më shpesh në fëmijët dhe adoleshentët dhe jo e dëmshme për shëndetin. Kjo nuk kërkon trajtim. Si e nevojshme, mjeku juaj mund të përshkruajnë medikamente anti-ankthi apo terapi bimor qetësues.


Zemra atriale dridhje.
Ky lloj i aritmia është e rrezikshme për njerëzit "moshës". Me këtë lloj të aritmia ndjehen si zemra dëshiron për të thyer nga gjoksin tim. Ka tkurrje të atria dhe dështimit në tkurrje ciklike. Besohet se më shpesh shkaku i dridhje atrial është abuzimi me alkoolin. Por edhe arsyet mund të jenë sëmundje të ndryshme të zemrës. Më shpesh ky lloj i arrhythmia zemrës ndodh në njerëzit që kanë pasur kohët e fundit një goditje, stresi të rënda, kirurgji.


Simptoma të tilla si takikardi, palpitations pazakontë dramatike, të bëjë të mundur për të identifikuar saktë dridhje atrial. Nëse kohëzgjatja e këtyre simptomave është disa orë, atëherë zemra qëndron një barrë shumë e rëndë, për shkak të asaj që mund të ndodhë infarkti menjëherë miokardit ose pectoris. Si gjaku lëviz me shpejtësi të ulët, mund të formojnë clots që janë formuar në ditën e dytë pas fillimit të aritmia. Prandaj, masat duhet të jenë marrë në ditët e para. Treat dridhje atrial duhet të drogës e parë që ngadalësojnë procesin e koagulimit. Pastaj, disa javë mund të vazhdojë të trajtimit të drogës antiarrhythmic vena mirë. Nëse sëmundja është shumë e vështirë për të trajtuar, duke aplikuar metodën elektrike impuls ose përdorin kardioverter - një pajisje e vogël të veçantë me qëllim që është futur nën lëkurën e një njeriu të pacientit, kap dhe eliminon pamjen e aritmisë.


Diagnoza e aritmia e zemrës.
Lloji aritmia përcaktuar tregues që janë marrë gjatë inspektimit të pacientit - përkufizim dhe kufijtë e normës së zemrës, lexime EKG, norma e zemrës dhe frymëmarrje, pamja e pacientit, ngjyra. Është shumë e rëndësishme për të korrigjuar diagnozën, por mjekët ende dyshojnë në diagnozën.
Nëse ju ende diagnostikuar dhe të keni identifikuar aritmi të zemrës, atëherë ju keni nevojë për të filluar trajtimin pa vonesë. Për të shpejtuar procesin e shërimit, për të vepruar sipas instruksioneve mjeku për qëllim për të marrë ilaçe, të respektojnë regjimin NPT dhe dietë dhe rregullisht të lëvizin më shumë dhe më shumë pushim.