Dhimbje në zemrën time - simptomat


Të gjitha tiparet e sëmundjeve të zemrës Askush nuk e di. Por edhe fëmijët e vegjël (edhe, studentët me siguri e di se në qoftë se ajo dhemb në zemër, ajo është shumë e keqe, e rrezikshme dhe e frikshme Ky organ -. Trupi motor, kështu që nuk është çudi që në shenjë e parë e dhimbje në zemër, një person fillon të shqetësohen duke menduar për keq.
Në fakt, ndjesi shpimi gjilpërash e zemrës mund të jetë shumë çorientuese, dhe, në përputhje me rrethanat, nuk duhet të shqetësohen më parë. Mund të jetë i sëmurë ndonjë organet e tjera që janë aty pranë, dhe diagnoza e çdo gjëje të zemrës do të jetë në rregull. Në këtë artikull ne do të ju tregojë saktësisht se si të njohin një dhimbje në zemër.


Simptomet kryesore të dhimbjes së zemrës


Pra, nuk nxitojnë dhimbje në probleme të zemrës gjoks quhet. Siklet Nojushchie në gjoks mund të jetë rezultat i lëndimit, një shenjë e problemeve me sistemin e frymëmarrjes ose sistemit musculoskeletal. Konsultohuni me një specialist është e nevojshme në çdo rast. Por në qoftë se shkaku i lëndimit të vjetër (bllokuese gjoks, për shembull), atëherë dhimbja do të kalojë vetvetiu, por kur me të vërtetë dhemb zemra, ne duhet alarmin menjëherë.
Identifikimi karakteristikë është simptomat dhimbje e zemrës nuk janë shumë të vështira. Këtu janë karakteristikat kryesore dalluese:


 • Dhimbje e fortë, e cila mbulon të gjithë gjoks, duke pasur parasysh edhe një thikë dhe nofulla. Kjo është - një shenjë e angina. Gjatë sulmi hedh ngrohjes, mungesa e ajrit, ka disa frika e vdekjes. Sulmi mund të ndodhë pas stresit të rënda, tendosje emocionale apo ndryshimet e papritur e temperaturës (kur të hyjnë në të ftohtë nga një dhomë të ngrohtë), por intensiteti i dhimbjes së ndryshimeve të lëvizjes. Sulmi mund të zgjasë nga disa sekonda në një orë.

 • Hot dhe shumë të rënda zemra dhimbje - Simptomat e infarktit të miokardit. Frymëmarrje miokardi pacienti quickens ashpër. Shtrirë në një kohë të vështirë, unë dua të ulen ose disi të ndryshuar situatën. Sa më shumë lëviz pacienti, më keq bëhet. Dhe në qoftë se ju mund të ndalojë një sulm të angina nitroglycerin, miokardi atëherë ju keni nevojë për të marrë masa më të rënda.

 • Afatgjatë (që zgjasin disa ditë) dhimbje Heart - simptomat e problemeve me të aortës. Dhimbje, në këtë rast shpërthyer lidhur me aktivitet fizik, ndonjëherë mund të shkaktojë të fikët.

 • Dhimbje shumë të forta gjoksi (dhe jo vetëm për të dhënë pjesë të tjera të trupit) gjatë frymëzim - kjo mund të jetë thromboembolism. I shoqëruar nga cianozë të lëkurës dhe një rënie të mprehtë në presion.

 • Dhimbje në zemër mund të jenë simptomat e sëmundjeve inflamatore të tilla si miokardit apo perikardit. Dhimbja në këtë rast, dhemb apo me gjemba, mund të kënaq në qafë dhe supet. Kur perikardit jehona paraqiten edhe dhimbje në bark majtë dhe prapa.


 • Në të gjitha rastet e mësipërme, mënyra më e suksesshme se do të jetë e emergjencave. Autonomia është më mirë të mos për të ushtruar, ende duke folur për problemet e zemrës.

  Simptoma të rreme janë dhimbje në zemër


  Ka disa sëmundje që mund të ngatërruar edhe ekspertët. Ata janë të lehtë për të njohur, duke e ditur disa sekrete:

 • Kur dhimbja ndër brinjëve nevralgji mund të kënaq në zemër. Dallimi është se dhimbja është e mprehtë dhe pikë - njerëzit mund të tregojnë në mënyrë të qartë se ku dhemb.

 • Zemra mund të dhemb sikur në osteokondroza. Dhimbja është shumë e ngjashme me simptomat pectoris, por mund të kalojë në dhimbje apo nitroglycerin.

 • Dhemb, plotësohet pagjumësi dhe ankth - çrregullim të sistemit nervor. Të ndihmojë në përmirësimin e gjendjes së painkillers dhe medikamente anti-ankthit.

 • Zemra mund të jetë e pikëlluar, kur probleme me sistemin e tretjes. Neutralizoj ata mund antispasmodics.


 • Edhe pse kjo është shenja e rreme e dhimbje në zemër, ata gjithashtu nuk kanë lënduar për të shkuar te mjeku.