Majtas hypertrophy ventricular


Zemra ka katër dhoma të-dy atria dhe dy ventricles. Në atrium furnizuar gjakut nga venat, pastaj e shtyu në ventricles. Tjetra, barkushe të drejtë pompa e gjakut në arterie pulmonar dhe barkushe të majtë - aortës dhe pastaj në shumë arterieve që shkojnë në organe të ndryshme. Dmth. Barkushe të majtë qarkullon e qarkullimit të gjakut në një rreth të madh.
Në ditët e sotme shpesh diagnostikuar patologjinë të tilla si e majtë ventricular hypertrophy e zemrës, e cila sinjalizon kushtet e vështira në të cilat muskujve të zemrës është. Majtas hypertrophy ventricular thotë trashje dhe ngjeshjen murin e tepërt e muskujve të zemrës në ruajtjen e vëllimit zgavër. Kjo, nga ana tjetër, mund të shkaktojë një ndryshim ndarëse në mes të majtë dhe të djathtë ventricles, mosfunksionimi i valvulave të zemrës. Ndryshimet Hypertrophic çojë në humbjen e elasticitetit të murit, duke trashje mund të jetë i pabarabartë.


Shkaqet e hypertrophy e barkushe të majtë


Faktorët më të shpeshta që çojnë në zhvillimin e hypertrophy majtë ventricular janë:

 • presion të qëndrueshme të lartë të gjakut;

 • Aktiviteti i rëndësishëm fizik (sportiv-lidhura apo të punësimit);

 • situata të shpeshta të vështira;

 • sëmundje koronare të zemrës;

 • dridhje atrial;

 • atherosclerosis;

 • diabeti;

 • mbipeshë;

 • distrofia muskulare;

 • zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit);

 • mënyrë jetese i ulur;

 • faktor gjenetik.


 • Shenjat e hypertrophy majtë ventricular


  Patologjia mund të zhvillohet në mënyra të ndryshme dhe, për këtë arsye, ndryshon për të ndihet pacientët individuale. Në disa raste, pacientët e vazhdueshme në dijeni të Patologjisë, të ndjehen normale dhe hypertrophy ndodh vetëm pas një shqyrtimi rutinë. Si rezultat i sondazheve të ndryshme mund të shënohen patologjike këto karakteristika:

 • Dëgjim zbuloi karakteristike Zhurmat apikal systolic.

 • Në evidente rritjen e radiografi e barkushe të majtë.

 • Në kryerjen e эhohrammы trashje të vendosur të mureve të barkushe, dhe të reduktuar veprimtarinë motorike të muskujve të zemrës.


 • Zhvillimi i dyshuar i la hypertrophy ventrikular mund të jenë simptomat e mëposhtme:

 • përsëritura dhimbje në zemër të llojeve të ndryshme (mprehtë, nën presion, compressing apo etj).

 • dobësi, lodhje;

 • rrahje zemre të parregullt;

 • marramendje;

 • gulçim (në fazat e mëvonshme - madje edhe në pjesën tjetër);

 • çrregullime të gjumit;

 • humbja e vetëdijes;

 • presionin e lartë të gjakut.


 • Si për të trajtuar hypertrophy majtë ventricular?


  Efektiviteti i trajtimit të hypertrophy e barkushe të majtë varet nga plotësinë dhe saktësinë e masave diagnostikuese, të identifikuar comorbidities. Ka terapi caktuar zakonisht drogës që synon lehtësimin simptomat, normalizimin e tensionit të gjakut, të rivendosur funksionimin normal hypertrophy miokardit dhe procesin e ngadalshëm.
  Në rastet më të rënda mund të jetë për kirurgji, e cila është bazuar në heqjen e miokardit sëmura dhe korrigjimin e zemrës ventricular septal.

  Është e kuptueshme që një rezultat pozitiv është e mundur vetëm në qoftë se refuzimi i shprehive të këqija, respektimin e aktivitetit normal fizik dhe futje e duhur lëndë ushqyese. Kështu, dietë duhet të përfshijë ushqim deti, perime, fruta, produkte qumështi, mish, varieteteve të ulët-yndyrë. Ajo duhet të heqin dorë nga ushqimet yndyrore, ëmbëlsirat, turshi, ushqimet e skuqura dhe i tymosur.