Gulçim - trajtim


Dyspnea apo gulçim - një simptomë mjaft të përbashkët që mund të shoqërojnë një numër të sëmundjeve. Në çdo rast, gulçim kërkon trajtim të veçantë, që synon kryesisht në trajtimin e sëmundjeve kryesore që provokon dyspnea.
Trajtimi i dyspnea kardiak
Dyspnea të shkaktuara nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular përfshin terapi për qëllim përmirësimin e ushqimit me oksigjen muskujt e zemrës, rrit prodhimit të zemrës dhe të reduktuar ngecje e gjakut në mushkëri. Ndër drogat që mjeku përshkruan, përfshijnë droga e glycosides, nitrateve, diuretike. Në infarkt në zemër janë të këshilluar për të kryer nitroglycerin të aftë për të shpejt të zgjeruar enët e gjakut të muskujve të zemrës. Mos harroni se trajtimi i etiologji kardiak dyspnea ka për qëllim vetëm mjeku!


Ndihma e parë për gulçim
Nëse ju shikoni një njeri me dyspnea në sëmundje të zemrës, ju duhet të telefononi menjëherë mjekun dhe pastaj të japin ndihmën e parë:

 • të hapur, duke siguruar rrjedhjen e ajrit të freskët në dhomë;

 • vënë pacientin në mënyrë që këmbët e tij varur një në dysheme;

 • privojnë pacientin e kravatë qafë, shall, zbërthej jakë;

 • nëse është e mundur, jepni paketë pacientit oksigjenit.


 • Në pritje mjeku mund të marrë nitrosorbid (tabletë vendosur nën gjuhën çdo 8 minuta), dhe çfarëdo diuretics.

  Trajtimi i dyspnea pulmonare
  Në dyspnea mushkërive pacientët etiologji tregoi pijshëm alkaline bollshme (por jo edemë pulmonare!).
  Kur bronchospasm përshkruar selektive? 2-agonist (salbutamol, Fenoterol, terbutaline, formoterol, clenbuterol, salmeterol) dhe përgatitjet e m-cholinergic receptorët blockers, e cila relaksoheni muskujt e bronke.
  Në astma bronkiale inhalimi përshkruar NSAIDs dhe terapi steroide.
  Wheezing trajtimin bronkit përfshin barna që lehtësojnë ndarjen e pështymë - domethënë përgatitjet Grupi:


 • Atsetytsysteyna;

 • Karbotsysteyinu;

 • Bromhexine;

 • Ambroksol.


 • Trajtimi për alergji gulçim
  Dyspnea natyra alergjik është trajtuar me:

 • Diazolin;

 • Diphenhydramine;

 • Suprastin;

 • Tavegil;

 • Fenistylu;

 • Claritin;

 • Dezloratodyna dhe të tjerët.


 • Kur alergji si një trajtim shtesë të dyspnea mjete të mira popullore: banja e nxehtë këmbë ose mustardë në vezë; decoctions e bimëve me efekt ekspektoranti (gjethe delli, buds pishe, nënë dhe njerka).
  Trajtimi i dyspnea psychogenic

  Dyspnea është një shok besnik çrregullime mendore - melankolik, sulme paniku, depresioni. Dyspnea në trajtim qetësues i sistemit nervor përfshin drogë, ilaqet kundër depresionit dhe qetësues. Terapia emëron vetëm mjeku. Të ndihmojë si vizita në terapist hipnozë dhe terapeutik.