Zemra atriale dridhje


Aritmia - një patologji në të cilën shkeljet ndodhin rrahjet e zemrës, shkurtesat qëndrueshmëri rregullsinë e rrahje zemre. Ndër të gjitha llojet e dridhje atrial - më të zakonshme. Një e treta e shtrime në spital për të bjerë mbi këtë lloj të aritmia. Në mënyrë tipike, sëmundja manifestohet pas 60 vjetësh. Rreziku kryesor i aritmia kardiake - komplikime si goditje dhe dështim të zemrës. Aritmia në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e këtyre sëmundjeve. Ajo të çon në formimin e mpiksjen e gjakut dhe zemrën e mëtejshëm të thromboembolism, dhe pasi që të goditje ishemike.
Simptomat dhe Shkaqet e dridhje atrial


Mjekët bëjnë dallimin në mes tip 2 atrial dridhje: "dridhem" atria dhe "vibrim" dridhje.
• Kur dridhje" një reduktim në madhësinë atrial, dhe ata nuk mund të duhet të transmetojë impulse të ventricles e zemrës.
• Kur vibrim" atrium reduktuar shumë shpejt dhe si rezultat i nënshtrohen ngarkesë të tepruar. Gjaku thjesht nuk kanë kohë për të vidkachuvatys zheludochky.Pry "vibrim" duke pasur sulmet e dhimbjes akute, gulçim, ka dobësi të muskujve dhe dridhje, djersitje, të ngrirë venat e qafës, pacienti ndjen frikë të pazakontë dhe të bie në një panik. Nuk mund të jetë humbja e vetëdijes, marramendje, urinim të shpeshtë. Ndonjëherë një njeri gjithë jetën e tij ndjen sulme të mprehta të përhershme, dhe sëmundja nuk përparojë. Nganjëherë, pacienti ndjen asnjë shqetësim, kështu që kjo aritmia shpesh bëhet kronike. Në burra, sulmet shpesh ndodhin gjatë natës ose gjatë vakt, gratë - në mëngjes, pasdite, ndonjëherë gjatë natës.

Dridhje atrial e zemrës mund të ndodhë si rezultat i diabetit, sëmundje tiroide dhe sëmundje të veshkave, bronkit kronik dhe astma, hipertension, sëmundje të zemrës, inflamacion i zemrës (perikardit, myokarditisi), sindromi menopausal. Në mënyrë tipike, sëmundja sugjeron një mungesë të magnezit në trup dhe kalium. Arsyeja mund të jetë helmimi me alkool, pirja e duhanit, pirja e tepruar kafe, overeating, mbingarkesë nervor, duke marrë diuretics, goditje elektrike, dhe infeksionit me HIV. Shpesh problemet ndodhin pas një operacioni në zemër.Zemra atrial dridhje: diagnoza dhe trajtimi


Para se të filloni për të trajtuar dridhje atrial e zemrës, ju duhet të merrni testuar dhe gjetur arsyen. Diagnoza zakonisht përmes dëgjim vëren aritmi rrahje zemre dhe deficiti impuls. Saktë të diagnostikuar "vibrim" Dridhje mund vetëm rezultatet e EKG, duke përfshirë monitorimin e përditshëm EKG. Metodat tjera diagnostike: Monitorimi Holter, studime electrophysiological, ehokardiografi, tomography magnetoresonance, MSCT (tomography llogaritur multi) Testet me aktivitet fizik.

Trajtimi i dridhje atrial përfshin restaurimin e ritëm normal të zemrës dhe për të ruajtur atë në nivelin e duhur. Droga emëruar antiarrhythmic që janë administruar intravenoz. Për fat të keq, menjëherë të përcaktojë ilaçet e nevojshme është e vështirë. Dhe ne duhet të provoni disa opsione nën mbikëqyrje mjekësore.
Kur sëmundja filloi ose të rrezikshme për jetën pacienti fillojë cardioversion urgjente elektrike. Pacienti ishte eutanizuar në 2 minuta dhe të ndikojë në shkarkimin elektrike. Kjo procedurë është rikthen shumë efektiv ritmin e zemrës, por kërkon pajisje speciale dhe personel të trajnuar në spital. Përveç kësaj, kjo metodë është më e sigurt për shkak se droga gjithmonë kanë efekte anësore. Megjithatë, pas normës së rimëkëmbjes duhet të mbështesin atë, dhe nuk ka mjekim është e nevojshme. Sipas cardioversion parim janë pajisje të veçanta - kardioverter. Ata qepën nën lëkurë, norma e zemrës monitoruar dhe shkelje të sjellë atë përsëri në normale. Ndërsa këto pajisje nuk janë përdorur gjerësisht.

Për trajtimin e dridhje atrial mund të kërkojë metoda më drastike. Një nga metodat kryesore të ndikimit në zemër - radiofrekuencave kateter larguarit. Kjo ndërhyrje jo-kirurgjikale. Kjo është kryer duke përdorur catheters veçanta (tuba). Kateteri është futur në venë femurit dhe shtrihet në zonën e problemit në zemër. Një kateter mund të kryhet impuls elektrik, lazer ftohje trajtim, kimikate. Zona pryzhyhaetsya problem në vendin e duhur, dhe djegur mbresë pengon kalimin e pulses të parregullta të zemrës.

Trajtimi i dridhje atrial duhet të shoqërohet me trajtimin e sëmundjeve të zemrës që e ka shkaktuar aritmi ose mjek. Ju mund të kenë nevojë për ndihmë me një endokrinolog, pulmonologist, neurolog dhe mjekë të tjerë. Vetëm një qasje gjithëpërfshirëse mund të arrijë rezultate të qëndrueshme. Duhet të shohin në dietë drejt vlera ushqyese, vitamina, përmbajtje të ulët kalori. Trajtimi përfshin dhe luftën kundër peshë të tepërt, stërvitje, trajnimin sistemin nervor.