Supraventikulare takikardi - EKG, trajtim, shkaqet, shenjat


Takikardi supraventikulare - është një nga varietetet e aritmia, shkaku i të cilit është një dështim në përçueshmëri elektrike, kontrollit të shpejtësisë rrahje zemre. Takikardi Nadzheludochkovыe janë sigurisht më të favorshme në krahasim me ventrykulyarnыmy. Supraventrykulyarnaya formë shumë më rrallë e takikardi është i lidhur me dëmtime organike të zemrës dhe mosfunksionim i barkushe të majtë. Megjithatë, takikardi supraventikulare shihet si një kusht, që kërcënon jetën, disa nga peredsynkope yyazytsirnosti ose fikët dhe vdekja e papritur arritmike.


Në zemrën e çdo personi të shëndetshëm fizikisht reduktimi është rezultat i impulse elektrike të gjeneruara nga pacemaker të zemrës, të vendosura në atrium të drejtë. Pas kësaj pulsin arrin të presë tjetër nga e cila përhapet në ventricles. Në procesin e stimuluesit kardiak supraventikulare takikardi nuk mund të kontrollojë ulje për shkak të formimit të mënyrave parregullt apo nyje shtesë, duke çuar në dështimin e ritmit të zemrës.


Shkaqet supraventikulare takikardi


Takikardi supraventikulare, shenja të cilat - frekuenca shumë të lartë të kontraktimet e muskujve të zemrës (deri në dyqind e pesëdhjetë herë në një minutë), frika ka disa arsye (supozimeve) zhvillimi. Në adoleshencë takikardi mund të jetë funksional. Kjo takikardi duke shkaktuar stres të ndryshme, eksitim, emocione të forta.

Në rast të takikardi supraventikulare rëndësi të madhe është që gjendja e sistemit nervor të njeriut. Shtysë për zhvillimin e takikardi supraventikulare mund të jetë krizë nervash, ndryshimet klimaterike distonia neurocirculatory, tronditje. Sulmi mund të ndodhë nga ndikimet veshkat refleks, diafragmë, biliare, traktit gastrointestinal. Shumë më pak një efekt refleks në trupin kryesor të sistemit të qarkullimit të gjakut duke siguruar shpinë, mushkërive dhe pleurë, pankreasit dhe organeve gjenitale.
Takikardi supraventikulare mund të shkaktojë disa ilaçe, veçanërisht novokainamid, quinidine. Gjithashtu i rrezikshëm është një mbidozë e glycosides zemrës të cilat mund të shkaktojnë takikardia rënda supraventikulare, e cila është gjysma e rasteve të raportuara përfundon vdekjeprurëse. Paroxysms në këtë rast që rrjedhin nga ndryshimet rëndësishme në nivelin e kaliumit në trup. Ka një numër arsyesh, në disa raste të çojnë në takikardi, hipertension, procesi zgjatur infektive, hyperthyroidism. Sulmi mund të ndodhë në tryezë operativ gjatë një operacioni në zemër gjatë trajtimit të pulses elektrike. Në disa raste, mund të paraprijë dalldi atrial.

Takikardi supraventikulare në fëmijët dhe të rinjtë nganjëherë një manifestim i një lindura shtigjeve defekt në zemër - sindromi i Wolff-Parkinsonit bardhë. Në këtë gjendje atrium dhe ventricles marrin mënyra të tjera të sjelljes, jashtë nyjen atrioventricular. Për shkak të kësaj ngacmim përshpejtimin e ventricles, duke shkaktuar takikardia supraventikulare.


Simptomat supraventikulare takikardi


Simptomë kryesor i takikardi supraventikulare është një përshpejtim të shpejtë të mprehta kontraktimet e muskujve të zemrës. Gjatë një sulmi në zemër mund të reduktohet me një shpejtësi prej 150-250 herë në një minutë. Shumica mund të ndjekim modelin: të lartë frekuencën e zemrës mundi, simptomat më intensive dhe të ndritshme manifestohet.

Manifestimet e sëmundjes në çdo rast kanë karakteristika të caktuara. Ato shkaktohen nga prania ose mungesa e dëmit organike miokardi, trupin e një stimulues kardiak patologjike, si rrjedhjen e gjakut, kohëzgjatjen e sulmit, si të muskulit të zemrës. Gjatë takikardi supraventikulare në një pacient mund të përjetojnë marramendje. Një simptomë e shpeshtë e kësaj sëmundjeje janë dhimbje në gjoks ose qafë, gulçim mund të ndodhë. Takikardi supraventikulare shpesh shoqëron frikë, panik dhe ankth. Simptomat Dhimbje mund të ndodhë ndjenja davyaschym në gjoks (vështirësi).

Nëse sulmi u shty për një kohë të gjatë, një person mund të jetë shenja që tregojnë shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare. Kjo gjendje e rrezikshme mund të jetë diagnostikuar me një karakteristika të thjeshtë dhe shumë karakteristike: e vështirësive në zbatimin e frymëzimit, zhvillimi i edemë në armëve, këmbët, fytyrën, pamjen akrotsianoz (këshilla e gishtat e këmbëve, dhe zona e gojës dhe hundës bëhet ngjyrë të zbehtë-kaltërosh). Sulm i zgjatur i takikardi mund të rezultojë të fikët. Në këtë gjendje një person duhet të ndihmojë mjekët.

Tregues i takikardi supraventikulare është presioni i ulët i gjakut. Shumë shpesh presioni është në rënie, nëse sulmi zgjat gjatë. Kjo është arsyeja pse një njeri me një sulm gjatë të takikardi sigurt për të matur presionin, si rënia e saj kritik mund të rrezikojnë seriozisht jetën njerëzore, shkaktojnë kolaps.
Është e rëndësishme të dini se njerëzit me presion të ulët janë më të prirur për shfaqjen e takikardi supraventikulare. Kjo është për shkak të presionit të ulët të gjakut në arteriet e fluksit të uljes, dhe trupi përpiqet për të rregulluar këtë duke forcuar kontraktimet e zemrës. Prandaj takikardi supraventikulare në mënyrë të zakonshme në hypotensive.

Nëse një person është duke vuajtur për një kohë të gjatë një formë e takikardi dhe konfiskimet shpesh të përsëritura, ajo duhet të shqyrtohet, pasi pa mjekimin e nevojshëm mund të jetë dështimi i zemrës dhe cardiomyopathy Dilated.


Takikardi supraventikulare EKG


EKG me takikardi supraventikulare me QRS ndonjë deformim të zhdukur. Në raste të rralla, mund të ndryshojë formën nga sjellja aberrantly. Re-hyrjes në vend atrioventricular - është një shkak i shpeshtë i takikardi supraventikulare (në këtë formë llogarive për gjashtë nga dhjetë raste të takikardi supraventikulare). Besohet se ri-hyrje në nyjen atrioventricular lind nga fakti se ajo dissociates gjatësor në dy rrugë të ndara njëri-tjetrin në mënyrë funksionale. Në sulmin e takikardi pulsin është anterohradno një nga këto mënyra, dhe reaksionar - të dytë. Prandaj atrium nga ventricles janë të ngazëllyer në një dhe të njëjtën kohë, reaksionare P-dhëmbë shkrihen me të dhe bëhet i padukshëm QRS EKG ose të regjistruara direkt menjëherë pas kompleksit.

Nëse ka pasur një bllokim në faqen atrioventricular, ri-hyrje është ndërprerë. Por blloku në bllok deng degës apo më poshtë nuk mund të ndikojë takikardia nazhdeludochkovuyu. Këto bllokada janë shumë të rralla, sidomos në pacientët e rinj, e cila është arsyeja pse shfaqja e bllokut atrioventricular me takikardi supraventikulare dëshmon kundër ri-hyrjes (reciproke AV takikardi nyjore).
Një shkak i rrallë i takikardi supraventikulare është ri-hyrja në faqen e internetit sinus. Në këtë rast momenti është shpërndarë në nyjen sinus, kështu që vala P takikardi në formë të padallueshëm nga ritëm valë P sinus. Në shpërndarjen nyjen impuls atrioventricular nuk merr pjesë, kjo është për këtë arsye që madhësia e PQ interval, mungesa apo prania e bllokadës atrioventricular varet vetëm mbi pronat e nyjen atrioventricular.

Çdo rast i njëzet e takikardi supraventikulare shkaktuar nga ri-hyrjes në atria. Momenti në këtë rast është qarkulluar në atria, takikardi supraventikulare QRS para valës P regjistruar, duke treguar anterohradnom impuls përhapjen në atria. Në zinxhirin e ri-hyrjes atrioventricular nyje nuk është përfshirë. Kjo është arsyeja pse bllokimi AV nuk ndikon këtë formular takikardia supraventikulare.
Arsyet raste të rralla takikardi supraventikulare janë xhepat e automatik të lartë. Forma vala P gjatë takikardi varet nga ku burimi ektopike.
Trajtimi supraventikulare takikardi


Nëse një person atje takikardi supraventikulare, ndihma emergjente duhet të sigurohet menjëherë. Një metodë shumë efektive është për të provuar Çermak-Herrynha. Manipulimi është kryer kur pacienti është në një pozicion horizontal. Ajo duhet të jetë për tridhjetë sekonda për të shtypni gishtin tuaj në të djathtë fjetur nyjeve. Ajo është e vendosur në skajin e sipërm të kërc tiroide në projektimin e sipërfaqen e brendshme të tretën e sipërme të muskujve sternoclavicular-mastoid. Pasi sulmi është e gjatë, ju duhet të ndalojë menjëherë shtypur arterie. Ky test është i kundërindikuar për njerëzit në moshë të vjetër me atherosclerosis në vonë fazat e hipertensionit, dhe në rast të mbidozë do të thotë në bazë të luletogëz.

Ky test mund të zëvendësohet avari Эshnera-Danyny. Kjo është pak, ndërsa shtypur pacientin shikimet. Ky manipulim është e mundur vetëm në pozicionin e shtrirë në shpinë. Për të kryer më shumë se tridhjetë sekonda e saj nuk mund të dikur ishte efekti, efekti është i ndaluar. Test Эshnera-Danyny ndaluar nëse pacienti vuan nga patologji okulare. Hiq sulm supraventikulare takikardi do shkaktuar artificialisht të vjella, qetësohem me presion të ftohtë me ujë në bark e sipërme. Në rastin e metodave refleks të ndikimit nuk japin ndonjë rezultat, përdorni medikamente.

Takikardi supraventikulare sot mjaft sukses dhe në mënyrë efektive trajtohen me verapamil. Në mënyrë që të arrestuar sulmin, 025% verapamil injektuar në venë në shumën prej dy ml. Pas sulmi përfundoi, shkoni në kostot formë tabletash. Cakto një tabletë 2-3 herë në ditë. Nëse verapamil ishte i paefektshëm, në vend të përdorimit të beta-blockers (Inderal, Whisky, Oxprenololum). Gjatë sulmit Inderal jepet intravenoz (0001h për 60-120 sekonda). Nëse pas disa minutash pa rezultat, administruar të njëjtën dozë. Rezultatet mund të bëjë 09:55 injeksione Inderal hemodinamikën kontrollohet dhe EKG. Brenda do të thotë obligim 1-2 tableta 02:59 herë në ditë (zgjedh dozë mjek).

Oxprenololum për lehtësimin sulme takikardia supraventikulare injektuar në venë në një dozë prej 0002 gram. Zakonisht kjo sasi është e mjaftueshme dhe administrimi i përsëritur është e nevojshme. Gojarisht Oxprenololum marrë 03:58 tableta në ditë (004-008 gram). Whiskey përdoret njëherësh intravenoze në një dozë 00002-0001 gram, në formën e një pikatore ose një solucion pesë përqind glukozës për os 3-6 tableta në ditë (0015 - 003 gram).
Shpesh e mjaftueshme për të ndaluar sulmin supraventikulare përdorimit takikardi novokainamid. Ajo është injektuar në venë ose muskujve pesë apo dhjetë mililitra të një dhjetë droge. Gëlltitje të jetë e mundur për të 05-1 gram çdo dy orë të pushojë sulme. Është e rëndësishme të dini se futja novokainamid parэnteralno mund të çojë në çrregullime në hemodinamikën, duke përfshirë kolapsit.

Një efekt të mirë terapeutik në shumicën e rasteve siguron Aymalin. Ky medikament është e paçmueshme në trajtimin e pacientëve të sëmurë kritike që nuk mund të japin novokainamid, quinidine, beta-blockers për shkak të toksicitetit të tyre dhe efektin ndritshme hypotensive. Aymalin injektuar shumë ngadalë (rreth pesë minuta) për 005 gram 10-20 ml e pesë për qind e glukozës ose klorid sodium. Pas sulmi u ndalua me sukses, Aymalin përshkruar në formë të pilulës (një deri në dy pllakat tre ose katër herë në ditë).
Nëse pacientët shpesh janë të shqetësuar për sulm dritë takikardi supraventikulare normë ndihmë impuls. Gjatë duhet të pini dy tableta sulmit, pastaj të marrë një tabletë çdo tetë apo dymbëdhjetë orë.

Shpejt heq takikardi supraventikulare ilaçe të tilla si Tryfosadenyn. Ky mjet i injektuar shpejt në venë (për një ose dy sekonda). Zakonisht një injeksion të vetëm të marrë 02:59 mililitra odnovidsotkovoho Tryfosadenyna. Menjëherë pas futjes së drogës në trup në të njëjtën mënyrë duhet të hyjë dhjetë ml klorur natriumi (09%) ose pesë për qind zgjidhje glukozë. Nëse brenda njëqind e njëzet sekonda e nuk ka efekt, pacienti duhet t'u jepet një dozë të dyfishtë të këtij ilaçeve. Në minutat e para pas injektimit në njerëzit mund të fillojnë dhimbje koke ose vrull e bronke. Frika e këtyre fenomeneve nuk është i nevojshëm, pasi ato janë kalimtare në natyrë dhe të shpejt të kalojë pa pasoja.

Efektivitetin e saj në sulmin tregoi takikardia supraventikulare dhe prokainamide. Kjo kolyat drogës në venë, duke futur shumë ngadalë. Për të marrë zgjidhje desyatyprotsentnyy infuzion. Futja e këtij produkti për të kryer më mirë me përdorimin e një furnizues të veçantë për produkte medicinale. Kjo është e nevojshme për të parandaluar zhvillimin e mundshëm të hipotension.
Kur takikardi supraventikulare mund të përdorin Esmololu. Kjo ultra-shkurtër beta-bllokues. Së pari japin pacientit të drogës në një dozë e ngarkimit (pesëqind mikrogramë për kilogram) brenda gjashtëdhjetë sekonda. Në katër minuta të ardhshëm drogës është administruar në normën e pesëdhjetë miligram për kilogram. Në shumicën e rasteve, këto efekte ndodh pesë minuta e administratës të drogës, sulm takikardi supraventikulare kalon. Nëse sulmi është ende në vazhdim dhe personi i sëmurë nuk do të bëhet më e lehtë, të përsëritur ngarkim administratës dozë Esmololu.

Nëse ka një situatë ku është e pamundur plotësisht të jetë i sigurt se nuk është vetëm takikardi supraventikulare, ajo është e mirë për të hyrë në novokainamid ose amiodarone. Metoda e Novokainamid input është përshkruar më lart, amiodarone injektuar në venë në shumë prej treqind bolus mg. Më parë ajo duhet të jetë i holluar njëzet e pesë për qind miligram glukozë. Klorur natriumi (isotonic) për kultivimin përdorimin novokainamid është e ndaluar.
Pas sulmit arriti të arrestojë, pacienti supraventikulare takikardi përshkruar terapi që ndihmon në parandalimin rikthim. Këto barna përfshijnë glycosides kardiake dhe droga të ndryshme antiarrhythmic. Tani shumë i popullarizuar për trajtim ambulator është një kombinim i diltiazem dhe verapamil.

Çdo pacient me takikardi supraventikulare është unik për shkak qark për trajtim në shtëpi zgjedhur individualisht mjekun. Zakonisht mjeku përzgjedh nga këto barna, si sotalol, Etatsyzyn, quinidine, propafenon, Azymylyd, Allapynyn dhe disa droga të tjera. Ndonjëherë mjeku përshkruan monoterapinë dhe në disa raste është e nevojshme për të kombinuar disa mjete.
Parashikimi për jetën për njerëzit me takikardi supraventikulare mjaft të favorshme, takikardi nuk ndikon në gjatësinë e jetës njerëzore dhe madje edhe me cilësi, në qoftë se pacienti ndjek këshillën e mjekut të tij.