Urgjencës infarkt miokardi


"Kujdes futur adrenalin. Motra, qëndrojnë performancën kardiograf. Kështu, lëkura rozë, bëhet fjalë për jetën. Faleminderit të gjithë rreziku ka kaluar. " A mendoni se ky filmim nga seri mjekësore? Sigurisht jo: Situata e stafit të mjekëve të zakonshme "jashtëzakonshme" të shkaktuar në një pacient me një sulm në zemër dhe të gradës së lartë përfunduar punën e tij.
Situata të tilla ndodh çdo ditë edhe qindra dhe mijëra. Por, para se ju të merrni ndihmë mjekësore, ajo mund të marrë disa kohë për pacientin dhe nuk do të jetë e lehtë. Prandaj, të afërmit dhe miqtë e ngushtë, vetëm duhet të dini se si për të dhënë ndihmën e parë në infarkt miokardi, dhe kushte të ngjashme. Le të shikojmë në një plan të veprimit që duhet ndjekur në qoftë se ju ose dikush që njihni të bien në rrethana të tilla delikate.


Pse ka një infarkt miokardi?
Por, para se ju të mësoni për të dhënë ndihma e parë në miokardit le të marrin një vështrim në shkaqet dhe llojet e kësaj gjendje. Pra, ne mund të konsiderojë një sulm në fillim të krijimit të saj dhe në mënyrë më efikase të luftuar zhvillimin e kësaj gjendje shumë të rrezikshme.
Prandaj, infarkt miokardi - kjo është asgjë si një uria mprehtë oksigjenit të muskulit të zemrës. Për shkak të lartë apo tensioni i gjakut ra ndjeshëm, stresin e tepërt, emocion të fortë, rëndimin e sëmundjeve të zemrës furnizimin me gjak të zemrës ekzistuese është reduktuar papritmas. Kështu, ind kardiak merr më pak ushqyesve dhe oksigjen, dhe ka një aktivitet të fortë dështim kardiovaskulare.

Zakonshëm infarkt miokardi klinike - një dhimbje të fortë gjoksi largua, i shoqëruar nga paniku dhe frika e vdekjes, zbehje të lëkurës dhe mukozës membranat zgjatje të ftohtë ngjitet djerse, përzier dhe të vjella. Dhimbja mund të japë krahun e majtë dhe shpatullat, nofulla dhe dhëmbët, por ndryshe nga dhimbje e dhimbje angina në infarkt miokardi në vend të ekspozuar dobët eliminuar nytrahlytsyrynom.
Gjithashtu prodhojnë forma të tjera të infarkt miokardi:

 • (barku) formë barkut miokardi manifestohet si përkeqësimit hiperatsydnoho gastrit.

 • Forma astmatik Ai maskuar simptomat e astmës. Megjithatë, jo ku ka stomak ose astma do të thotë të ndihmojë.

 • Forma e Heshtur infarkt miokardi është konsideruar më i frikshëm dhe i rrezikshëm. Ajo shkon krejtësisht pa asnjë dhimbje dhe zbulon veten vetëm me një humbje të mprehtë e fuqisë në aktivitete të vogla fizike.


 • Por, pa marrë parasysh sa e dukshme kjo është një situatë e rrezikshme, emergjente kompetent miokardi asistencë infarkt para ardhjes së "ndihmës së parë" patjetër do të shpëtojë viktimën nga vdekja. Le të shohim tani se çfarë hapash duhet të bëhet, duke qenë afër një personi të tillë.

  Urgjencës infarkt miokardi ndihma


  Nëse viktima është e ndërgjegjshme, atëherë veprimi i tij i parë miokardi - një telefonatë në "ambulancë", nytrahlytsyryna pranim nën gjuhën dhe hedhjen në shtrat. Një zgjidhje e mirë do të thërrasë miqtë, të afërmit apo edhe fqinjët.
  Si ndihmës së parë për infarkt akut të miokardit që nuk nytrahlytsyrynu të jetë e gabuar për të shtuar aspirinë. Numri i tyre në disa pjesë të vënë në gojën tuaj dhe përtyp me kujdes, jo me ujë. Veprimet e drogës mund të përforcojë acupressure. Butësisht ritmike ngutshme për 1 pikë minutë masazh të vendosura në të njëjtën vijë horizontale. E para është e vendosur vetëm nën dalë majtë në burra ose nën gjoksin e majtë në femra. Dhe e dytë - në fund të segmentit të mbajtur nga pika e mësipërme për mes të gjoksit. Kujdes dy pika janë shumë të dhimbshme, në mënyrë që ato butësisht masazh.

  Nëse viktima është pa ndjenja, pulsi karotide nuk është detektueshme, të vazhdojë të masazh të tërthortë të zemrës dhe frymëmarrje artificiale me metodën e ballë për ballë ose në gojë me hundë:

 • Së pari të bëjë një grusht të mprehtë me grusht e tij në kulmin e zemrës, pastaj thithni thellë, të vënë shami në fytyrën e pacientit dhe energjikisht nxjerr të gjitha ajrit nga mushkëritë e tij, në hundë apo gojë e viktimës. Breast ndërsa kjo e fundit duhet të rritet si ju frymë.

 • Tani aplikojnë dorën në gjoks në zemër dhe të bëjë 15 klikimeve ritmike. Pastaj thith përsëri, dhe përsëri 15 shtyn në zemër.


 • Masazh të vazhdojë për aq kohë sa viktima nuk vjen në vete, nuk do të marrë "ambulancë".
  Të tilla infarkt miokardi asistencë, në uyazyka saj sigurimin kompetent, në gjendje të tërheqë edhe me të varfërit e botës. Nëse, megjithatë, të monitorojë rrugën e tyre shëndetësore dhe të çojë kohë pidlikovuvatysya matur të jetës, dhe të ndihmës së parë miokardi infarkt nuk ka nevojë në mungesë të tij.