Preinfarction pectoris


Preinfarction pectoris në shumicën e rasteve e gjen veten në frontin e infarkt miokardi. Ky koncept u prezantua në mënyrë specifike në gatishmëri pacientit dhe të marrë hapa për të rikthyer shëndetin e tyre. Shenjat e identifikuara në kohë të problemeve të zemrës që përfundimisht mund të çojë në atak në zemër, mund të parandalojnë shumë sëmundje. Preinfarction pectoris është reduktimi se zona e miokardit furnizuar me gjak si rezultat i rritje pllakë kolesterolit apo trombozë. Për të qenë në gjendje të njohin rrezikun afrohet, ne duhet të jenë në gjendje të identifikojnë shenja të problemeve të zemrës.


Preinfarction pectoris - Simptomat


Për shkak se shkaku i këtij fenomeni është asgjë si përkeqësimin e furnizimit me miokardi gjak, simptomat anginë preinfarction lidhur me angina, pra, ngjeshja apo ngushtimin e muskulit të zemrës. Vini re veçanërisht se:

 • ju keni shenjat e hershme të angina;

 • goditje filluan të shfaqen më shpesh;

 • pas operacionit ju nënshtrua angina koronare anashkalojë.


 • Kur u pyetën se si për të përcaktuar preinfarction pectoris, ju duhet të i kushtoj vëmendje të shfaqjes së pectoris vijim ndryshimeve:


 • Dhimbje zemra bëhet më;

 • efekti i nitroglycerin është reduktuar;

 • Sulmet dhimbshme filluan të shfaqen jo vetëm gjatë mbingarkesa, por edhe në pjesën tjetër.


 • Në squeezing ndjenjë gjendjen e zemrës mund të shoqërohet me karakteristikat e mëposhtme:

 • vjellje, dobësi;

 • dhimbje koke, marrje mendsh;

 • lodhja ose eksitim tepruar, frikë, panik, mungesa e ajrit.


 • Preinfarction pectoris - çfarë të bëni?


  Një person përjeton pectoris kërkon ndihmë të menjëhershme. Pacienti duhet të sigurojë pjesën tjetër dhe të japë vasodilator drogës, për shembull, validol, nitroglycerin apo valokardin atë infarkt rinisë. Gjithashtu, një person mund të jepet aspirinë për shkak se ajo thins gjakut dhe pengon formimin e mpiksjen e gjakut. Ky mjet nuk duhet të abuzohet, si një dukuri e madhe yyazytsirnist e zalisur apo edhe të shembet. Pasi pacienti ndihet më e lehtë, ju mund të kërkoni ndihmën e një mjeku. Nëse plotësim nuk është hequr pectoris, ju duhet të telefononi menjëherë paramedikeve.

  Parandalimi sulm në zemër
  Kur personi angina diagnoza preinfarction emëruar trajtim spitalor, i cili është kryer nën mbikëqyrje mjekësore. Pacienti është administruar ilaçe që ndihmojnë parandalimin e clots gjakut dhe nuk lejojnë enët e gjakut për të ngushtuar.
  Një pjesë e rëndësishme e trajtimit është kalimi në një dietë të veçantë. Pas transferimit predynfarktnohoho statusin ushqyese të pacientit duhet të drejtohen në parandalimin e formimit të pllakave aterosklerotike. Kjo është arritur, para së gjithash, përfshirja në dietë e omega-3 acide. Substancë Dan mund të gjenden në peshk yndyror (harengë, skumbri, shojzë e Atlantikut Verior).

  Është e rëndësishme që të përfshijnë në dietën tuaj të thata fruta të tilla si kajsi të thata dhe kajsi të thata, dhe të shtoni një rënie më shumë produkte natyrore, perime, fruta, arra dhe fara.
  Për të parandaluar probleme me zemër, është e rëndësishme që të ndiqni këto rregulla në të ushqyerit:

 • Mish Vidyazykatysya, tymosur, konservuar, e ëmbël, ushqime niseshte.

 • Pini më shumë ujë.

 • Gjalpë luledielli dhe zëvendësim vaj ulliri.

 • Përjashtojë qumësht të freskët, duke e zëvendësuar atë me produtkы qumësht ose maja.

 • Baza e ushqimit duhet të formojnë perime, drithëra me drithërat, mish ligët, vezë, fruta, arra, fara, ullinj, TEAS bimor.