Shenjat e afrohet sulmi në zemër


Një nga shkaqet më të shpeshta të njeriut papritur me vdekje është një sulm në zemër ose siç është quajtur në mjekësi - infarkt miokardi. Shumica e njerëzve naslыshano se ajo është, shumë mund të ketë shembuj nga jeta reale kur njohura viktima transferohen nga sulmi në zemër apo jo. Kjo është një fatkeqësi e tillë mund të ndodhë për të gjithë, veçanërisht shkelur pragun moshë të caktuar. Për fat të keq, në kllapa moshë botën e sotme, pas së cilës rreziku i sulmit në zemër rrit në mënyrë të konsiderueshme, në rënie nga viti në vit dhe që është një arsye të mirë. Është e rëndësishme të dini shenjat e afrohet një sulm në zemër, sepse në shumicën e rasteve një sulm në zemër nuk ndodh në vakum, ajo është paraprirë nga simptomat karakteristike.


Shenjat e afrohet infarkt miokardi mund të ndodhë kur një nga arteriet që ushqejnë muskulin e zemrës ndalesa për të ofruar sasinë e kërkuar të gjakut gjatë një sulmi në zemër dëmtuar një zonë lokale të zemrës, indet e muskujve vuan. Është e nevojshme për të filluar trajtimin menjëherë, ndryshe vdekja të jetë e mundur. Sipas statistikave, rreth gjysma e vdekjeve nga sulmi në zemër është për shkak të vonesave në kërkojnë ndihmë mjekësore, sepse njeriu nuk ka kohë për të sjellë në spital. Njeriu vdes për shkak të gjerë dëmit indet e muskujve të zemrës, dhe për shkak të komplikimeve që lindin për shkak të sulmit në zemër. Në rast se janë marrë masa të menjëhershme, prognoza është përmirësuar dukshëm, vdekja yyazytsirnist ul.


Ka disa arsye që në mënyrë të konsiderueshme rrisin rrezikun e infarktit të miokardit. Në qoftë se shenjat e afrohet sulmi në zemër papritmas duket, kjo është një yyazytsirnosti mëdha ndajnë argumentojnë se ky faj të një ose më shumë nga arsyet e mëposhtme:
1. predispozitë gjenetike. Në qoftë se një histori familjare të, kur ndonjë nga të afërmit e kapur rrit rrezikun sulm ndjeshëm.
2. Diabeti. Shpesh vepron faktor nxitje për shumë sëmundje, duke përfshirë edhe kërcënimin e sulmit rritet.


3. Presionin e lartë të gjakut. Kjo ngre tendosje serioze në enët e gjakut dhe muskujt e zemrës mund të çojë në patologji të ndryshme.
4. Zakone të këqija: pirja e duhanit, alkoolit dhe abuzimit të drogës. Në mesin e duhanpirësve të rënda një përqindje e konsiderueshme e njerëzve që vuajnë nga Sëmundjet e zemrës, nga ana tjetër, dehje alkoolit mund të çojë në pasoja të rënda, shpesh infarkt miokardi infektues njeriun në një gjendje të dhimbje koke ekstreme. Sa për përdorimin e drogës, dëmtimi i tyre është e pakuptimtë për të folur shumë, sidomos në zemra të ndikojë negativisht kokainë.


5. Nivele të larta të triglycerides dhe kolesterolit. Anijet shënoi nuk mund të trajtojë e ngarkesës, një rritje të efekteve negative në muskujve të zemrës.
6. Trashje. Kjo është një nga më serioze dhe më e zakonshme në shkaqet botës moderne që shkaktojnë infarkt miokardi. Trashje ndikimi më i rrezikshëm për gjendjen e zemrës, ajo nuk mund të përballen me punën e tyre, duke notuar yndyrë.

7. Stresi. Stresi i rregullt mund të shkaktojë sëmundje, sidomos zemra vuan.

8. Age. Për fat të keq, gjithnjë e më shumë të rinjtë janë të prirur për sulme në zemër, tashmë mbi 40 vjet të i kushtoj vëmendje për shëndetin e zemrës. Vjetër personi, aq më i lartë niveli i rrezikut.

Shenjat dhe simptomat e një sulmi në zemër kryesore po vjen, në rast inkurajohen që të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë:
1. Dhimbje në gjoks. Kjo është simptomë më e zakonshme e afrohet infarkt miokardi, gjoks ndjeva me përshtypje, ashpërsi. Nuk mund të jetë ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegie. Nëse këto simptoma ndodhin brenda disa orëve, përsëritet periodikisht, ju duhet të shkoni në spital.

2. Rritja e djersitje. Në mënyrë tipike, këtë verë simptomë nuk mund të tërheqë vëmendje të mjaftueshme, por nëse një person djersitje rëndë në një dhomë të ftohtë, ajo mund të jetë një shenjë e qasjes së një sulmi në zemër.

3. Sulmet e frymarrje. Edhe pas një tendosje të vogël fizike, ecje ose ngjitje shkallët mund të manifestuar veten në këtë simptomë karakteristike e sulmit në zemër. Nëse dyspnea shoqëruar nga dhimbje gjoksi - është koha për alarmin, por edhe në qoftë se nuk ka dhimbje, kjo është ende më mirë perevirytysya mjeku. Ndonjëherë rritet frymarrje në kryerjen e lëvizjeve të papritura të trupit dhe të kthehet edhe në pozicion të prirur.

4. gjymtyrë mpirje. Në veçanti, kur i afrohet një sulm në zemër ndjeva ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në duar, nga falangave dhe duke përfunduar bërryl dhe parakrah.

5. Të përzier. Një shenjë e shumë sëmundjeve, duke përfshirë mund të tregojë qasjen e një sulmi në zemër. Neveri vetvete nuk shkakton shqetësim të veçantë, por së bashku me simptoma të tjera është fakti ogurzi, sidomos nëse shoqërohet me marrje mendsh.
6. fjalim slurred. Nëse personi është i matur, por fjala e tij është e dëmtuar, kjo mund të tregojë një sulm afrohet zemrës.


7. Shkelja e koordinimit motorik. Ndonjëherë trupi pushon të binden, një person humb kontrollin mbi lëvizjet e gjymtyrëve. Shpesh është e vështirë për të kontrolluar lëvizjen e duarve, qafën dhe supet. Së bashku me gjuhën e paqartë, çrregullim lëvizje shpesh perceptohet jashtmit si nëse personi është i dehur. Ky paragjykim është shumë e rrezikshme, sepse me sa duket njerëzit mund të duken të dehur, por në fakt me të pësuar sulm në zemër dhe ai dëshpërimisht nevojë për shtrimin në spital të menjëhershme.

Në qoftë se koha i kushtoj vëmendje të shenjave të reja të sulmit në zemër, mund të shmangur komplikime të rënda dhe madje edhe të shpëtuar jetën e njeriut.