Shkaqet e infarktit të zemrës në njerëz


Në këtë artikull ne do të flasim për të gjitha llojet e shkaqet zemrës miokardit të njeriut dhe se si për të ndryshuar shëndetin tuaj për të mirë.
1. Pirja e duhanit rrit presionin e gjakut, nxit formimin e mpiksjen e gjakut dhe në përgjithësi është një nga shkaqet e para të vdekjes së parakohshme nga sëmundjet kardiovaskulare. Rreziku është reduktuar për disa ditë pas vidyazyka të nikotinës.
2. Kjo është një simptomë dhe shkaku për të cilin ne duhet menjëherë të shkoni te mjeku, veçanërisht në qoftë se siklet pas fillon ushtrim.
3. Shumë dështimet në sistemin kardiovaskular është e lehtë për të hequr, dhe trajtim të lira. Por për uyazyka atë kohë ata gjetën. Thjesht vizitoni mjekun rregullisht.


4. Rritja e yndyrë në këtë zonë - një shenjë e sigurt dhe shkaku i sindromës metabolike, një çrregullim metabolik që mund të çojë në sëmundje të zemrës, goditje dhe diabetit.

5. Ushtrimi ndihmuar njerëzit të normalizuar presionin e gjakut, kolesterol më të ulët, të ndihmuar të heqin qafe e peshë të tepërt, duke siguruar ton normale enëve të gjakut dhe zvogëlon nivelin e stresit.
6. aritmi kardiake (kur zemra fillon t'i rrahë më shpejt ose më ngadalë se normale) - një simptomë shumë serioze. Ajo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve koronare të zemrës. Asnjëherë mos të matur presionin. Nëse keni tension të lartë të gjakut dhe të bëjë asgjë, situata mund të rezultojë në dështim të zemrës. Pra, rreziku i sulmit në zemër të rritet ndjeshëm.

7. Të drejtat Mbipesha dhe trashje të kontribuojnë në sëmundje shumë të zemrës, dështimi i zemrës dhe shkurtojnë jetën. Edhe një humbje peshe të vogël mund të përmirësojë funksionin e zemrës. Për ta bërë këtë, të paktën të minimizuar sasinë e yndyrës shtazore në dietë dhe për të shtuar më shumë fruta, perime, arra.

Në dhimbje akute gjoksi nuk zhduket pas marrjes nitroglycerin, duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.
Nuk është një gjë e tillë si "kohë e artë" - herë nga fillimi i sulmit dhimbje në operacionin e kërkuar. Kjo periudhë zgjat deri në 6 orë. Në atë kohë, mjekët ende mund të shpërndajë mpiksje dhe ruajtur qelizat e zemrës. Problemi është vetëm se shumë pacientë të thirrur një ambulancë vonë, kur "kohë e artë" e humbur. Para se ardhja e jashtëzakonshme duhet të marrë një pozitë të rehatshme (gjysmë-ulur-mbështetur). Pastaj ngarkesës në zemër do të jetë më pak se në pozicionin e shtrirë në shpinë. Për më tepër, ne duhet të ndrequr rrobat e hapura. Nitroglycerin sipas gjuhës do të jetë operacionale në rreth 2 minuta. Ajo do të zgjerojë enët e gjakut dhe të lehtësojë gjendjen. Ende duhet të marrë 1/4 tabletë e aspirina (nga 05 gram), dhe bëj të mira - kështu drogë zhytur shpejt. Warmers lehtësim dukshme të sjellë këmbët apo armëve.


Trajtimi i mëtejshëm i infarkt miokardi duhet të bëhet në spital. Sëmundja mund të jetë i komplikuar nga dështimi akute të zemrës, çrregullime të ritmit të zemrës të rrezikshme për jetën, si dhe çrregullime të tjera. Të përballuar me të gjitha kjo është e mundur vetëm nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore, përputhje me regjim shtrati dhe gjendjen emocionale të mendjes. Një thirrje për ndihmë zemër të uritur - ashtuquajtura simptomë kryesor i kësaj faze. Kjo djegie, dhimbje gjoksi razdyrayuschaya në qendër ose pak më të majtë. Shpesh ajo shtrihet dhe të drejtë, duke i dhënë krahun e majtë ose të dy krahët, përsëri, nofullën. Këmbët janë si pambuku, dhe ajo duhet menjëherë vigjilent, pasi ka shenja të një sulmi në zemër. Frymëmarrje penguar, njeri i zbehtë, duke shërbyer djersitje të ftohtë, rritjet dobësi zakonisht shoqërohet me një dobësi të fortë sulm dhe frika e vdekjes.


Ndryshe nga angina, dhimbje miokardi infarkt zakonisht zhduket me administrimin përsëritur e nitroglycerin. Kjo periudhë zgjat nga 30 minuta deri në disa orë, dhe nganjëherë ditë. Nuk është një formacion i fundit i vatrave nekrotike në muskujt e zemrës, sepse dhimbja zhduket. Por, ethe, temperatura në rritje, duke ndryshuar përbërjen e gjakut. Elektrokardiogramë tregon ndryshime karakteristike që mund të jetë vonë, duke u paraqitur ndonjëherë në disa orë dhimbje të forta ulur. Kohëzgjatja - nga 2 deri 10 ditë. Kjo periudhë është më e favorshme, si një kërcënim të drejtpërdrejtë për jetën e ka kaluar. Zgjat 8 javë, gjatë së cilës nekroza në vend formuar mbresë. Zgjat nga 2 deri 6 muaj. Gjatë këtij termi është përshtatur miokardit (muskujve të zemrës) të kushteve të reja të punës.