Shkaqet e vulës në gjoks


Vula gjoks është konsideruar si një simptomë tipike e ndryshimeve patologjike në gjëndër mammary. Për fat të keq, kanceri mund të shfaqet në mënyrë të nevojshme dhe aq të vëmendshëm për devijimin më të vogël nga norma. Diagnostikuar çdo vit në mbarë botën, rreth 1 milion raste të sëmundjes. Por kjo e drejtë dhe se shkaqet e compaction në gjoks.
Mjekët rekomandojnë fuqimisht që çdo grua rregullisht të shqyrtojë zemrat e tyre për vulën qëllim. Rreth 40% e grave, pavarësisht nga mosha, herët a vonë e gjejnë veten në një simptomë të ngjashme. Nëse ju goditi mbi diçka të ngurta në formën e arra ose vulë të madhe - se ka arsye për panik, sepse vula në gjoks nuk do të tregojnë formimin e tumoreve malinje.Vula gjoks
Vula gjoks (gjirit, kone, njësitë) - është lokalizuar në thelb tumor. Ky fenomen mund të ndodhë në të dy gjinitë. Me që në adoleshencë është i lidhur me një proces natyror fiziologjik dhe ka ndyshime të hormoneve në trup. Nëse ju gjeni vula në meshkuj, ata emërohen ultratinguj (ultratinguj gjirit dhe një test të gjakut për hormonet.
Gratë si simptome mund të kenë origjinë të ndryshme, por është e shoqëruar zakonisht me simptoma shoqëruese: dhimbje gjoksi dhe shkarkimit nga dalë.


Shkaqet e vulës në gjoks
Pse është shfaqja e vulave në gjoks, në çdo rast, vetëm një mjek mund të them, pasi një ekzaminim të plotë. Ne përshkruajnë arsyet kryesore që shkaktojnë simptoma të ngjashme.
Qumështi i gjirit
Shumë gra që lindi një situatë të njohur kur pleqsh fëmijën gjirit gjirit tuaj qumështit mund të ngurtësohet apo të nënshkruar fusha të caktuara lokalizuara. Kjo është për shkak të faktit se kanalet e qumështit stagnuar formuar nga zbrazjes parregullt ose jo të plotë të qumështit të gjirit (lactostasis). Ky fenomen vihet re zakonisht në fillim të të ushqyerit, por 2-3 ditë është zhvillimi i gjirit dhe konsolidimi janë vetë. Nuk janë të dhimbshme, por të nevojshme për të vazhduar për të ushqyer të ushqyer foshnjën, të shprehur apo zhvillimin e zonës ngurtësim.

Në shumë raste të rënda mund të formojë mastitë - inflamacion të kancerit të gjirit. Për të nënshkruar dhimbje bashkangjitur mprehtë gjoks dhe skuqje, qelb nga dalë qëndron dhe e gjithë kjo e shoqëruar me temperaturë të lartë, të dridhura. Qumështi duhet të shprehin, të ushqyer fëmijën e saj, por nuk mund të, për shkak të pranisë së mundshme në të të infeksionit bakterial dhe qelb.
Ka disa fazat e mastitit, dhe trajtimi i tij do të varet nga sa shpejt përparon dhe sa herë ajo kërkoi kujdes mjekësor.


Cysts gjirit
Breast kist - një entitet mirë që është një zgavër të mbushur me lëng. Ajo kthehet papritur gjatë vetë gjirit. Gruaja ndjen diametër të vërtetë të ndryshme rrumbullakuar arsimin. Kështu ajo ndryshon madhësinë e saj në varësi të ciklit menstrual para rritet arsimit menstruacioneve, dhe pas tyre - është zvogëluar. Shumë vuri në dukje ndjenjë "nalytosty" gjoksin gjatë 5-10 ditëve të para të ciklit menstrual, dhe nganjëherë një fenomen karakterizohet me rregullsinë.

Me duart e ngritura zgjatje mund të vëzhgojnë lëkurë në formimin e cysts, dhe në qoftë se ajo ka arritur një madhësi të konsiderueshme, ai bëhet asimetri e dukshme e gjirit.
Shkaku kryesor i cysts gjirit janë të çekuilibër hormonal. Ata rrallë shkojnë në kancer, por rreziku mbetet.
Trajtimi varet nga madhësia e arsimit: të shumta të vogla dhe - konservatore, me shkallë të madhe - birë pompimin e përmbajtjes.

Abscesi i gjirit
Abscesi i gjirit - është formimi i një akumulim i qelb në trashësi të indeve të gjirit. Ajo është e mesme dhe zakonisht një komplikim nedolechennoho mastitë. Kjo mund të jetë për shkak të lëndimeve, acarim mekanike ose shfaqjes së proceseve inflamatore purulent në gji.

Simptomat shoqëruese ethe, rraskapitje, ethe, dhimbje koke. Në vend të zhvendosjes shfaqet dhimbje abscesi, dhe duke shpërthyer gjoks "dhe ajo është e nxehtë për të prekur.
Trajtimi i abscesit akut ndodhin operacioni të madh të gjirit dhe më shpejt më mirë. Një pjesë e abscesit, zbrazjes dhe kullimit.

Nekroza Fat i gjirit
Nekroza Fat - një ndryshim të mirë të gjirit për shkak të nekrozë e yndyrë në një fushë të veçantë. Kjo ndodh për shkak të dëmtimit të enëve të vogla (lëndimeve), duke rezultuar në furnizimin me gjak të trazuar. Nekroza yndyrë nuk është shoqëruar gjithmonë me dhimbje. Trajtimi përfshin operim të gjirit.


Lipoma gjirit
Lipoma - një tumor beninj me origjinë nga ind dhjamor. Në prekjen e një luajtshme është arsimi rrumbullakuar, "testovatoy" Densiteti. Ata nuk e zgjidhin vetë, dhe janë subjekt për heqjen kirurgjikale.
Adenoma e gjirit
Breast adenoma - një tumor formë sferike mirë, me origjinë nga indet gjëndrave dhe shumë të lëvizshme. Ajo shpesh degjeneron në një formacion malinje. Nuk është e pazakontë tumor resorption vetë pa ndikim të jashtëm.


Kanceri i gjirit
Breast Cancer - një tumor malinj. Shfaqja e lidhur me faktorë hormonal dhe predispozicion gjenetik. Tumor është zakonisht pa dhimbje dhe të qetë, sipërfaqe undulating dhe lëvizshmëri të kufizuar. Lëkurës në fushën e arsimit është personazhi "lëvozhgë portokalli", por me thithat mund të duket diktim. Trajtimi i kancerit të gjirit, shpesh e kombinuar.