Preinfarction pectoris - shenja


Kohët e fundit, një sulm në zemër nuk është një sëmundje e moshës së vjetër. Rastet e sulmeve të zemrës në të pjekur dhe madje edhe në të rinjtë të ndodhin më shpesh. Duke pasur parasysh urgjencën e kësaj teme në detaje në këtë dokument është konsideruar preinfarction pectoris - shenjat dhe simptomat e saj. Nuk do të jetë udhëzuar se çfarë të bëjë në një situatë të tillë për të kontaktuar një mjek.

Simptomat dhe shenjat preinfarction pectoris në gratëFaktori më i theksuar në këtë problem - dhimbje. Ajo ndikon në rajon gjoks, ka të njëjtin karakter si në anginë. Tipar i dhimbjes është paaftësia për të zgjidhur atë nytrosorbytom apo nitroglycerin dhe uchaschennost sulme - nga 20-30 herë në ditë. Është vërejtur se dhimbja ndodh kryesisht gjatë natës, gjatë gjumit dhe kohëzgjatja e saj është gjysmë ore. Ky shtet i zgjatur në mënyrë të pashmangshme çon në progresiv nekroza e muskujve të zemrës. Përveç kësaj, dhimbje të forta jep pjesën e djathtë të trupit: Nën klavikul dhe në krah.

Preinfarction pectoris - karakteristika:

 • ankthi dhe eksitim i madh;

 • paaftësia për të marrë frymë thellë;

 • djersë të ftohtë;

 • dhimbje në nyje sup;

 • vështirësi me koordinim.


 • Duhet të theksohet se simptomat e mësipërme nuk janë specifike për të miokardit të gjithë. Në disa raste ka manifestime atipike, mjaft të ngjashme me këto, të tilla si dobësi dhe pagjumësi, marramendje shpeshta me vjellje, nervozizëm, agresion ndaj të tjerëve, gulçim.
  Statusi barkut anhynoznыmy para miokardi shoqërohet me dhimbje në kuadratin e sipërm të majtë dhe rajon epigastrike. Ata mendonin si dhemb, thikat apo compressive, që rrjedhin në një sfond të stërvitje intensive, duke ecur, stresi dhe madje edhe trazira të vogla.

  Pectoris astmatik preinfarction ka veçori të tilla si cianozë pa shpërblim dhe vështirësi frymëmarrje.
  Nëse një person vuan nga aritmia, simptomat janë manifestuar si takikardi, palpitations me zatyshyamy periodik, qarkullimin e gjakut në gjymtyrët në anën e majtë, mpirje afatshkurtër e gishtave.

  Çfarë ndodh nëse shenjat tregojnë për preinfarction pectoris?


  Sindromi i konsideruar si mund të shqetësojnë kohëzgjatje të gjatë të mjaftueshme është tre javë. Në qoftë se simptomat e para nuk kërkojnë kujdes mjekësor në kohë, atëherë ky shtet përfundon infarkt miokardi. Prandaj është e nevojshme në fillim të kësaj pafuqie dhe shfaqjen e dhimbjes në një kardiolog mjek për këshilla.

  Diagnoza preinfarction pectoris është një përmbledhje e specialistit dhe elektrokardiogramë ndjekur deshifrim. Pas kësaj përmbante pacient në një spital, shpesh - në ICU.
  Skema përbëhet nga trajtimi me përdorimin afatgjatë të drogës antispasmodic dhe anticoagulants. Nitroglycerin është përdorur për lehtësim të qëndrueshme e dhimbjes dhe rrjedh nëpër pikoj intravenoz. Përveç kësaj, pacienti është dhënë pushim të plotë dhe dietë të lehta me kolesterol minimale.

  Pas shkarkimit duhet të respektohen për disa kohë në mjeku, dhe të bëjë electrocardiograms të rregullta për të festuar progresin apo regres të sëmundjes. Në mënyrë të pavarur pacienti duhet monitoruar presionin e gjakut, për të shmangur si mbingarkesë fizike dhe emocionale. Gjithashtu, ju duhet të përshtateni dietën, kufizojnë konsumin e yndyrave dhe të ndajë kohë të mjaftueshme për gjumë.