Të drejtat sëmundje të zemrës


Rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare njeriut rritje, kryesisht në pacientët që vuajnë nga atherosclerosis, diabetit në të afërmit e njerëzve të cilët kanë pasur këto sëmundje, si dhe burrat dhe gratë janë mbipeshë. Le të flasim për të drejtat e sëmundjeve të zemrës.
Shumë sëmundje kardiovaskulare njerëzore priren të ndodhin me moshën. Megjithatë, tendenca në mbarë botën është për rinovimin e këtyre sëmundjeve. Dystonia, hipertension, aritmi kardiake pushuar të jetë një gjë e rrallë në mesin e të rinjve. Prandaj, parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare duhet të bëni vazhdimisht. Për ta bërë këtë, para së gjithash, që të dini se faktorët e rrezikut.Pirja e duhanit
Dikush që pi një paketë cigare në ditë, shkon rrezikun e miokardi tashmë 50 vjet në krahasim me jo-duhanxhi që mund sëmurë 60-vjeçar. Megjithatë, pak cigare është e dëmshme për shëndetin, si edhe pirja pasive e duhanit. Nikotina shkakton një vrull të enëve të gjakut dhe nxit formimin e pllakave sklerotike. Substancat të përfshira në tymit të duhanit, shkelin asimilimin e vitaminave. Monoksidi i karbonit lidhet hemoglobinës, i privuar aftësinë e tij për të dhënë oksigjen në organet dhe indet. Për shkak sëmundje koronare të zemrës është edhe më e zakonshme tek njerëzit që pinë duhan. Dhe gratë duhanpirësit rrezikun e sulmit në zemër 3 herë më të larta. Kjo është arsyeja pse ajo është e vidyazykatysya aq e rëndësishme e kësaj zakon i keq.


Alkooli gjithashtu kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Pijet alkoolike përmbajnë etanol, i cili edhe në sasi të vogla është shumë toksik dhe negativisht ndikon muskujve të zemrës. Alkooli shkakton zhvillimin e dështimit të zemrës. Pirja e alkoolit jep ekuilibër electrolyte, e cila është shumë e rëndësishme për funksionimin normal të miokardit që shkelin ton enëve të gjakut.
Maloruhlyvist shkurton jetën. Aktiviteti fizik më i lartë, më të ulët rreziku i të Drejtave kardiovaskulare sëmundje. Ushtrimi çdo ditë për 20-30 minuta. Përfitime të mëdha për të luajtur sport në natyrë. Kur aktiviteti fizik në muskujve skeletik është një rritje në kursin garë e energjisë, dhe kjo, nga ana tjetër, trajnon zemrës dhe enëve të gjakut. Të bësh stërvitje fizike është e nevojshme për të siguruar mirëqenien e tyre. Në qoftë se një person ka ndonjë sëmundje, duhet të konsultoheni me një mjek për përzgjedhjen e aktivitetit optimale fizike. Dhe mos harroni se aktiviteti fizik duhet të shoqërohet me qëndrimet psiko pozitive dhe kanë asnjë peshë hije, vetëm atëherë ajo do të jetë për të mirën tuaj. Për të gjitha moshat në këmbë më të përshtatshme, të cilat duhet të jenë të rregullta, të moderuar me intensitet të përditshme.


Mosushqim
Ushqim të shpejtë, shawarma, sanduiçe dhe të tjera "fastfud" përmbajnë një shumë të kalorive dhe kolesterolit, por vitamina, minerale dhe fibra, kështu që trupi ka nevojë, ata kanë praktikisht asnjë. Limit kripë (5 g - 1 lugë çaji në ditë), yndyrë (sidomos shtazore), karbohidrate, pije tonik, ushqim të konservuar.
Një dietë e ekuilibruar - nuk është një luks, është kontributi i detyrueshëm për shëndetin tuaj! Perime të dobishme të freskëta, fruta, lëngje, peshk deti, drithërat, vajra vegjetale dhe arra. Me elementët gjurmë "i preferuar" zemra, kalium dhe magnez (një të thata fruta, kungull, kungull i njomë, patëllxhan, banane, mollë dhe patate të pjekura).


Mbipeshë. Nuk është sekret se një numër në rritje i njerëzve dhe veçanërisht fëmijët nga pesha shtëpi saktë. Baza e trashje është një çekuilibër në mes të marrjes së energjisë në trup dhe kostot e saj. Enerhonadhodzhennya Bilanci dhe inputeve të energjisë trupi sipas Palit, moshës, natyrës së punës. Rregullo dietë, i ulur në rritje të punës aktivitetit fizik. Mundohuni të hani 18:00. Hani (pjesë të vogla 3-4 herë në ditë) të vogla. Përdorni varieteteve të ulët-yndyrë e produkteve të qumështit, steamed. Preferojnë ushqim deti, perime të freskëta dhe fruta, si dhe gara kurdisje Crucible.