Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare në të moshuarit


Parandalimin themelore e sëmundjeve kardiovaskulare - të ushqyerit, edukimit fizik dhe sportit, lufta kundër trashje dhe veseve. Zemër të shëndetshme - çelësi i jetëgjatësisë. Normal edhe "motori zjarrtë" parandalimin e sëmundjeve të tilla si zemrës dhe enëve të gjakut. Le të flasim për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare në të moshuarit.
Atherosclerosis
Sëmundje kronike arterial, i shoqëruar nga depozitimin e kolesterolit dhe të substancave të tjera në muret e enëve të gjakut. Atherosclerosis i arterieve në raste të rënda mund të çojë në sulm në zemër, tru - një goditje, gjymtyrë të ulët - për oblyteryruyuschemu endarteriit dhe madje edhe gangrenë.Për të luftuar arteriosklerozës duhet rrënjësisht të ndryshojë mënyrën e jetës: të lëvizin më shumë dhe të ecin, vidyazykatysya zakone të këqija të jetë e mundur për të shmangur emocionet negative. Por ne nuk duhet, megjithatë, të zbrazë trupit workouts penguese dhe të zgjedhin mjetet më të thjeshta dhe të përshtatshme të aktivitetit fizik. Ajo mund të jetë gjimnastikë në mëngjes, not, ski, ecje, vrapim, mësimet në grupe të shëndetit dhe terapi fizike në një bazë pacient i jashtëm.

Dhe duhet të fillojë për të normalizuar peshën dhe kalimin në të ashtuquajturën antysklerotycheskuyu dietë ku ndalohet supave yndyrore, mish yndyrshëm dhe buns peshk, trurit, mëlçisë, veshkave, vezë, mish derri, mish lope dhe qengji yndyrë, krem, krem, krem, djegëse, kripur dhe yndyrore snacks, kakao, çokollatë, alkooli në të gjitha format. Pasuruar ushqim deti dietë (alga deti, midhje, kallamar, karkaleca - deri në 6 herë në javë). Shpërndarja e ushqimit gjatë gjithë ditës - të paktën 4-dhe mirë - 5 pritjet në ditë, kjo e fundit - jo të pasur, jo më vonë se 2 orë para gjumit. Lëngjet ditë duhet të pijë deri në 15 litra, për të ngrënë bukë - 250 g (150 g dhe 100 g të zezë e bardhë) sheqer -. 50 g kripë më pak se 5 vjet në trajtimin e së bashku me drogë mjekësi tradicionale që përshkruara nga mjeku, nuk Pastaj kemi ilaç i mirë-provuar tradicionale.


Balsam për parandalimin e arteriosklerozës dhe hipertensionit. 15 kg pastrohet kernelit arra plotësoni në tre-litër jar dhe pour mjaltë të freskët në maj. Mbylle banka me kapak plastike dhe të lënë për disa ditë para shfaqjes së fermentimit, pastaj rrokulliset deri kapak metalik dhe të vënë në një vend të freskët për 2-3 muaj. Drain infuzion. Bluaj 30 gram bleta polen dhe shtoni peremishavshy aksioneve të gatshëm. Merrni balsam për 1 muaj des.l. 3 herë në ditë për 20 minuta para ngrënies. Pas 2 javësh normë të përsëritur. Dhe kështu - deri në përzierje mbi. Takimet efektive. Merrni pjesë të barabarta lule të kuqe tërfili, u ngrit hips dhe Murriz, hop rrjedh, bari, karamele mente, rigon, hithrat dhe qeni tërfili drogës. 1 tbsp Mbledhja për të mbushur një termos 1 tbsp. ujë, 2 orë, tendosje të valë. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit. Kursi i trajtimit - një muaj. Termos kapak nuk e mbylli menjëherë, prisni 5-10 minuta, përndryshe ajo formuar të ashtuquajturën "ujë të vdekur". Mix 2 lugë fruta të thata e malit hirit, 1 lugë gjelle liri, lë grimcuar lulushtrydhe dhe kumak lule. Mbledhja derdh 05 litra ujë të vluar, kuzhinier për ngrohje të ulët për 15 minuta, të këmbëngulë, përfundoi, 30-40 minuta, kullimin. Pi 05 filxhan 3-4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies.

Ajo duhet të mbahet mend se shumë takime e atherosclerosis, nuk do të përpiqet për të trajtuar të gjitha përnjëherë. Marr veten se shumica kostume ju dhe rrinë të rregullave: 3 javë grumbullimin e pije 1 javë - pushim dhe mund të zëvendësohet me mjete të tjera.

Recipes me hudhër
Edhe në kohët e lashta healers përdorur hudhër për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Këtu është një receta shumë efektiv për sëmundjet kardiovaskulare. 250 g tul hekura në rende hudhër mielli të përzier me 350 g mjaltë të lëngshme, përzierje mirë, të lënë për një javë në një vend të errët. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies për atherosclerosis, sëmundje ishemike të zemrës.


Hekura në rende të mesme me gjallëri limon dhe një hudhër rafinuar kokë, derdh 06 litra të zier të ftohur me ujë, të lënë në temperaturën e dhomës për 3-4 ditë, tendosje. Pirja e me stomak bosh 50 ml gjithë vjeshtë, dimër dhe pranverë për pastrimin e enëve. Ky infuzion përmban të gjitha vitaminat B janë të nevojshme për sëmundjet kardiovaskulare, C dhe kompleks mikroelemente. Infuzion i gjethet e një arre. 1 tbsp Gjethet e thata derdh 05 litra ujë të vluar, të qëndrojë në një banjë me ujë për 15 minuta, cool, tendosje. Pi 1 / 3-1 / 2 filxhan tre herë në ditë me arteriosklerozës cerebrale. 1 tbsp rinj ngjitet lë arre derdh 05 litra ujë të vluar, të lënë për një orë, filtër, shtoni mjaltin për shije. Pi 05 gota e infuzion të ngrohtë 03:57 herë në ditë para ushqimit. Kajsi të thata me mjaltë. Merrni 1 tbsp. kajsi të thata (kajsi të thata), rrush të thatë, kernelit arre peeled, një limon i madh (hiqni fara) dhe mish i grirë. Shtoni 1 tbsp. mjaltë dhe përzierje. Merrni 1 lugë 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies me dhimbje në zemër.