Sistemin kardiovaskular gjatë shtatzënisë


Shtatzënia - një test serioz për nënën shtatzënë kardiovaskulare. Edhe gratë në mënyrë të përkryer të shëndetshme në këtë periudhë nganjëherë ankohen për dhimbje të vogla të zemrës dhe zemrës palpitations. Dhe jo pa arsye! Shtatzënia dhe lindja - një vepër powered për zemrën. Por të gjitha ndryshimet e trupit mund të përshtatet. Post artikull sot - sistemin kardiovaskular gjatë shtatzënisë.
Kjo është për shkak të nevojës për të siguruar të gjakut në rritje mitrës. Për të gjithë të bashkohet placentar rrjedhjen e gjakut, e cila furnizon fëmijën me oksigjen dhe ushqyesve. Përveç kësaj, trupi është kështu "ruhet" që gjatë lindjes një grua humb gjak. Në shtatzëni fund të vëllimit të gjakut në trup është rritur për 65 litra. Në mënyrë që të "arrij" rritje të vëllimit të gjakut, puna e zemrës vështirë fillon: minutë rritur (sasia e gjakut të derdhur nga minuta e zemrës) dhe goditje (sasia e gjakut ejected nga zemra çdo reduktimin) e zemrës vëllime. Kur trupi është vetëm fillimi për të përshtatur për rritjen e vëllimit të gjakut, mund të keni marramendje, gjak nga hunda, marramendje, lodhje.Më shpesh kjo ndodh kur një ndryshim i papritur në pozitën e trupit nga horizontale në vertikale, anim pas straightening ose të zgjatur qëndruar në këmbët e tij, qëndrojnë në një dhomë të zihet fryma apo të mbushur me njerëz. Marramendje - gjithashtu një shoqërues i shpeshtë i toksicitetit të hershme. Pas vjella është dehidratim, reduktimi i vëllimit të gjakut, kjo çon në përkeqësimin e furnizimit me gjak të trurit. Në një datë të mëvonshme dhe gjendjen marramendje peredneprytomnyy mund të flasim për presionin e mitrës në enët e gjakut.

• Nga një pozicion ulur ose shtrirë ngadalë ngjiten në gjak kishte kohë për të arritur në tru.
• Gjatë pjesës tjetër Mbani këmbët tuaja në rritje.
• predispozicion për variçe venat, veshur stockings compression.
• Mos shtrihen gjatë në anën e pasme: përpiqen për të fjetur në anën e (mirë - në të majtë), duke vënë një jastëk në mes të këmbëve tuaja. Ajo nxit rrjedhjen e gjakut nga mitër dhe organeve pelvike.
• Hani ushqime të pasura me vitamina C, P: ata të përmirësojnë elasticitetin e enëve të gjakut.

Zemra Electrocardiography (EKG) është një program i detyrueshëm për gratë shtatzëna. Ajo kontrollon normën e zemrës. Kështu nëse ka ndonjë mjek devijime kardiogramë ose kur duke dëgjuar njoftim tub disa zhurma në zemër, ju mund të referoheni për ehokardiografi (Echo KG) - ultratinguj i zemrës. Kjo është plotësisht i pafajshëm për nënën dhe fëmijën, por metodë shumë informative e diagnostifikimit të sëmundjeve të ndryshme të zemrës dhe enëve të gjakut.


Takikardi
Shumica e grave shtatzëna ankohen raste kur zemra fillon të mundë, sikur gati të hidhen jashtë gjoksit tuaj. Ndonjëherë ajo është ose në një dhomë të zihet fryma, ose eksitim, dhe ndonjëherë edhe gjatë natës "nahlyne." Shkalla e rritur e zemrës në 80-90 rreh për minutë - normale për shtatzëninë. Me palpitations fetusi merr ushqyesve dhe oksigjenit pjesë shtesë. Metabolizmi Enhanced, shtim në peshë, ndryshim i zemrës - e gjithë kjo promovon sinus takikardia. Por takikardi konvulsiv (norma e zemrës është 130-160 rrahje në minutë) të kërkojë qasje në një mjek.


• Përpiquni të relaksoheni, të qetësuar, të shtyjë ngacmon mendim.
• Gënjeshtra apo shëtitje.
• Sigurimi i ajrit të freskët.
• sanëz pije apo ujë të ngrohtë me një lugë mjaltë dhe lëng limoni.

Ndryshoni pozicionin e zemrës
Si rritjen e fëmijës "bën ndërrim" në trupin e nënës. Nën presionin e mitrës rritet organet e shumta ndryshojnë pozicionin e tyre, duke përfshirë edhe zemrën. Për shkak të nivel të lartë të diafragmë, ajo lëviz nga vertikale në pozicion horizontal dhe të majtë dhe përpara. Rritje mitra e vë presion mbi diafragmë dhe diafragmë - zemër. Në përgjigje të rritjes së ngarkesës dhe madhësinë rritje të zemrës dhe masa e tij. Por këto ndryshime nuk duhet të prishin ritmin e zemrës.

• Sound: drejtë mitrës pushojë për të vënë presion mbi diafragmë.
• Mëso teknikë themelore e frymëmarrjes relaksuese, frymëmarrje të ngadaltë dhe një Nxjerr të gjatë të ngadalshëm. Me frymëzim diafragma zbret (kjo është e qartë nga sa rritje murit të barkut).

Ndryshimet në koagulimit të gjakut
Nga mesi i tremujorit të dytë të shtatzënisë përshpejton procesin e koagulimit. Është e nevojshme për të shpejt të ndaluar gjakderdhje gjatë lindjes dhe pas lindjes placenta.
• Mbani si venat për të shmangur thrombophlebitis.

• Nëse ka një predispozitë gjenetike për sëmundje, veshin stockings veçanta. Në fakt, shumica e sportive mund të përshtatet me karakteristikat individuale të organizmit të femrës gjatë shtatzënisë është një contraindication eksplicite ngarkesës me pesha të mëdha dhe klasa intensive goditje të tilla si, gjimnastikë.