Angina - shenja


Angina është lezione vaskulare, të cilat janë një formë e manifestimit të sëmundjes koronare të zemrës dhe arteriosklerozës. Në fazat e hershme kur ndryshimet në enët e sulmeve të vogla janë të rralla. Por simptomat gradualisht anginë të cilat janë konsideruar në artikull më kujton gjithnjë e më shumë, dhe sulmet mund të jenë konfuze në qetësi. Mungesa e trajtimit mund të çojë në infarkt miokardi.
Pectoris - Shenjat dhe simptomat
Sëmundjet mund të jetë për shkak të stresit të tepruar fizik dhe emocional, pirja e duhanit, ekspozimit të zgjatur në të ftohtë. Shenjat e para të pectoris është dhimbje dhe gulçim: • Dhimbja është simptomë kryesore e sëmundjes dhe të manifestohet në pothuajse çdo rast. Pamja e saj të shkaktuara nga lëndimet ndodhin në zemër.

 • Pasi që aftësia e zemrës për të kontraktuar, një person fillon të ndjehen mungesë të ajrit që shprehur dyspnea.

 • Së bashku me këto simptoma nuk është një ndjenjë e frikës dhe ankthit. Në pozicionin e shtrirë në shpinë rrit dhimbje. Prandaj, sulmi Rekomando qëndrojë.


 • Cilat shenja të pectoris-tjetrin?
  Simptomat e mëposhtme nuk mund të ndodhë në të gjitha:


 • dhimbje që pengon zemrën mund të shkojë në qafë, shpatulla, nofulla, dhe duke i dhënë dorën e majtë;

 • shpesh një ndjenja në stomak ose urth praninë e një objekti të huaj;

 • Shkalla shkelje impuls (rrahje zemre të shpejtë ose i ngadalshëm);

 • shumë ankohen për ndjenjat e arrest kardiak, shfaqjen e djersë e ftohtë dhe të rrisë presionin.


 • Nëse i shqetësuar në lidhje me sulmet gjatë natës, atëherë flasim për një formë të pectoris që nuk vijnë nga aktiviteti fizik.
  Simptomat jokarakteristike të zemrës angina

  Ju duhet të dini se këto simptoma karakteristike e cholelithiasis dhe ulcerat gastrike. Jo tipike për simptomat pectoris njëjta:

 • dhimbje konstante dhemb;

 • kohëzgjatja e sulmit është më shumë se njëzet minuta;

 • nuk përdorin nitroglycerin heq dhimbjen;

 • Ushtrimi nuk ndikojnë në shfaqjen e dhimbjes.


 • Intensiteti i manifestimeve të caktuara mund të jenë të ndryshme. Është tërhequr vëmendja për karakter të ri dhe ndryshim të shenjave të vjetra. Kjo mund të tregojë zhvillimin e angina rëndë paqëndrueshme, e cila çon në sulm në zemër.

  Simptomat e angina në gratë
  Natyra e sëmundjes në përfaqësues të grave mund të ndryshojnë nga manifestimet klasike të sëmundjes. Për shembull, në vend që të shtrydhet ndjesi ajo ndjen gërvisht, dhimbje ndonjëherë ngrirë. Nga zonjat e natyrshme simptomat përfshijnë edhe dhimbje në bark dhe të përzier. Këto nuk janë tipike për simptomat anginë të shkaktojë Sëmundjet që gratë lënë pambikëqyrur, dhe mos shkoni te mjeku me kohë.
  Shenjat EKG - Angina
  Një hap i rëndësishëm është për të kryer një diagnozë të EKG sëmundjes.

  Gjatë studimit EKG në pjesën tjetër në 60% duket normale, por shpesh ka dhëmbë Q, që flasin për të miokardit dhe ndryshimet në valët T dhe segmentit ST.
  Ka inspektimit të madhe precize, kryer sulmin. Në këtë rast, shkon në rënie sakte apo horizontalisht ST-segment depresionit dhe kthehet përmbysja e dhëmbëve T. Pas dhimbja e ulën këto parametra të kthehet në normale.
  Mbante në biçikletë stërvitje testim për të vlerësuar yyazytsirnist e infarkt miokardi dhe koronare zbulimin sëmundjeve të zemrës. Gjatë shqyrtimit të rritet gradualisht ngarkesën, duke krijuar kërkesën miokardi oksigjenit. Të dhënat për të vlerësuar pragun ishemike.