Sëmundje kardiovaskulare dhe shëndetin e grave


Sëmundje kardiovaskulare - është kërcënimi kryesor për shëndetin e grave, pavarësisht nga fakti se shumica e zonjat janë të frikësuar, sidomos kanceri i gjirit.
Sipas statistikave, shkaku kryesor i vdekjes për gratë në SHBA - sëmundje ishemike të zemrës, duke përfshirë goditje, dmth qarkullimit cerebrale. Nëse kanceri i gjirit çon në vdekjen e një gruaje të 25 sëmundjeve kardiovaskulare shkaktojnë tërheqjen nga jeta e çdo e treta e seksit të drejtë. Kjo është arsyeja pse një pyetje të tilla si sëmundje kardiovaskulare dhe shëndetin e grave në qendër të vëmendjes të mjekësisë moderne.


Gjatë menopauzës, sasia e prodhuar në trupin e femrës hormonet e estrogjenit dhe ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare rritet. Sipas shkencëtarëve, estrogjenit - asistent të zemrës dhe enëve të gjakut.

Kujdesi për Shëndetin
Procesi i plakjes është e natyrshme për secilin prej nesh të bëjë asgjë me atë që ne nuk mund, në vete dhe trashëgim. Por ka gjëra që ne jemi subjekt dhe të cilat ndihmojnë për të marrë kujdesin e shëndetit të grave, në mënyrë të veçantë për të reduktuar në mënyrë të konsiderueshme rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
• Pirja e duhanit ndërprerjes. Pirja e duhanit rrit yyazytsirnosti e sëmundjeve të zemrës. Ky zakon është shkaku kryesor i vdekjes për banorët e SHBA. Njerëzit që lënë duhanin 3 vjet më vonë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare në krahasim me ato të jo-duhanpirësve. Me fjalë të tjera, aplikuar dëm trupi i njeriut nga pirja e duhanit është eliminuar në pak vite.


• Matja e presionit. Shumë prej nesh rrallë matur presionin e gjakut. Ndërkohë, ajo mund të rritet, dhe kështu ky person nuk mund të dini. Për muskulit të zemrës tonë është i detyruar për të pompimit të gjakut me përpjekje, ky stres shtesë. Përveç kësaj, ajo duhet të kihet parasysh se mbipeshë, disa lloje të drogës në shtatzëni, mosha mbi 50 vjet, dhe faktorët trashëgues të rrisë rrezikun e hipertensionit.

• ushqyerit. Shëndeti i grave të mundur prodhimet mbështetje e mirë për zemrën. Kjo fruta dhe perime, drithëra. Produktet e qumështit me pak yndyrë, mish të ulët-yndyrë. Numri i tyre në dietë duhet të jetë e mjaftueshme. Por sasia e sheqerit dhe kripës mirë prerë.


• Matja e niveleve të kolesterolit në gjak. Sot, shumë prej nesh e dinë se ushqime të lartë në kolesterolit dhe yndyra dëmtimit të shëndetit tonë. Megjithatë përjashtojë yndyrna nga dietë është e pamundur, për shkak se disa prej tyre janë mbrojtësit e zemrat tona. Këto përfshijnë fushë - dhe yndyrna monounsaturated. Këto ne mund të merrni nga vajrat e ullirit, arra, drithëra, peshk. Dhe kafshëve dhe yndyrna të ngopura është më mirë të mos përdorin, ajo është edhe vidyazykatysya e mishit yndyrore, gjalpë, duke shtuar peshën tonë dhe për të përmirësuar nivelin e kolesterolit.


• Sport. Nevoja për të ruajtur palestër të mirë - të vërtetën patundur. Rregullt ndihmë fizik i aktivitetit të zvogëluar rreziqet që lidhen me shkaqet kryesore të vdekjeve në SHBA, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Përveç kësaj, aktiviteti fizik ka efekte të dobishme në shëndetin e grave zvogëlon gjasat e zhvillimit të presionit të lartë të gjakut, ul presionin e gjakut, nëse është e lartë, ju ndihmon të humbni peshë, të ndjehen më mirë.


Simptomat sulm në zemër grave
Në zonjat simptomat e sulmeve të zemrës ndryshojnë nga simptoma të ngjashme në meshkuj. Në mënyrë tipike, femrat përballen me simptomat klasike: dhimbje shtypje dërrmuese, nganjëherë ndjenja një ndjesi djegie, gravitetit gjoks. Por në të njëjtën kohë, ata shpesh ankohen për paraqitjen e gulçim. Sindromi dhimbje në gratë mund të lokalizuara jo vetëm për gjirit, por edhe në prapa, bark, qafë dhe nofullën e poshtme. Ndonjëherë seksi i bukur nuk ndihet asnjë simptomë të veçantë, duke vënë në dukje gjendja e keqe e përgjithshme.


Reagimi i burrave dhe grave për shenjat e një sulmi në zemër mund të jenë të ndryshme. Zonja shpesh nënvlerësojnë rrezikun e sulmit në zemër dhe nuk japin vlerën e simptomat e saj, duke menduar se çdo gjë do të kushtojë. Sipas statistikave, seksit të drejtë të vijë në spital një orë më vonë se meshkujt. Megjithatë, ata ankohen për dhimbje të zemrës më pak dhe të lidhin gjendjen e tyre me shkaqe të tjera. Sigurisht, kjo e komplikon dhe ngadalëson kujdes mjekësor. Pra, nëse ju keni ndjenjën se trupi nuk është e gjitha e drejtë, është më mirë të besimit instinkt brendshme dhe të kërkoni ndihmë mjekësore. Nëse ata fillojnë të trajtimit në kohë, prognoza e sëmundjeve koronare të zemrës në gratë më të favorshëm se ai i djemve.